Alzheimeris: liga, pravirkdžiusi milijonus. Įdomūs faktai

JK aprobuotas vaistas nuo Alzheimerio, tačiau NHS... jo nekompensuos

Didžiojoje Britanijoje susidarė stebėtina situacija: viena šalies institucija aprobavo vaistą nuo Alzheimerio ligos simptomų, tačiau kita tarnyba nusprendė, kad nėra ekonomiškai efektyvus ir nebus prieinamas.

Vaistų ir sveikatos priežiūros produktų reguliavimo agentūra (MHRA) pareiškė, kad vaistas lekanemabas yra pakankamai saugus ir veiksmingas, kad gydytojai galėtų jį skirti. Tačiau

Nacionalinis sveikatos ir priežiūros kompetencijos institutas (NICE) nusprendė, kad nėra ekonomiškai efektyvus ir nebus prieinamas. 

Toks sprendimas reiškia, kad pirmasis vaistas, kurio poveikis Alzheimerio ligos atveju buvo įrodytas, bus prieinamas tik privačiai. Tačiau norintieji jo gauti turės brangiai mokėti. Pavyzdžiui, JAV gydymas juo, skaičiuojant svarais, kainuoja 20 000 svarų sterlingų per metus, skelbia „Sky News“.

Pagrindinis klinikinis tyrimas parodė, kad lekanemabas gali 27 proc. sulėtinti atminties ir protinio darbingumo silpnėjimą pacientams, sergantiems lengva Alzheimerio liga. Tačiau kai kurių pacientų smegenyse jis gali sukelti patinimą ir kraujavimą.

NICE išanalizavo įrodymus, kad jis sulėtina ligos progresavimą nuo keturių iki šešių mėnesių, tačiau padarė išvadą, kad dėl gydymo išlaidų, įskaitant kas dvi savaites ligoninėje atliekamas infuzijas ir intensyvią šalutinio poveikio stebėseną, dėl ir palyginti nedidelės naudos pacientams, jis negali būti kompensuojamas valstybės lėšomis.

„Tai nauja ir besiformuojanti medicinos sritis, kuri neabejotinai sparčiai vystysis, – pažymėjo NICE vykdomoji direktorė dr. Samanta Roberts. – Tačiau realybė yra tokia, kad šio vaisto nauda yra per maža, kad pateisintų dideles NHS išlaidas. 

Tai intensyvus gydymas, kurį reikia skirti pacientams ir dėl kurio kas dvi savaites tenka lankytis ligoninėje, o kvalifikuotas personalas turi juos stebėti, ar neatsiranda rimtų šalutinio poveikio požymių. 

Be to, reikia atsižvelgti ir į jo kainą. Mūsų nepriklausomas komitetas kruopščiai įvertino turimus įrodymus, tačiau NICE turi rekomenduoti tik tokį gydymą, kuris mokesčių mokėtojams yra naudingas.“

Verta paminėti, kad nors JAV valdžios institucijos aprobavo šį vaistą, ES medicinos priežiūros institucija atsisakė išduoti licenciją, nes mano, kad jo nauda yra per maža, kad pateisintų riziką.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder