JT tyrėjai: Ukrainoje vykdomi karo nusikaltimai

JT tyrėjai penktadienį Žmogaus teisių taryboje pareiškė, kad per karą Ukrainoje buvo įvykdyta karo nusikaltimų, išvardydami Rusijos vykdomus civilių bombardavimus, daugybę egzekucijų, kankinimus ir siaubingą seksualinį smurtą.

„Remdamasi surinktais įrodymais, Komisija padarė išvadą, kad Ukrainoje buvo įvykdyti karo nusikaltimai“, – Tarybai sakė tyrimo grupės vadovas Erikas Mose.

Kategoriškas pareiškimo tonas buvo neįprastas. JT tyrėjai paprastai savo išvadas dėl tarptautinių nusikaltimų formuluoja sąlyginai, o galutinį karo nusikaltimų ir panašių pažeidimų patvirtinimą palieka teismams.

Taryba gegužę įsteigė Tyrimo komisiją (Commission of Inquiry, COI) – aukščiausio įmanomo lygmens tyrimo instituciją – nusikaltimams, padarytiems per Rusijos karą Ukrainoje, tirti.

Trijų nepriklausomų ekspertų grupė, pradėjusi pirminius tyrimus Kyjivo, Černihivo, Charkivo ir Sumų regionuose, pirmą kartą žodžiu pateikė Tarybai naujausią informaciją ir pareiškė, kad tyrimą plės toliau.

Kalbėdamas likus dienai iki Rusijos invazijos į kaimyninę šalį septynių mėnesių sukakties, E. Mose atkreipė dėmesį į tai, kad „Rusijos Federacija naudoja didelio masto sprogstamuosius ginklus gyvenamosiose teritorijose, ir šie ginklai, pasak jo, yra „didžiulės žalos ir civilių gyventojų kančios šaltinis“.

Kankinimai, seksualinis smurtas

Jis pažymėjo, kad daug atakų, kurias tyrė grupė, „buvo įvykdyti neskiriant civilių nuo kovotojų“, įskaitant išpuolius kasetiniais šaudmenimis gyvenamosiose teritorijose.

Tyrėjų komandą, pasak jo, ypač „sukrėtė didelis egzekucijų skaičius mūsų aplankytose vietovėse“ ir dažnai „matomi egzekucijų ženklai ant kūnų, pavyzdžiui, už nugaros surištos rankos, šautinės žaizdos galvoje ir perpjautos gerklės“.

E. Mose sakė, kad komisija šiuo metu tiria tokių mirčių atvejus 16-oje miestų bei gyvenviečių ir gavo patikimos informacijos dėl daugybės kitų atvejų, kuriuos irgi sieks dokumentuoti.

Tyrėjai taip pat gavo „nuoseklių pranešimų apie netinkamą elgesį ir kankinimus, kurie buvo vykdomi neteisėto įkalinimo metu“.

Kai kurie nukentėjusieji tyrėjams pasakojo, kad jie buvo perkelti į Rusiją ir ištisas savaites laikomi kalėjimuose. Kiti po tokių perkėlimų „dingo“.

„Pašnekovai pasakojo apie mušimą, elektrošoką, priverstinį apnuoginimą ir kitus pažeidimus tokiose sulaikymo įstaigose“, – sakė E. Mose.

Komisijos vadovas sakė, kad tyrėjai taip pat „išnagrinėjo du atvejus, kai Ukrainos pajėgos netinkamai elgėsi su Rusijos Federacijos kariais“, ir pridūrė, kad „nors tokių atvejų nedaug, jie irgi yra mūsų dėmesio objektas“.

Grupė taip pat užfiksavo seksualinio smurto ir smurto dėl lyties atvejus, sakė E. Mose. Kai kuriais atvejais buvo nustatyta, kad smurto kaltininkai buvo Rusijos kariai.

„Yra pavyzdžių, kai giminaičiai buvo priversti stebėti daromus nusikaltimus, – sakė jis. – Mūsų tirtais atvejais seksualinio ir lyčių smurto aukų amžius svyravo nuo ketverių iki 82 metų“.

Pasak jo, komisija užfiksavo daugybę nusikaltimų prieš vaikus, kurie, be kita ko, buvo „prievartaujami, kankinami ir neteisėtai įkalinami“.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Sidebar placeholder