Tarptautinės organizacijos ir Ukraina pasmerkė prezidento Vladimiro Putino šeštadienį paskelbtą pranešimą, kad Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus kaimyninėje Baltarusijoje, Maskvos sąjungininkėje.
„Nematome jokių požymių, kad jis (Putinas) įvykdė šį pažadą ar perkelia branduolinius ginklus“, – CBS laidai „Face the Nation“ sakė J. Kirby.
Pernai vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą vis labiau baiminamasi branduolinio karo, ekspertai mano, kad jei Maskva nuspręstų suduoti branduolinį smūgį, tikėtina, kad panaudotų mažesnio galingumo ginklus, vadinamus „taktiniais“, o ne „strateginius“ didelės galios ilgojo nuotolio branduolinius ginklus.
Tačiau J. Kirby teigė, kad Vašingtonas „nemato jokių požymių“, jog V. Putinas tai ketintų padaryti Ukrainoje. Jis pridūrė, kad Jungtinės Valstijos kasdien stebi padėtį, bet kol kas nevyksta „nieko, kas priverstų mus pakeisti savo strateginę atgrasymo poziciją“.
V. Putinas sakė, kad jo sprendimas niekuo nesiskiria nuo JAV, tokius ginklus laikančių bazėse Belgijoje, Vokietijoje, Italijoje, Nyderlanduose ir Turkijoje, tačiau tokią analogiją Vakarų sąjungininkės vadino „klaidinančia“.
Rusija planuoja pradėti mokyti įgulas balandžio 3 d. ir iki liepos baigti statyti Baltarusijoje specialią taktinių branduolinių ginklų saugyklą.
Pasak vieno analitiko, Baltarusijoje dislokuodamas taktinius branduolinius ginklus Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nori atgrasyti Vakarus ir atitraukti dėmesį nuo Maskvos klaidų. Vokiečių politologas Maximilianas Terhalle dpa sakė, kad branduoliniai ginklai skirti „įbauginti Vakarus, kad jie 2023 m. nebetęstų ginklų tiekimo Ukrainai“.
„Vis dėlto pirmiausia šiuo pranešimu norima atitraukti dėmesį nuo to, kad V. Putinas nedaro jokios pažangos, pavyzdžiui, Bachmute“, - sakė geopolitikos ekspertas iš Karaliaus koledžo Londone ir perspėjo Vakarus nemažinti paramos Ukrainai baiminantis branduolinio smūgio.
Jo žodžiais, grasinimai taktiniais branduoliniais ginklais patiriant nesėkmę naudojant įprastinius ginklus „jau pažįstami nuo praėjusių metų spalio“. „Tai aiškus požymis, kad Rusijos kariuomenė ir „Vagner“ pajėgos nepajėgia palaužti ukrainiečių“, - sakė M. Terhalle.
„2023 m., kaip ir 2022-aisiais, V. Putinas nepanaudos branduolinių ginklų, nes taip netektų svarbiausio savo ginklo – bauginimo, reikšmingai paveikusio NATO Vokietijos atveju ir tankų klausimu“, - sakė politologas.
Kita vertus, V. Putino ketinimas dislokuoti ginklus Baltarusijoje drauge skatina diskusijas dėl būtinybės stiprinti branduolinius pajėgumus Europoje, sakė jis.
Rašyti komentarą