Kiek pinigų europiečiams lieka mėnesio pabaigoje?

Naujausiais duomenimis, 2022 m. Europos namų ūkiai sutaupė 1/8 savo pajamų. Tačiau kurioje šalyje žmonės taupo daugiausiai? Euronews Business pažvelgia į tai.

Taupyti ar netaupyti - štai koks klausimas. Praėjusiais metais europiečiai pasirinko taupyti 1/8 savo pajamų, rodo naujausi ES statistikos tarnybos "Eurostat" paskelbti duomenys.

2022 m. ES namų ūkiai vidutiniškai sutaupė 12,7 % savo disponuojamų pajamų, o euro zonoje šis rodiklis buvo didesnis - 13,7 %.

Namų ūkių disponuojamosios pajamos - tai Eurostato apibrėžtos namų ūkių disponuojamosios pajamos, kurias jie gali išleisti ir sutaupyti, atskaičius mokesčius ir pervedimus.

"Jei namų ūkiai uždirba 100 eurų, jie išleidžia 87,30 euro, o jiems lieka 12,70 euro, - paaiškino vyriausiasis Astères ekonomistas Sylvainas Bersingeris. "Tai normalus skaičius.

Daugumoje ES šalių namų ūkių taupymo norma yra 10-15 %", - pridūrė jis.

Tai daug didesnis rodiklis nei Jungtinėse Valstijose, kurių gyventojai 2023 m. rugsėjo mėn. sutaupė tik 3,4 proc. savo pajamų, skelbia "Statista".

Vokietija yra Europos čempionė

Europos Sąjungoje Vokietija pasiekė aukščiausią pakylos vietą su didžiausia bendrąja taupymo norma (19,91), Nyderlandai pelnė sidabro medalį (19,44), o Liuksemburgas - bronzos (18,14).

Dvi šalys atsidūrė raudonojoje zonoje, jų taupymo rodikliai neigiami: jos išleidžia daugiau nei uždirba.

To, ką uždirba, nepakanka vartojimui finansuoti, todėl jos skolinasi arba naudoja anksčiau sukauptas santaupas. Šios dvi šalys yra Lenkija ir Graikija.

Organizatorių nuotr.

2022 m. 12 ES narių taupymo normos buvo mažesnės nei 10,0 %, tarp jų Lenkijoje ir Graikijoje jos buvo neigiamos, atitinkamai -0,8 % ir -4,0 %.Eurostatas

Tačiau Europos namų ūkių negalima apibendrinti vienu profiliu.

Europoje egzistuoja dideli taupymo elgsenos skirtumai, "tiek pat, kiek ir tarp šeimų", - paaiškino Ekonomikos ir politikos tyrimų centro (CEPR) mokslo darbuotojas Luigi Guiso.

"Yra tokių, kurie viską išleidžia, ir tokių, kurie sutaupo didelę dalį savo pajamų, tačiau sunku suprasti, kodėl."

 Luigi Guiso, Ekonomikos tyrimų centro mokslinis bendradarbis

Turtas neabejotinai yra vienas iš veiksnių, paaiškinančių sistemingus namų ūkių taupymo normų skirtumus.

"Matome, kad šalys, kuriose pajamos yra mažesnės, stengiasi patenkinti savo poreikius, todėl sugeba taupyti labai mažai, - pastebėjo Astères vyriausiasis ekonomistas Bersingeris.

Taip yra ir Graikijoje, kuri patyrė didelių ekonominių sunkumų ir įvedė daugybę taupymo priemonių, mažinančių namų ūkių disponuojamąsias pajamas.

"Neigiama taupymo norma rodo, kad graikai dar neišbrido iš krizės. Kita vertus, šalys, turinčios daugiausia santaupų, paprastai yra turtingesnės", - pažymėjo A. Bersingeris. 

Kai kurie ekspertai atkreipia dėmesį į kultūrinius taupymo įpročių skirtumus. Remiantis EBPO duomenimis, vokiečiai per pastaruosius du dešimtmečius nuolat taupė daugiau kaip 8 % savo disponuojamų pajamų.

Tačiau Luidžis Guizo (Luigi Guiso) mano, kad šis paaiškinimas turi ribas. "Skirtumai tarp Vokietijos ir Graikijos neegzistuoja todėl, kad graikai mėgsta viską išleisti, o vokiečiai - ne.

Vokietijos taupymo rodikliai prieš 20 metų buvo maži". 

Šalies taupymo normai įtakos turi daugelis ekonominių kintamųjų, pavyzdžiui, šalies demografinė struktūra. "Jauni žmonės linkę taupyti daugiau nei pensininkai, kurių pajamų srautas yra mažesnis, - aiškino Guiso.

Grįžimas į prieš pandemiją buvusį lygį

Eurostatas taip pat atskleidė, kad 2022 m. europiečiai sutaupė mažiau nei 2021 m. (16,4 proc.), o tai leido toliau plėsti namų ūkių vartojimą, namų ūkių rodikliui grįžtant į ikipandeminį lygį.

"Tai atspindi norą grįžti į normalų, iki pandemijos buvusį gyvenimą", - komentavo "BNP Paribas" ekonomistė Helene Baudchon.

"Pandemijos metu europiečių namų ūkių vartojimas buvo sustabdytas, o jų pajamos iš esmės išliko. Tai lėmė neįprastą taupymo normos šuolį visoje ES", - analizavo Baudchon.

Tuo tarpu 2022 m. prasidėjo ekonomikos atsigavimo etapas, kuris paaiškina mažesnę taupymo normą, palyginti su ankstesniais metais.

Tačiau nuoseklūs sukrėtimai po pandemijos, įskaitant Rusijos įsiveržimą į Ukrainą ir su tuo susijusias didėjančias pragyvenimo išlaidas, taip pat sutrikdė namų ūkių taupymo elgseną. "Tikėtina, kad ekonominis neapibrėžtumas slegia namų ūkių vartojimą ir palaiko atsargų taupymą", - pastebėjo ji. 

Kitas veiksnys, skatinantis europiečius taupyti, o ne leisti pinigus, yra didėjančios palūkanų normos. "Šiandien kreditai yra brangesni, o santaupos labiau atlygintinos: yra reali finansinė paskata laikyti pinigus banke."

Ar taupymo norma pagerės?

Ekspertai prognozuoja, kad kitais metais namų ūkių taupymo rodikliai mažai keisis.

"Kitais metais prognozuojame šiek tiek pozityvesnę istoriją.

Mažėjant infliacijai ir išsisklaidžius ekonominių sukrėtimų poveikiui, tikėtina, kad namų ūkiai mažiau nerimaus dėl ateities ir mažiau taupys", - sakė J. Baudchon.

Namų ūkių taupymo norma išliks tokia pati arba sumažės. "Tačiau prognozavimas reiškia, kad yra galimybė suklysti, todėl pakalbėkime po metų ir pažiūrėkime, ar buvome teisūs", - pridūrė ji.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder