Šylant klimatui, invazinių skruzdėlių ir kitų vabzdžių Europoje daugės.

Kaip klimato kaita padeda egzotiškiems vabzdžiams plisti Europoje

Kaip šiltesnės žiemos ir saulėtesni pavasariai skatina egzotiškų skruzdžių rūšių plitimą Vakarų Europoje?

Kaip keičiasi klimatas?

Remiantis naujausiais Copernicus Climate Change Service duomenimis, ši gegužė buvo antras šilčiausias mėnuo istorijoje. Pasaulinė temperatūra buvo 0,4 laipsnio Celsijaus aukštesnė už 1991–2020 m. vidurkį.

Analizuojant gegužės mėnesio temperatūros anomalijų žemėlapį, duomenys parodė, kad Europos temperatūra iš esmės buvo vidutinė. Tuo tarpu Kanadoje, šiaurinėje JAV dalyje ir tam tikruose Ramiojo vandenyno regionuose temperatūra buvo žymiai aukštesnė nei įprastai.

Ypač reikšmingas atšilimas Ramiajame vandenyne. Tai rodo prasidedantį El Niño reiškinį, kuriam būdingas šiltesnio vandens tūrio didėjimas. Taip pat 2023 m. gegužės mėn. buvo rekordiškai karšta ledo neturinčiuose vandenyno regionuose – ten fiksuota aukščiausia jūros paviršiaus temperatūra nuo palydovinių matavimų pradžios.

Skruzdžių invazija

Invazinės skruzdžių rūšys iš Viduržemio jūros regiono tampa vis atsparesnės irpo ruputį äkeliauja“ tolyn į šiaurę, kur pamažu įsikuria, nes žiemos Europoje tampa švelnesnės, o ilgos šalnos retesnės. Naujos kolonijos atsiranda visoje Vakarų Europoje, įskaitant Prancūzijos miestą Lioną.

Mažai tikėtina skruzdėlių medžioklės vieta pasirodė buvusioje pramoninėje vietoje esantis meno ir kultūros centras. Du mokslininkai, kuriems vietos valdžią įpareigojo surasti šiuos kenkėjus, aplink importuojamus medžius šioje vietoje aptiko skruzdžių rūšies, vadinamos Tapinoma Magnum, kolonijas. Ekologijos studentas Néo Boinonas teigia, kad egzotiški augalai yra vienas iš pagrindinių invazinių skruzdėlių vektorių, leidžiančių joms įsiskverbti į naujus miestus.

Tapinoma Magnum, kilusi iš Viduržemio jūros baseino, dabar kolonizavo Prancūzijos, Belgijos, Vokietijos ir Nyderlandų miestų teritorijas. Nors ji nesukelia skausmingų įgėlimų, ši invazinė rūšis kelia nepatogumų vietos žmonėms ir naikina vietines skruzdžių populiacijas.

Mokslininkas Bernardas Kaufmannas perspėja, kad Europa turėtų pasirengti didesniam invazinių rūšių antplūdžiui, tokių kaip Pietų Amerikos elektrinės skruzdėlės, nes planeta ir toliau šyla. Elektrinės skruzdėlės jau atkeliavo į Prancūzijos Tulono miestą ir daugelis mano, kad ateinančiais metais ji dar labiau išplis.

Ar galime atsikratyti šių invazinių skruzdžių? Cheminis apdorojimas gali būti veiksmingas mažesniu mastu, tačiau geriausias būdas yra užtikrinti, jog jos neturi galimybės išplisti į jų negyvenamus kraštus. Vienas tokių būdų yra užtikrinti, kad invazinės rūšys nebūtų įsiveisusios importuojamose augaluose ir medžiuose.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder