JT teigimu, mirtį sėjančių neramumų metu stebimas smurtas tarp tautinių grupių ir išpuoliai prieš moteris.
Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus padėjėja Afrikai, Ganos diplomatė Martha Ama Akyaa Pobee nerimą dėl gilėjančios krizės pareiškė Saugumo Tarybos posėdyje, kurio dalyviams ji sakė, kad „Sudanas patiria ne tik vis didėjančią humanitarinę katastrofą, bet ir milžinišką žmogaus teisių krizę“.
Karas Sudane prasidėjo balandžio 15 d., kai į kovą vienas prieš kitą stojo kariuomenės vadas Abdelis Fattah al-Burhanaas ir buvęs jo pavaduotojas, Greitojo palaikymo pajėgų (RSF) vadas Mohamedas Hamdanas Daglo.
Ginkluotų konfliktų vietovių ir įvykių duomenų projekto teigimu, per susirėmimus žuvo daugiau nei 9 000 žmonių, nors daug kas mano, kad aukų skaičius gali būti didesnis.
„Karo veiksmai išplito į naujas zonas, tokias, kaip Geziros, Baltojo Nilo ir Vakarų Kordofano valstijos, todėl riziką patiria dar daugiau civilių bei humanitarinę pagalbą teikiančių darbuotojų“, – kalbėjo M. Pobee.
Jos teigimu, nuo spalio 26 d. iki lapkričio 4. RSF Darfure pasiekė reikšmingų pergalių, užimdamos Sudano kariuomenės bazes, esančias Pietų Darfuro valstijos sostinėje Nialoje, Centrinio Darfuro Zalingėjaus mieste ir Vakarų Darfuro sostinėje El Dženeinoje.
„Pranešama, kad kariaujančios šalys puola nesirinkdamos taikinių, tačiau taip pat vykdo ir tikslingas atakas prieš civilius, tuo akivaizdžiai pažeisdamos tarptautinę humanitarinę teisę“, – pridūrė ji.
Nepaisant sunkumų, per paskutinius septynis mėnesius humanitarinė pagalba pristatyta maždaug 4,1 mln. gyventojų, nors tai tėra vos 22 proc. žmonių, kuriems humanitarinės organizacijos siekia suteikti pagalbą šiais metais.
Sudane kariaujančios šalys praėjusio mėnesio gale Džedoje atnaujino derybas, kuriose tarpininkauja Saudo Arabija ir Jungtinės Valstijos. Nors abi šalys pareiškė norą derėtis dėl paliaubų, ant žemės vykstantys mūšiai dar labiau sustiprėjo, nurodė M. Pobee.
Rašyti komentarą