Kiaušiniai gruodį pabrango 18,2 proc. ir 61,35 proc. vos per metus.
Jie tapo infliacijos simboliu, o prezidentui Vladimirui Putinui teko atsiprašyti už jų kainų augimą.
Įprasta maniera jis paklausė, kaip žemės ūkio ministrui Dmitrijui Patruševui sekasi su kiaušiniais, ir pažadėjo pasitaisyti: "Pajutau, kad reikia geriau dirbti <...> Tikiuosi, kad artimiausiu metu, metų pradžioje, kaina turėtų sumažėti.
Nuo sausio mėnesio vyriausybė panaikino kiaušinių importo muitus, pradėta tiekti kiaušinius iš Turkijos ir Azerbaidžano.
Tačiau tai neturėjo jokio poveikio: tiekimo apimtys Rusijos rinkos mastu yra mikroskopinės, o per pirmąją naujųjų metų savaitę (sausio 1-9 d.) kiaušiniai pabrango dar 0,8 %.
Praėjusiais metais maisto produktai buvo ypač brangūs, apskaičiavo Rosstat: jų kainų indeksas pridėjo 8,2 %.
Ne maisto produktai, jos duomenimis, pabrango 6 %, paslaugos - 8,3 %, pasivydamos 2022 m. atotrūkį.
Ypač smarkiai pabrango vištiena (27,8 %) ir daržovės (24,2 %).
Metų pradžioje vištiena, nepaisant to, kad išnyko iš kai kurių parduotuvių, šiek tiek pigo (0,4 %), tačiau daržovės pabrango 4-7 % (išskyrus agurkus ir pomidorus, kurie pabrango 13 % ir 10 %).
Maisto produktų kainų kilimui gyventojai yra ypač jautrūs, todėl infliacijos lūkesčiai yra beveik dvigubai didesni nei oficialioji infliacija ir, remiantis naujausiais gruodžio mėn. matavimais, siekia 14,2 %.
Vis dėlto Centrinis bankas ketina šiais metais infliaciją sugrąžinti prie tikslinės: jo prognozė - 4-4,5 %.
Šiais metais jo prognozė išsipildė - nors ją teko du kartus tikslinti.
Paskutinė, spalio mėnesio prognozė buvo 7-7,5 %, o infliacija įsprausta į šias ribas - 7,42 % iki 2023 m. pabaigos, pranešė Rosstat.
Per pirmąsias devynias dienas ji buvo 0,26 %.
Banko "Promsvyazbank" analitikas Dmitrijus Grickevičius šiuos duomenis vadina "pirmuoju naujųjų metų infliacijos tendencijų orientyru".
Gruodžio mėnesio rezultatai, pašalinus sezoniškumą, metine išraiška reiškia 6 %, apskaičiavo "Solid Figures" analitikai.
Maisto produktų srityje ji sudarė 9,9 %.
Rašyti komentarą