"Jei norime būti taikos pasaulyje nešėjais, mums reikia Europos kariuomenės. <...> Pasaulyje, kuriame yra tokių galingų veikėjų kaip JAV, Kinija, Indija, Rusija, o krizės driekiasi nuo Artimųjų Rytų iki Indostano, Italijos, Vokietijos, Prancūzijos ar Slovėnijos piliečius gali apsaugoti tik tai, kas jau egzistuoja, o tai vadinama Europos Sąjunga.
Taigi gynyba ir bendra kariuomenė turi tapti konkrečiu faktu. Ir to negalima atidėlioti", - sakė A. Tajani.
Pasak jo, ES nėra pasirengusi karui, bet yra pasirengusi "taikos palaikymui, stebėsenai, atgrasymui".
ES kariuomenės kūrimo klausimas svarstomas jau ne pirmus metus.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas apie tai kalbėjo 2018 m.
Netrukus po to, kai Rusija pradėjo karą Ukrainoje, ES vyriausiasis užsienio reikalų ir saugumo komisaras Josepas Borrellas pareiškė, kad Sąjungai reikia Europos ginkluotųjų pajėgų saugumui užtikrinti.
Pagrindinė kliūtis yra ta, kad Europos kariuomenės idėja reiškia didesnę ES centralizaciją, taip pat iš dalies prieštarauja NATO.
Buvęs Lenkijos nacionalinio saugumo biuro vadovas Stanislavas Kozejus (Stanisław Kozej) vieningą ES kariuomenę pavadino svajone: kad ji atsirastų, "pirmiausia turi būti sprendimų priėmėjas, karalius arba imperatorius, o paskui jo kariuomenė, o ne atvirkščiai".
O NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas nuogąstavo, kad ES kariuomenė gali susilpninti aljansą: "Bet kokie bandymai kurti lygiagrečias struktūras, dubliuoti vadovavimo sistemą tik susilpnins mūsų bendrą bendradarbiavimo potencialą.
Šaltinis: "The Moscow Times"
Rašyti komentarą