Jevgenijus Prigožinas pateko į nemalonę po bandymo nuversti Sergejų Šoigu

(1)

Dar Naujųjų metų išvakarėse prezidentas Vladimiras Putinas įteikė medalį "Vagnerio" kovotojui - už ginkluotą apiplėšimą, o "Putino virėjas" Jevgenijus Prigožinas nesivaržydamas atvirai peikė vyriausiąją kariuomenės vadovybę ir gyrėsi savo samdinių sėkme mūšių laukuose prie Bachmuto.

Po to sausio mėnesį J. Prigožinas net pirmą kartą pateko į "Interfax SCAN" sistemos spaudoje dažniausiai minimų asmenų dešimtuką.

Tačiau jau vasario mėnesį valstybinėje žiniasklaidoje buvo uždrausta minėti Prigožiną ir "Wagner", o jis pats ėmė skųstis, kad Gynybos ministerija netiekia jo kovotojams amunicijos, kaltinti ją išdavyste ir bandymu sunaikinti KAM.

Nutrūko ir reklamuota specialioji operacija, skirta kaliniams kolonijose verbuoti.

"Yra rizika, kad jis gali baigti kaip Ikaras", - laikraščiui "Financial Times" sakė Prigožinui artimas asmuo.

Pasak jo, Prigožino iškilimui kare pritarė asmeniškai Putinas - kai suprato katastrofiškus gynybos ministro Sergejaus Šoigu vadovaujamos kariuomenės rezultatus:

Putinas pradėjo abejoti pergale, suprasdamas, kad generolais negalima pasitikėti. Todėl jis pradėjo ieškoti kitų galimybių.

"Jei Šoigu pasitrauks, mes laimėsime. Pagrindinis mūsų priešas yra Šoigu, o ne ukrainiečiai", - sakė šis žmogus.

Pasak jo ir dviejų aukštų Vakarų pareigūnų informacijos, Putino parama ir visuomenės dėmesys taip įkvėpė Prigožiną, kad jis panoro nušalinti Šoigu.

"Prigožinas tapo savo galios centru. Jis gali tiesiogiai skambinti Putinui, ko negali padaryti dauguma Rusijos generolų", - sako Robas Lee, Amerikos užsienio politikos studijų instituto vyresnysis bendradarbis, tyrinėjantis Rusijos kariuomenę.

Tai, kad Prigožinas turi galimybę tiesiogiai susisiekti su Putinu, FT patvirtino du juos pažįstantys žmonės.

Tačiau Šoigu taip pat yra ilgametis ir ištikimas Putino bendražygis, be to, jis turi daug daugiau biurokratinio svorio, kaip ir Generalinio štabo vadovas Valerijus Gerasimovas.

Jų įtaka išryškėjo jau sausio 11 d., kai Šoigu paskyrė Gerasimovą Ukrainos grupuotės vadu vietoj Sergejaus Surovikino, kurį visokeriopai rėmė ir gyrė Prigožinas.

Vagnerio vadovas net priskyrė Surovikinui nuopelnus už kariuomenės atitraukimą iš Chersono, vienintelės regiono sostinės, kurią Rusijos kariuomenei pavyko užimti.

Gerasimovas pasinaudojo savo biurokratiniu svoriu, kurio neturėjo Surovikinas, kad "sutriuškintų samdinius" ir jų globėjus specialiosiose tarnybose, sako karo ekspertas Pavelas Luzinas, Tuftso universiteto Fletcherio teisės ir diplomatijos mokyklos vizituojantis mokslininkas.

Vasario pradžioje tapo žinoma, kad valstybiniai kanalai gavo įsakymą neminėti grupės Wagner ir jo lyderio.

Organizatorių nuotr.

YouTube ekrano nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder