Aplinkosaugai neabejingas 55-erių vyras buvo žmonių mylimos karalienės Margrethe II (Margretės II) šešėlyje, kol ji Naujųjų metų išvakarėse paskelbė planuojanti atsisakyti sosto po 52 metų valdymo.
Neseniai atlikta apklausa parodė, kad princą, tapsiantį karaliumi Frederiku X, remia daugiau nei 80 proc. danų.
„Kai ateis laikas, aš vairuosiu laivą“, – 2022 metais sakė jis kalboje, skirtoje paminėti daugiau nei 50 metų trunkantį motinos valdymą.
„Aš seksiu paskui jus, kaip jūs sekėte paskui savo tėvą“, vadovavusį tūkstantmetį gyvuojančiai institucijai, pridūrė princas Frederikas.
Tačiau būsimasis karalius ne visada buvo toks pasitikintis savimi.
„Iš esmės, jis nebuvo maištininkas, tačiau vaikystėje ir jaunystėje jam labai nepatiko žiniasklaidos dėmesys ir žinojimas, kad taps karaliumi“, – sakė Danijos karališkosios šeimos ekspertė Gitte Redder (Gitė Reder).
Ji sakė naujienų agentūrai AFP, kad jis pradėjo labiau pasitikėti savimi tik įpusėjęs trečiąją dešimtį metų.
Karaliumi būti nenorėjo
Kaip pranešama, paauglystėje Frederikas jautėsi vienišas. Jam atrodė, kad tėvai, vykdydami karališkąsias pareigas, jį apleido.
Jam patiko greitis, lenktyniniai automobiliai, o XX amžiaus 10-o dešimtmečio pradžioje Frederikas net pelnė vakarėlių mėgėjo reputaciją.
Tačiau 1995 metais baigęs Orhuso universitetą ir tapęs pirmuoju Danijos karališkosios šeimos atstovu, įgijusiu aukštąjį išsilavinimą, jaunuolis surimtėjo.
Studijų metu jis kurį laiką praleido Jungtinėse Valstijose, Harvardo universitete, kur buvo įregistruotas Frederiko Henrikseno slapyvardžiu.
Išgalvota pavardė – tai duoklė tėvui, prancūzų diplomatui Henri de Monpezat (Anri de Monpeza), kuris vedęs Margrethę tapo princu konsortu Henriku.
Tačiau Frederikas, kuris moka ne tik danų, bet ir anglų, prancūzų bei vokiečių kalbas, iš tiesų subrendo tik prisijungęs prie Danijos kariuomenės.
Be kita ko, jis tarnavo Danijos kariniame jūrų laivyne, kur gavo pravardę „Pingo“ (Pingvinas). Laivyne jis buvo vienas iš vos keturių naujokų, 1995 metais išlaikiusių visus testus.
2000 metais jis dalyvavo keturis mėnesius trukusioje slidinėjimo ekspedicijoje po Grenlandiją, kurios metu įveikė 3,5 tūkst. kilometrų.
Karalienės priešingybė?
Jis buvo patekęs į ligoninę dėl nelaimingų atsitikimų su rogutėmis ir motoroleriu.
Jo populiarumas išaugo 2018 metais, kai pradėjo kasmet rengti bėgimo per Daniją maratoną „Royal Run“.
„Jis yra sportininkas, lanko koncertus ir futbolo varžybas, todėl žmonėms atrodo dar prieinamesnis nei jo motina“, – sakė karališkosios šeimos ekspertė G. Redder.
„Nenoriu užsidaryti tvirtovėje. Noriu būti savimi, žmogumi“, – kartą pasakė Frederikas, tvirtindamas, kad to laikysis ir užėmęs sostą.
Su būsimąja žmona, australų teisininke Mary Donaldson (Meri Donaldson) jis susipažino viename Sidnėjaus bare per 2000 metų olimpines žaidynes.
Savo keturiems vaikams jie stengėsi suteikti kuo normalesnį gyvenimą, siųsdami juos daugiausia į valstybines mokyklas.
Jų vyriausioji atžala, neseniai 18 metų sulaukęs princas Christianas (Kristianas), buvo pirmasis Danijos karališkosios šeimos narys, ėjęs į vaikų darželį.
Pastaraisiais metais, karalienei ėmus skaičiuoti devintą dešimtį metų, Frederikas su žmona palaipsniui pradėjo perimti vis daugiau karališkųjų pareigų, „tačiau tai vyko labai lėtai ir atsižvelgiant į karalienės sveikatą“, sakė istorikas Sebastianas Olden-Jorgensenas.
Jis pridūrė, kad Frederikas su žmona yra „modernūs, liberalūs, mėgsta populiariąją muziką, šiuolaikinį meną ir sportą“.
Pasak jo, jie „nereprezentuoja galimos revoliucijos, palyginus su karaliene“, o tik atsargų perėjimą, prisitaikant prie laikmečio.
Be kita ko, Frederikas pasisakė už tai, kad Danija ieškotų sprendimų klimato krizei įveikti.
Jis yra sakęs, kad, jo nuomone, jis papildo savo motiną, kuri yra įvairiapusė rašytoja ir menininkė.
„Jūs piešiate, aš sportuoju. Jūs ieškote paslėptų daiktų iš praeities, o aš slėpiau savo galvą, kad manęs neatpažintų, kai tarnavau ginkluotosiose pajėgose. Jūs esate žodžių meistrė. Kartais man jų pritrūksta“, – juokavo jis per karalienės jubiliejaus iškilmes.
Rašyti komentarą