Kaip savo vardą nusiųsti už 2,6 mlrd. km nuo Žemės? Trumpa NASA instrukcija

Kaip savo vardą nusiųsti už 2,6 mlrd. km nuo Žemės? Trumpa NASA instrukcija

Lentelė su Žemės gyventojų vardais ir eilėraščiu skris į Jupiterio palydovą Europą. Planuojama, kad NASA tarpplanetinė automatinė stotis „Europa Clipper" išvyks į Jupiterio palydovą Europą 2024 m. spalį. Ir visi Žemės gyventojai turėjo unikalią galimybę savo vardą, įrašytą mikroschemoje, su kosmine misija išsiųsti už 2,6 mlrd. km nuo mūsų planetos.

Nuo 2023 m. birželio 1 d. vykdant kampaniją „Message in a Bottle" („Laiškas butelyje") jau surinkta per 750 tūkst. Žemės gyventojų vardų iš įvairių šalių ir žemynų. Norint prisijungti prie kampanijos, reikėjo NASA tinklalapyje palikti prašymą iki 2023 m. gruodžio 31-ios 23 val. 59 min. standartiniu Šiaurės Amerikos rytų laiku.

Kai vardai surinkti, NASA reaktyvinio judėjimo laboratorijos Pietų Kalifornijoje darbuotojai elektronų pluoštu „išgraviruos" visus vardus dešimties centų monetos dydžio silicio mikroschemoje. Kiekvienos teksto eilutės plotis bus ne didesnis kaip žmogaus plauko tūkstantoji dalis (75 nanometrų).

Mikroschema bus pritvirtinta prie metalo plokštelės su joje išgraviruotu eilėraščio „In Praise of Mystery", kurį specialiai šia proga sukūrė amerikietė poetė Ada Limon, tekstu. Plokštelė su eilėraščiu ir mikroschema su vardais bus pritvirtinta prie kosminio laivo išorinės apdailos.

„Message in a Bottle" tęsia NASA tradiciją siųsti įkvepiančius laiškus kosminiuose aparatuose, tyrinėjančiuose Visatos tolius. Pavyzdžiui, 1977 m. su zondu „Voyager" į kosmosą buvo išsiųsta „laiko kapsulė" su garsais ir vaizdais, demonstruojančiais gyvybės Žemėje įvairovę. Pagrindinis mokslinis „Europa Clipper" misijos tikslas - išsiaiškinti, ar po Europą dengiančiu ledo sluoksniu esama gyvybės. Yra versija, kad po ledu tyvuliuoja vandenynas, kuriame teoriškai gali egzistuoti sudėtingos gyvybės formos.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder