Kodėl Rusijoje po pirmosios vestuvių nakties kai kurios merginos nusiskandindavo

(15)

Vestuvės yra jaudinantis ir svarbus įvykis kiekvienos merginos gyvenime. Rusijoje jaunosios gražuolės ypač nerimavo dėl pirmosios vestuvių nakties, nes tradiciškai vyras buvo vienintelis seksualinis partneris moters gyvenime. Ir daug kas priklausė nuo to, kaip klostysis intymūs santykiai su juo.

Kodėl kai kurios merginos po pirmosios nakties ryte nusiskandindavo?

Organizatorių nuotr.

Šiais laikais pirmosios santuokos nakties šventimas daugumai žmonių nėra toks svarbus, kaip anksčiau.

Senovės Rusijoje dauguma moterų ištekėdavo nekaltos, todėl pirmoji naktis su teisėtu vyru buvo tikrai svarbus įvykis, jei viskas vyko sklandžiai.

Tačiau pirmą kartą, kai jūs ir jūsų teisėtai susituokęs sutuoktinis susituokiate, ne visada būna gerai. Viena iš abipusio nepasitenkinimo priežasčių buvo mažos būsimų nuotakų apgavystės.

Kadangi Rusijoje buvo vertinamos apkūnios moterys, pernelyg lieknos turėjo prieš potencialius sužadėtinius puoštis nesuskaičiuojamais sijonais. Per pirmąją vestuvių naktį paaiškėdavo tiesa, tačiau po vestuvių jos pakeisti buvo neįmanoma.

Nepaisant tikrosios išvaizdos ir paslėptų trūkumų, jei nuotaka ištekėdavo nekalta, vyras turėdavo toleruoti jos buvimą visą likusį gyvenimą.

Be to, to meto moraliniai papročiai dažnai neleisdavo potencialiems sutuoktiniams matytis ir apskritai bendrauti.

Sprendimą tuoktis priimdavo tėvai, o būsimų jaunavedžių sutikimo nereikėjo. Mergaitės paprastai būdavo ištekinamos jau 12-13 metų amžiaus, kad per ilgai neliktų nekaltos.

Tai leido neturtingoms šeimoms kuo greičiau atsikratyti papildomų burnų ir atėmė iš mergaičių galimybę iki vestuvių žengti nuodėmingu ydų keliu. Pirmajai jaunųjų vestuvių nakčiai buvo ruošiamas šienas.

Svarbia sąlyga buvo laikoma tai, kad jame nebūtų žemės. Žinoma, priverstinės santuokos metu ne visada pavykdavo pasiekti, kad jaunavedžiai intymumo metu abipusiai trauktų vienas kitą. Tačiau nuotaka turėjo stengtis įveikti kliūtis ir sudominti vyrą, kitaip jos likimas buvo apgailėtinas.

Jei vyrui nepavykdavo pirmąją naktį, ryte nuotaka privalėjo nusiskandinti. Šis paprotys buvo panaikintas tik atėjus krikščionybei.

Jei mergina ištekėdavo jau turėdama santykių patirties, ji turėjo kruopščiai slėpti šią neišdildomą gėdą. Todėl, norėdamos apgauti jaunikį, tokios merginos pačiais įvairiausiais būdais ir gudrybėmis imituodavo nekaltybę, pasinaudodamos vyro nepatyrimu. 

Taip tik nedaugeliui merginų pavykdavo tapti laimingomis santuokoje. Net jei po vestuvių nakties vyras būdavo patenkintas savo nuotaka, jis visam laikui likdavo šeimos galva.

Moteris negalėjo kirsti savo vyrui ar burnoti prieš likimą. Ji privalėjo paklusti visoms vyro užgaidoms, kad išliktų garbinga ir visuomenėje gerbiama žmona.

Organizatorių nuotr.

Todėl pasiruošimas vestuvių nakčiai paprastai užtrukdavo ne vieną dieną.

Ėjimas į pirtį

Knygoje "Rusų liaudies vestuvių tradicijos" atskiras skyrius pasakoja apie pirties apeigas, kurios buvo atliekamos nuotakos vestuvių išvakarėse. Visi jie turėjo padėti nuotakai simboliškai pereiti iš mergvakario į vedybinį gyvenimą.

Tradiciniai vestuvių ritualai Rusijoje turėjo daug panašumų su laidotuvių apeigomis, neatsitiktinai nuotaka turėjo tiesiogine prasme apraudoti savo ankstesnį nerūpestingą gyvenimą tėvų šeimoje.

Vonioje, kurią paruošdavo artimiausi nuotakos draugai ir giminaičiai, ji apsivalydavo nuo praeities.

Daugeliu atžvilgių tai priminė mirusiojo prausimo ritualą.

Kai viskas būdavo paruošta, merginos prieidavo prie namelyje sėdinčios nuotakos ir kviesdavo ją į pirtį.

Paprastai pamergės perdavo nuotaką beržine šluota. Kartais pridėdavo vaismedžių ir uogų krūmų šakelių.

Buvo manoma, kad taip galima padidinti būsimos žmonos vaisingumą, sustiprinti jos gebėjimą gimdyti vaikus.

Dažnai po maudynių nuotaką namo palydėdavo giminaitės, kurių pareiga buvo garsiai triukšmauti, kad atbaidytų piktąsias jėgas nuo raudonosios mergelės. Kartais moteris eidavo procesijos priekyje, simboliškai šluota valydama kelią.

Nuotakos tėvai paprastai pakviesdavo kaimo gydytoją arba raganą. 

Vestuvių dieną mergina, perskaičiusi specialų užkalbėjimą, nepastebimai į jaunikio gėrimą įlašindavo kelis lašus sužadėtinės prakaito. Rusai tikėjo, kad tokia vestuvių magija padės jaunavedžiams sukelti abipusius romantiškus jausmus ir pirmąjį įsimylėjimą.

Prieš vestuves jaunikis eidavo į rusišką pirtį, lydimas draugų ir vyresnių giminaičių.

Bučinys su jaunikiu

Kitas tradicinių rusiškų vestuvių etapas, turėjęs įžiebti merginos aistrą ir paruošti ją lovos malonumams su jaunuoju sutuoktiniu, buvo šventinė puota.

Svečiai aktyviai skatino jaunosios gražuolės seksualinį išsilaisvinimą, dažnai šaukdami: "Kartu! Kartu!"

Yra nemažai parašyta apie šio vestuvinio šauksmo kilmę.

Priešingai daugeliui liaudies legendų, žodis rūstus etimologiškai susijęs su senovės rusų kalbos veiksmažodžiu gorit' (degti). Vadinasi, svečiai kviečia jaunavedžius karštai, karštai pabučiuoti, o visai neprašo "pasaldinti" jų maisto.

Paprastai vienas iš svečių, išgėręs šlakelį degtinės ir suvalgęs agurką, garsiai skundžiasi, kad maistas yra kartaus skonio.

Kiti vestuvių puotos dalyviai iškart supranta užuominą ir pradeda choru skanduoti: "Kartu! Kartau!"

Tai praktiškai priverčia jaunavedžius pamiršti natūralų drovumą ir tampa vieša preliudija į būsimus lovos malonumus.

Kadangi jaunavedžių laukė atsakingas ir svarbus įvykis, per jų vestuves paprastai nebuvo vartojamas alkoholis.

Klausytis dainelių

Knygoje "Slavų enciklopedija" smulkiai aprašytas pasiruošimas pirmajai vestuvių nakčiai.

Beveik visos linksmos dainos, posmai, tostai, užkalbėjimai ir juokeliai per vestuves turėjo padėti jaunavedžiams atsipalaiduoti.

Ypatingas vaidmuo teko lengvabūdiškoms dainelėms, kurios nuotaką nuteikdavo tinkamai.

"Kai buvo atliekamos miego apeigos, jaunavedžiai būdavo palydimi į atskirą kambarį ir paliekami vieni dainuoti dainų ir šokti, su aiškiai nemadingomis užuominomis ir juokeliais.

Buvo tikima, kad tokių dainų dainavimas yra būtinas laimingai santuokai", - rašo Artemovas.

Jaunikio draugas arba vienas iš artimiausių giminaičių likdavo prie durų ir turėjo saugoti jaunavedžių ramybę.

Paprastai ryte jaunikis būdavo subtiliai klausinėjamas apie lytinius santykius.

Pavyzdžiui, galėjo paklausti: "Kaip tavo sveikata?".

Jei jaunasis vyras atsakydavo, kad jo "sveikata gera", jaunoji pora būdavo pasveikinama. Tik patvirtinus intymų ryšį buvo laikoma, kad nauja šeima yra sukurta.

Atsigulti ant vištos kailio

Neatsitiktinai pirmoji vestuvių naktis Rusijoje buvo vadinama vestuvių naktimi rūsyje. Pagal paprotį sutuoktinių lytinis gyvenimas turėdavo prasidėti nešildomoje pagalbinėje patalpoje.

Paprastai lovą ruošdavo jaunikio motina ir giminaitės.

Lovos pagrindą sudarydavo kviečių sijos. Jų turėjo būti 21, nes septyni padauginti iš trijų buvo laikomi ne tik laimingu, bet ir "ugniniu" skaičiumi, galinčiu įžiebti nuotakoje tikrą aistrą.

Prie lovos stovėjo kubilas medaus, kad jaunos poros gyvenimas būtų saldus. Be to, mergina galėjo jį valgyti, o tai taip pat gerino jos nuotaiką.

Be plunksnų ir antklodės, ant vestuvinės lovos jaunieji turėdavo turėti kiaulės kailį.

Pagal liaudies tikėjimą, tokie kailiai taip pat didino moters seksualumą.

Norint apsaugoti sutuoktinių lovą nuo piktų kerų, po plunksnų paklode buvo dedama šermukšnio šakelė, kuri, kaip tikėta, galėjo atbaidyti piktąsias jėgas, taip pat padėti porai sėkmingai pastoti ir padidinti vaisingumą.

Organizatorių nuotr.

* čiastuškà, rusų dainuojamosios tautosakos žanras, trumpa lyrinė daina. Susiformavo 19 amžiaus pabaigoje. Čiastuškos dainuojamos per šventes, merginų suėjimus, pasivaikščiojimus gatvėse; gali pakeisti liaudies šokių akompanimentą. Kartais čiastuškos būdavo atliekamos per vestuves, laidotuves arba mirusiųjų paminėjimo apeigas.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder