Kinija

Kinija mano, kad šalis nėra pakankamai patriotiška: nauju įstatymu siekiama tai pakeisti

Žvarbią gruodžio dieną Fudžou mieste, pietryčių Kinijoje, jaunesniųjų klasių moksleiviai rinkosi į kaimo parką mokytis Kinijos lyderio Xi Jinpingo minčių, - rašo CNN.

Išskleidę raudoną plakatą, kuris skelbė, kad jų išvyka yra "vaikščiojanti politikos ir ideologijos klasė", jie siekė pasimokyti, eidami pėdomis, kuriomis Xi ėjo per savo 2021 m. vizitą į apylinkes, praneša su valstybe susijusi vietos naujienų agentūra.

Kita jaunuolių grupė šiauriniame pakrantės mieste Tiandzine apžiūrėjo fortą, kad apmąstytų "tragišką Kinijos žmonių pasipriešinimo užsienio agresijai istoriją".

Šios išvykos yra dalis pastaraisiais metais Kinijoje stiprėjančio nacionalistinio švietimo, kuris dabar įtvirtintas naujame įstatyme, įsigaliojusiame šios savaitės pradžioje.

Patriotinio ugdymo įstatyme, kuriuo siekiama "stiprinti nacionalinę vienybę", nurodoma, kad meilė šaliai ir valdančiajai Kinijos komunistų partijai turi būti įtraukta į visų - nuo mažiausių vaikų iki visų sektorių darbininkų ir specialistų - darbą ir studijas.

Jis turi padėti Kinijai "suvienyti mintis" ir "sutelkti žmonių jėgas didžiajam stiprios šalies kūrimo ir nacionalinio atjaunėjimo tikslui", praėjusį mėnesį naujienų brifinge sakė Kinijos propagandos pareigūnas.

Meilės šaliai ir komunistų partijai skatinimas toli gražu nėra naujiena Kinijoje, kur patriotizmas ir propaganda yra neatsiejama švietimo, įmonių kultūros ir gyvenimo dalis nuo pat Liaudies Respublikos įkūrimo beveik prieš 75 metus.

O kinų nacionalizmas suklestėjo valdant Xi, autoritariškiausiam per pastaruosius dešimtmečius šalies vadovui, kuris pažadėjo "atjauninti" Kiniją, kad ji užimtų galingą ir svarbią vietą pasaulyje, ir skatino kovingą, "vilko kario" diplomatiją didėjant įtampai su Vakarais.

ve.lt

Socialinėje žiniasklaidoje suklestėjo ultranacionalizmas, nes visi, kurie, kaip manoma, menkina Kiniją - nuo tiesioginių transliacijų dalyvių ir komikų iki užsienio prekių ženklų - susiduria su aršia atsakomąja reakcija ir boikotu.

Naujosios taisyklės žymi naujausią Xi pastangų sustiprinti partijos dalyvavimą visose viešojo ir privataus gyvenimo srityse plėtrą.

Tačiau šį kartą jos taip pat priimtos po daugelį metų Kinijoje vykdytos griežtos Kovid-19 kontrolės, kuri baigėsi 2022 m. pabaigoje, kai jaunimas visoje šalyje išėjo į gatves į precedento neturinčius protestus prieš Xi vyriausybę ir jos taisykles.

Jie taip pat rengiami ekonomikai smunkant, o jaunimo nedarbui pasiekus rekordinį lygį - tai didina potencialą kilti dar didesniam nepasitenkinimui.

Ekspertai teigė, kad Pekinas naująją teisinę sistemą gali vertinti kaip būdą skatinti nacionalizmą ir stiprinti valdžią, kad užtikrintų socialinį stabilumą prieš būsimus iššūkius.

Kinija ilgą laiką pasikliovė, kad jos gyventojai kaip nerašytas "socialinis kontaktas" pritars jos vizijai, tačiau dabar jos "artimiausiais metais laukia nelengva kelionė", - sakė Notingemo universiteto docentas Džonatanas Sullivanas (Jonathan Sullivan), kuris specializuojasi Kinijos politikos srityje.

"Gali kilti iššūkių, jei užsitęs ekonominis nuosmukis...

Jie dirba tam, kad užtikrintų, jog politiškai korektiškas mąstymo būdas būtų visiškai užrakintas, neabejotinai įtvirtindami, kad partijos kelias yra vienintelis kelias Kinijai ir kad jei myli Kiniją, turėtum mylėti partiją", - sakė jis.

ve.lt

Ši žinia buvo primygtinai diegiama kadaise atvirai kalbėjusiame Honkonge po 2019 m. ten kilusių didžiulių demokratinių protestų.

Nuo tada Pekinas aiškiai parodė, kad nori, jog mieste būtų išugdyta nauja patriotų karta, ir pradėjo taikyti patriotinio ugdymo taisykles bei politinius apribojimus, draudžiančius visiems, kurie laikomi nepatriotais, kandidatuoti į postus.

Įstatymo įvedimas taip pat sutampa su spalio 1 d. įvyksiančiomis Kinijos Liaudies Respublikos įkūrimo 75-osiomis metinėmis.

Pareigūnai bus spaudžiami užtikrinti patriotizmo šventę ir užgniaužti bet kokią nesutikimo galimybę.

Patriotinė mokymo programa visiems visuomenės sluoksniams

Pagal įstatymą specialistai - nuo mokslininkų iki sportininkų - turėtų būti ugdomi taip, kad išpažintų "patriotinius jausmus ir elgseną, kuri neša šlovę šaliai".

Vietos valdžios institucijos privalo panaudoti kultūrines vertybes, pavyzdžiui, muziejus ir tradicines kinų šventes, kad "sustiprintų jausmus šaliai ir šeimai", taip pat sustiprinti patriotinį ugdymą per žinių reportažus, transliacijas ir filmus.

Religinės institucijos taip pat turėtų "stiprinti religinių darbuotojų ir pasekėjų" patriotinius jausmus ir teisinės valstybės supratimą - ši nuostata atitinka Kinijos siekį griežtinti religijos kontrolę.

Naujausias teisės aktas priimtas po 2016 m. Švietimo ministerijos nurodymo įvesti visuotinį patriotinį ugdymą kiekviename mokyklinio ugdymo etape ir kiekvienu aspektu, kuris naujame suvienodintame įstatyme užima svarbią vietą.

Jis taip pat seka ankstesnes pastangas, pavyzdžiui, išmaniųjų telefonų programėles, skirtas žmonėms "mokytis apie naująją socialistinę mintį" - įskaitant pamoką apie tai, kaip "senelis Xi atvedė mus į naująją erą" - ir suaugusiems skaityti bei spręsti viktorinas apie naujausias Xi teorijas.

Pastaroji programėlė buvo laikoma sėkminga pagal parsisiuntimų skaičių, nes visiems 90 mln. komunistų partijos narių buvo nurodyta ja naudotis kartu su daugeliu valstybinių įmonių darbuotojų.

Naujosiose taisyklėse patvirtinama, kad patriotinis ugdymas bus įtrauktas į mokyklinius dalykus ir mokymo medžiagą "visose klasėse ir visų tipų įstaigose", o tėvai namuose privalo vadovauti savo vaikams ir skatinti juos dalyvauti patriotinėje veikloje.

"(Tai susiję) su Xi valdžios įtvirtinimu.

Jis nori, kad patriotinis ugdymas prasidėtų anksti", - sakė Singapūro nacionalinio universiteto Lee Kuan Yew viešosios politikos mokyklos docentas Alfredas Wu.

Jo teigimu, šiuo žingsniu siekiama nuo mažens ugdyti lojalią Xi mąstyseną ir kartu siųsti žinią plačiajai visuomenei, kad Pekinas šiuo metu daugiausia dėmesio skiria Xi valdžiai įtvirtinti po pastarojo dešimtmečio ekonominio pakilimo.

Kinijos kariuomenė tapo neliečiamu nacionalistų simboliu. Menininkai ir komikai tai sunkiai supranta.

Naujajame įstatyme taip pat nurodoma kultūros įstaigas, pavyzdžiui, muziejus ir bibliotekas, paversti patriotinio ugdymo veiklos vietomis, o turistų lankomas vietas - vietomis, kurios "įkvepia patriotizmą".

Mokyklos privalo organizuoti moksleivių ekskursijas į šias vietas, kurias pareigūnai vadina "vaikščiojančiomis politikos ir ideologijos klasėmis".

Anksčiau tokios išvykos nebuvo neįprastas reiškinys, tačiau dabar įstatymas oficialiai įpareigoja mokyklas tai daryti.

Kinijoje galioja ir kiti teisės aktai, kuriais siekiama kovoti su nepatriotišku elgesiu, pavyzdžiui, draudžiama išniekinti nacionalines vėliavas ir įžeidinėti karius.

Pastaraisiais metais, valdant Xi, bet koks nesutarimas Kinijoje - net ir partijos linijos neatitinkantys komentarai internete - yra pakankamas pagrindas žmonėms turėti problemų su valdžios institucijomis.

Tačiau naujausiame įstatyme, pasak Naujosios Zelandijos Velingtono Viktorijos universiteto (Victoria University of Wellington) vyresniojo teisės dėstytojo Ye Ruipingo, užsimenama, kad bus įvestos bausmės už veiksmus, už kuriuos dar nebaudžiama pagal galiojančius įstatymus.

Pavyzdžiui, jame teigiama, kad už elgesį, "propaguojantį, šlovinantį ir neigiantį invazijos, karų ir žudynių aktus" ir "žalojantį patriotinio ugdymo įstaigas", gali būti taikomos bausmės, sakė ji.

ve.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder