Ką žinome apie Rusijos nuostolius

Ką žinome apie Rusijos nuostolius Ukrainos kontrpuolimo metu?

Dėl spartaus Ukrainos kontrpuolimo Charkovo regione rusai ne tik atsisakė kelių anksčiau užimtų gyvenviečių, bet ir patyrė personalo nuostolių.

 

Remdamasi atvirais šaltiniais, BBC pavyko nustatyti, kad nuo rugsėjo 5 iki 12 d. Rusija Ukrainoje neteko daugiau kaip 200 karių, įskaitant 57 elitinius specialistus - specialiųjų pajėgų, jūrų pėstininkų, geriausių oro desanto pajėgų dalinių ir "Rosgvardijos" karius ir karininkus.

BBC Rusijos tarnyba kartu su "Mediazona" (Rusijoje pripažinta "užsienio žiniasklaidos agentu") ir savanorių komanda sudaro Rusijos karių, nukentėjusių Ukrainoje, sąrašą.

Remiamės tik patvirtintais pranešimais apie žuvusiuosius, todėl surinkti duomenys neatspindi tikrojo aukų skaičiaus.

Tačiau remdamiesi tūkstančiais konkrečių aukų istorijų galime suprasti ir analizuoti, kas tiksliai vyksta su Rusijos kariuomene įsiveržimo į kaimyninę šalį metu.

Rugsėjo 16 d. duomenimis, iš viso žuvo 6476 kariai ir karininkai.

Apie tai, kiek mirusiųjų nepateko į mūsų rinkinį iš oficialių pranešimų, galima spręsti iš kapinių informacijos.

Kiekvieną savaitę įvairiose Rusijos vietovėse randame naujų įrodymų apie rusų karių palaidojimus, apie kuriuos vietos valdžios institucijos nepraneša.

Remdamiesi šiais pastebėjimais, galime daryti prielaidą, kad BBC patvirtintų aukų sąraše gali būti bent 40-60 proc. mažiau žuvusiųjų nei iš tikrųjų palaidota Rusijoje.

Remiantis viešais duomenimis, per Ukrainos kontrpuolimą Rusijos kariuomenė neteko mažiausiai trijų pulkininkų leitenantų.

Draugai ir bendražygiai pranešė, kad pulkininkas leitenantas Denisas Lazutinas žuvo gindamas Balakleją (tiksli mirties data nenurodyta, laidotuvės numatytos rugsėjo 18 d.).

106-osios oro desanto divizijos bataliono vadas Pavelas Krivovas žuvo rugsėjo 9 d. netoli Iziumo.

Tą pačią dieną, pasak Ust-Ilimsko gyventojų, žuvo 70-osios motorizuotosios šaulių divizijos vadas pulkininkas leitenantas Dmitrijus Kočetkovas.

Per Ukrainos kontrpuolimą Charkovo srityje taip pat žuvo du į atsargą išėję pulkininkai leitenantai.

Abu buvo vyresni nei 45 metų ir abu savanoriškai išvyko į karą Ukrainoje.

Žuvęs Kirilas Korostelevas anksčiau penkerius metus tarnavo Prancūzijos užsienio legione, taip pat kariavo Sirijoje ir Afrikoje (greičiausiai kaip privačios karinės bendrovės narys).

Vien rugsėjo 5-12 d. Ukrainoje žuvo 27 pareigūnai.

Tarp jų buvo du karo lakūnai. Tai - vienetiniai specialistai ir elitinė bet kurios pasaulio kariuomenės dalis.

Vieno snaiperio piloto mokymas gali trukti 15-17 metų ir kainuoti 12-14 milijonų dolerių.

Tarp žuvusiųjų atsitraukimo metu buvo mažiausiai 10 "Rosgvardijos" narių, įskaitant OMON būrio kapitoną iš Komi respublikos.

Sprendžiant iš pranešimų iš Charkovo srities, pirmasis Ukrainos kariuomenės kontratakos smūgis teko OMON ir SOBR daliniams.

Būtent šie "Rosgvardijos" daliniai, kurie paprastai specializuojasi išvaikyti demonstracijas ir sulaikyti nedideles ginkluotų žmonių grupes, pasirodo, dalyvavo kariniame mūšyje.

Dalyvavimas tokiuose mūšiuose reikalauja visai kitokių žinių ir pasirengimo, kurių gali trūkti "Rosgvardijos" kovotojams ir karininkams.

Rugsėjo 5-12 d. taip pat žuvo mažiausiai septyni GRU specialiųjų pajėgų nariai, 10 jūrų pėstininkų ir mažiausiai 29 desantininkai.

Charkovo srityje ir toliau gaunama informacija apie Rusijos karių aukas per atsitraukimą.

Paprastai Rusijos žiniasklaida, pareigūnai ir artimieji apie karių žūtį sužino ir praneša pavėluotai.

Pagal patvirtintų aukų skaičių vis dar pirmauja Dagestanas (301 auka), Buriatija (267) ir Krasnodaro kraštas (256).

Palyginimui, Maskvoje žuvo tik 23 žmonės, nors sostinės gyventojai sudaro beveik 9 proc. visų Rusijos gyventojų.

Daugelyje Rusijos regionų, kur neveikia socialiniai liftai, karinė tarnyba pagal sutartį yra beveik vienintelė galimybė gauti stabilias pajamas.

Rusijos pareigūnai vis rečiau ir rečiau viešai praneša apie Ukrainoje žuvusius kariškius, todėl svarbiu informacijos šaltiniu tampa paminklai: sieninės lentos mokyklose, antkapiniai paminklai kapinėse, paminklai parkuose ir kariniuose daliniuose.

доска памяти

Borisoglebske eksponuojamas atminimo stendas

Neįprastas, bet svarbus informacijos šaltinis buvo stendas su žuvusių kariškių nuotraukomis, eksponuotas per Rusijos ginkluotųjų pajėgų bokso čempionatą Borisoglebske.

Ant jo buvo išspausdinti 47 žuvusių GRU specialiųjų pajėgų 3-iosios gvardijos brigados karių ir karininkų duomenys.

Perskaičiusi stende esančias nuotraukas, BBC išsiaiškino, kad daugumos minėtų specialiųjų pajėgų karių pavardės jau anksčiau buvo pasirodžiusios žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose, tačiau nenurodant tarnybos vietos.

Stende taip pat buvo dviejų GRU karininkų, apie kurių mirtį anksčiau nebuvo viešai pranešta, nuotraukos.

BBC taip pat tęsia tyrimus dėl palaidojimų kapinėse įvairiuose Rusijos regionuose.

Rasime ne tik kapus tų, apie kurių mirtį buvo pranešta viešai, bet ir tiek pat (o kartais ir daugiau) karių ir pareigūnų, apie kurių mirtį nepranešė nei valdžios institucijos, nei vietos žurnalistai, nei artimieji socialiniuose tinkluose, kapų.

Per pastarąsias dvi savaites tokių kapų aptikta Kalugos ir Kaliningrado srityse, taip pat Krasnodaro krašte.

Iš 6 476 Ukrainoje žuvusių Rusijos kariškių 1 116, t. y. 17 proc., yra karininkai, įskaitant keturis generolus ir 34 pulkininkus.

Sprendžiant iš septynių mėnesių duomenų, daugiausia aukų patyrė jaunesnieji karininkai. Rusijos kariuomenėje būtent jie turi priimti pagrindinius taktinius sprendimus mūšio metu.

Tuo pat metu dauguma jų dar jauni (leitenanto laipsnis dažniausiai suteikiamas sulaukus 21-22 metų) ir nepatyrę, tačiau jie jau turi nuspręsti, kaip pasiekti vadovybės iškeltus tikslus.

Dauguma vyresniųjų karininkų, ypač pulkininkų, žuvo per pirmuosius du karo mėnesius.

Būtent tuo metu Rusijos kariuomenė patyrė didžiausių susisiekimo ir logistikos problemų, nes vienu metu žygiavo keliais frontais.

Užmezgus ryšį tarp štabo ir tiesiogiai kariaujančių dalinių, pulkininkai ir generolai ėmė žūti rečiau.

Rugsėjo 5-12 d. vėl padaugėjo patvirtintų aukų tarp vyresniųjų karininkų nuo majoro iki pulkininko leitenanto.

Taip galėjo nutikti dėl to, kad atsitraukiančius Rusijos kariuomenės dalinius reikėjo koordinuoti, o aukšto rango karininkai turėjo vėl keliauti į fronto liniją.

Pagal tarnybos rūšį

Septintąjį karo mėnesį daugiausiai, 20 %, žuvo pėstininkų.

Kita vertus, žuvusių desantininkų dalis palaipsniui mažėja.

Rugsėjo 16 d. duomenimis, 17 % visų patvirtintų aukų buvo desantininkai, nors iki rugpjūčio pradžios kas penktas iš visų patvirtintų aukų buvo desantininkas.

Dabar, pasak BBC šaltinių fronto linijose, didžioji dalis puolimo naštos tenka daliniams ir būriams, kuriuos Rusijos valstybinė žiniasklaida vadina savanoriais.

Kai kurių žmogaus teisių gynėjų teigimu, kai kurie Čečėnijos gyventojai į "savanorių dalinius" įsirašo dėl jiems daromų grasinimų ir spaudimo jų šeimoms.

Prieš siunčiant į frontą, "savanorių" būriai dažnai būna apmokyti tik nuo 3 iki 10 dienų. Matyt, todėl "savanoriai" ir toliau išlieka sparčiausiai augančia aukų kategorija.

Rugsėjo 16 d. buvo patvirtinta informacija, kad Ukrainoje žuvo mažiausiai septyni kaliniai, kovoję Rusijos sukarintuose daliniuose.

Projektas Gulagu.net pirmasis pranešė apie rusų belaisvių, kurie liepos pradžioje buvo siunčiami į frontą, verbavimą.

Tada apie tai rašė kelių leidinių žurnalistai.

Mediazone apskaičiavo, kad iki rugpjūčio pabaigos į karą buvo išsiųsta mažiausiai 480 kalinių.

Koks galėtų būti bendras mirčių skaičius?

Atsižvelgiant į informaciją iš Rusijos kapinių ir paminklų, BBC patvirtintų aukų sąraše gali būti bent perpus mažiau Ukrainoje žuvusiųjų pavardžių, nei iš tikrųjų palaidota Rusijoje.

Galutinis skaičius taip pat gerokai padidėja, jei į aukų sąrašą įtraukiami visi dingę Rusijos ir Donecko bei Luhansko "liaudies milicijos" kariai.

Rugsėjo 16 d. duomenimis, save pasiskelbusios DNR valdžia pripažino, kad žuvo 2987 kariai, o save pasiskelbusi LNR nepranešė apie jokias aukas.

BBC rado daugiau kaip 3 600 žinučių ir pranešimų DLR ir LLR rėmėjų socialinės žiniasklaidos grupėse, kuriose ieškoma "liaudies milicijos" gretose buvusių ir ilgą laiką nesimatančių vyrų giminaičių.

Kai kurie iš tų, kurių buvo ieškoma pirmaisiais karo mėnesiais, jau grįžo namo su "Kroviniu 200".

CŽV apskaičiavo, kad iki liepos pabaigos Rusija Ukrainoje neteko daugiau kaip 15 000 karių.

Britų žvalgyba jau birželio mėn. pranešė apie 20 000 žuvusiųjų.

Ukrainos generalinio štabo pranešimuose teigiama, kad Rusija neteko daugiau kaip 50 000 karių ir karininkų.

Rusijos pusės oficialių duomenų apie žuvusiuosius nėra.

Rusijos gynybos ministerija paskutinį kartą apie aukas pranešė kovo 25 d., kai buvo pranešta apie 1351 žuvusįjį.

Kaip skaičiuojame

Rusijoje kasdien skelbiama vis daugiau žuvusiųjų pavardžių ir nuotraukų iš laidotuvių.

Dažniausiai vardus ir pavardes nurodo Rusijos regionų vadovai arba rajonų administracijų atstovai, vietos žiniasklaida ir švietimo įstaigos, kuriose anksčiau mokėsi mirusieji, taip pat giminaičiai.

BBC ir savanorių komanda peržiūri šiuos duomenis ir įtraukia juos į sąrašą, kurį saugome nuo pat Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.

Neatsižvelgiame į žiniasklaidos pranešimus apie dešimtis, o kartais ir šimtus aukų, nebent yra konkrečios informacijos apie pavardes.

Taip pat neatsižvelgiame į pranešimus apie rusų, iki vasario 24 d. tarnavusių Donbaso pasiskelbusių respublikų kariuomenėse, žūtį.

Šaltinis: bbc.com

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Sidebar placeholder