„Būdamos krizės dėl Ukrainos kaltininkės ir pagrindinės jos kurstytojos, JAV po 1999 m. paskatino NATO per pastaruosius du dešimtmečius penkis kartus plėstis į Rytus“, – per eilinę spaudos konferenciją žurnalistams sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas.
„NATO narių skaičius išaugo nuo 16 iki 30 ir jos pasistūmėjo į Rytus daugiau kaip 1000 km iki vietos netoli Rusijos sienos, žingsnis po žingsnio spausdamos Rusiją į kampą“, – pridūrė URM atstovas.
Nors Kinija teigia kare neremianti nei Rusijos, nei Ukrainos, Pekinas anksčiau skelbė apie „beribę“ partnerystę su Maskva, atsisako pasmerkti invaziją, nepritaria sankcijoms Rusijai ir reguliariai kartoja Kremliaus dezinformaciją apie karą. Pavyzdžiui, Kinija, kaip ir Rusija, šios agresijos nevadina įsiveržimu ar karu.
Zhao Lijiano komentarai paskelbti Kinijos ir Europos Sąjungos lyderiams surengus virtualų viršūnių susitikimą, kuriame tikriausiai dominuos Ukrainos klausimas. ES pareigūnai pareiškė besitikintys, kad Pekinas įsipareigos nepakirsti sankcijų Maskvai ir prisidės prie pastangų užbaigti karą.
Beje, prieš tai Kinijoje apsilankė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. Šiuo metu jis Indijoje, kurią irgi bando patraukti į savo pusę. S. Lavrovas penktadienį gyrė Indijos poziciją dėl Ukrainos ir derybų metu tikriausiai spaudė Naująjį Delį nepasiduoti Vakarų raginimams pasmerkti Maskvos invaziją.
„Šiomis dienomis mūsų kolegos Vakaruose norėtų bet kokį prasmingą tarptautinį klausimą redukuoti iki krizės Ukrainoje [klausimo]... Vertiname tai, kad Indija šią situaciją vertina atsižvelgdama į visus faktus, ne tik vienpusiškai“, – sakė S. Lavrovas, Naujajame Delyje susitikęs su Indijos užsienio reikalų ministru Subrahmanyamu Jaishankaru.
„Draugystė yra pagrindinis žodis, nusakantis mūsų santykių istoriją... Mūsų santykiai buvo labai tvarūs daugeliu ankstesnių sunkių periodų“, – angliškai sakė S. Lavrovas.
Indija susilaikė per balsavimus dėl Jungtinių Tautų rezoliucijų, kuriomis smerkiama Maskva, ir toliau perka naftą iš Rusijos. Rusija taip pat yra didžiausia Indijos ginklų tiekėja.
S. Jaishankaras „akcentavo smurto ir karo veiksmų nutraukimo svarbą“, sakė Indijos užsienio reikalų ministerija.
„Nesutarimai ir ginčai turėtų būti sprendžiami dialogu ir diplomatija, gerbiant tarptautinę teisę, JT chartiją, valstybių suverenumą ir teritorinį vientisumą“, – sakė ministras.
Delis supranta Vakarų susirūpinimą dėl Pekino augančio atkaklumo Azijos ir Ramiojo vandenyno regione po 2020 m. įvykusio susirėmimo ginčijamame Himalajų regione, kurio metu žuvo mažiausiai 20 Indijos ir keturi Kinijos kariai.
Vašingtono vyriausiasis sankcijų strategas Daleepas Singhas perspėjo, kad Indija negalėtų pasikliauti Rusija, jei įvyktų dar vienas konfliktas.
„Rusija bus jaunesnioji partnerė santykiuose su Kinija. Kuo daugiau svertų Kinija turės prieš Rusiją, tuo mažiau naudinga tai bus Indijai“, – ketvirtadienį sakė D. Singhas, ketvirtadienį lankydamasis Naujajame Delyje.
„Nemanau, jog kas nors patikės, kad Kinijai dar kartą peržengus Kontrolės liniją, Rusija bėgtų ginti Indijos“, – sakė jis, kalbėdamas apie Indijos ir Kinijos sieną.
Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Indija ir Rusija rengia rupijos ir rublio mechanizmą, kuris turėtų palengvinti prekybą tarp šalių ir padėtų apeiti Vakarų sankcijas rusų bankams.
Rusija raštu kreipėsi į Indijos gynybos ministeriją, prašydama atlikti 1,3 mlrd. JAV dolerių mokėjimus, sustabdytus praėjusį mėnesį, pranešė vietos leidinys „Economic Times“.
D. Singho teigimu, JAV yra pasirengusios padėti Indijai – trečiai pagal dydį pasaulyje naftos importuotojai ir vartotojai – diversifikuoti savo energijos ir gynybos priemonių tiekimą.
Tačiau jis perspėjo, kad šalys, mėginančios apeiti sankcijas, sulauks pasekmių.
„Atvykau nusiteikęs draugiškai, kad paaiškinčiau mūsų sankcijų mechanizmus, kaip svarbu prisijungti prie mūsų, išreikšti bendrą ryžtą ir propaguoti bendrus interesus. Ir taip, yra pasekmių šalims, kurios aktyviai bando apeiti sankcijas“, – sakė jis.
„Labai norime, kad visos šalys, ypač mūsų sąjungininkės ir partnerės, nekurtų mechanizmų, kurie remtų rublį ir bandytų pakenkti doleriu paremtai finansų sistemai“, – sakė jis.
Indija, JAV, Japonija ir Australija priklauso vadinamajam Ketverto (Quad) aljansui. Šis Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono demokratijų blokas buvo sukurtas siekiant atsverti augančią Kinijos įtaką regione.
Po 2020 m. susirėmimų Naujasis Delis į Kinijos pasienį pasiuntė daug karinės technikos, kurios didžioji dalis yra rusiška.
S. Lavrovas vėliau penktadienį turi susitikti su Indijos premjeru Narendra Modi ir, kaip sakė, perduos Rusijos prezidento Vladimiro Putino „geriausius linkėjimus“.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.