Išmanusis vežimėlis ir pagalvė nuo knarkimo: prietaisai, pakeisiantys gyvenimą

Kasmet sausio pradžioje Las Vegase (JAV Nevados valstija) vyksta didžiulė plataus vartojimo elektronikos paroda „CES" (Consumer Electronics Show), kurioje stambios kompanijos ir nedideli startuoliai iš įvairių šalių pristato savo sukurtus prietaisus, kurie turėtų pagerinti arba radikaliai pakeisti žmonių gyvenimą. 

Pasakojame apie įdomiausius elektronikos prietaisus, demonstruotus neseniai pasibaigusioje parodoje „CES 2023".

Jutiklinis displėjus akliesiems



Kompanijos „Dot Incorporation" sukurtas išmanusis ekranas „Dot Pad" žmonėms su regėjimo negalia padeda grafinę informaciją transformuoti į taktilinę - tekstą Brailio raštu.

Per „Bluetooth" ryšį įrenginį nesunku prijungti prie išmaniojo telefono arba planšetinio kompiuterio (kol kas kalbama tik apie kompanijos „Apple" įrenginius), o paskui į jutiklinį ekraną perduoti ką tik padarytą nuotrauką, piešinį, tekstą arba vaizdo įrašą. Pirmieji įrenginio naudotojai pripažino, kad išmaniajame ekrane pirmą kartą pačiupinėjo savo pačių parašą.

Daugiafunkcis egzoskeletas

Įvairios konstrukcijos egzoskeletus kuria ne vienas gamintojas. Šiemet „CES" organizatoriai apdovanojo vokiečių firmos „Bionic" naują egzoskeleto „Cray X" versiją. Įrenginys, primenantis kuprinę, tvirtinamas prie nugaros ir palengvina juosmeniui ir klubams tenkantį krūvį kopiant ir pernešant sunkius daiktus bei ilgai einant.

Įmontuota egzoskeleto elektronika prisitaiko prie įvairių aplinkybių ir konkretaus naudotojo, įspėja apie riziką susižeisti, jeigu krovinys pernelyg sunkus, taip pat renka kasdieninę statistiką.

Robotas vandeniui taupyti



Dar vienas parodoje pristatytas įrenginys yra skirtas komunalinėms tarnyboms. Kompanijos „ACWA Robotics" pagamintas robotas „Clean Water Pathfinder" iš vidaus randa vandentiekio sistemos gedimus ir nuotėkio vietas, sudarydamas trimatį vandentiekio modelį.

Bet jį naudojant vienoje ar kitoje vandentiekio tinklo vietoje nereikia užsukti vandens. Gamintojų sumanymu roboto naudojimas turi padėti greičiau rasti pažeistas vamzdžių vietas ir sumažinti vandens nuotėkį, nes vanduo kasmet tampa vis svarbesnis resursas. Kaip teigia kompanijos specialistai, dabar pasaulyje kasmet „į smėlį" nuteka 32 mlrd. kubinių metrų vandentiekio vandens.

Pagalvė nuo knarkimo



Tarp „medicininės pakraipos" prietaisų parodos organizatoriai jau ne pirmą kartą apdovanojo Pietų Korėjos gamintojo „10minds" pagalvę „Motion Pillow", kuri padeda atsikratyti knarkimo. Atnaujintą įrenginio versiją sudaro valdymo blokas, kuris reaguoja į konkretaus žmogaus knarkimo garsą, ir pati pagalvė, kurios viduje yra keturios pripučiamos sekcijos.

Kai miegantis žmogus ima knarkti, oras lėtai nukreipiamas į tam tikras pagalvės sekcijas, kad pasikeistų miegančiojo galvos padėtis ir išsiplėstų kvėpavimo takai. Gamintojai teigia, kad naujo „Motion Pillow" modelio bandymai patvirtina aukštą prietaiso efektyvumą.

Bekontaktė gyvybinių funkcijų rodiklių patikra

Nešiojamu prietaisu širdies ritmui kontroliuoti šiandien nieko nenustebinsi, bet fiksuoti ne vieną gyvybinių funkcijų rodiklį galima ir bekontakčiu būdu. Tokią galimybę suteikia programėlė „Caducy", sukurta kompanijos „i-Virtual".

Naudojantis paslauga, prieinama išmaniųjų telefonų ir kitų prietaisų su internetine kamera naudotojams, galima fiksuoti širdies susitraukimų dažnį ir pasikeitimus, kvėpavimo ritmą ir iš asmenukės - streso lygį (naudotojui tik reikia 30 sekundžių ramiai žiūrėti į kamerą).

Ateityje matuojamų rodiklių spektras bus plečiamas. Sistema gali praversti tiek telemedicinoje, tiek kasdieniniame gyvenime, nes ji supaprastina ir pagreitina sveikatos stebėsenos procesą.

Dėmesingas plaukų tiesintuvas



Tarp kūno priežiūros prietaisų organizatorių dėmesio ir apdovanojimo sulaukė belaidis plaukų tiesintuvas"Aesty", kurį pagamino Pietų Korėjos kompanija „Mangoslab".

Belaidžiu „Aesty" galima naudotis ten, kur nėra elektros lizdo, bet ne tuo jis išsiskiria iš konkurentų. Pasak kompanijos atstovų, įrenginys pasižymi ypatinga kaitinimo ir temperatūros kontroliavimo sistema, apsaugančia plaukus.

Grafeno šildytuvas



Grafenas, vieno atomo storio dvimatė anglies modifikacija iš inovacinės palaipsniui tampa kasdieninio naudojimo medžiaga ir yra vis plačiau pritaikomas. „ CES 2023" už grafeno šildytuvą apdovanojimą pelnė Pietų Korėjos kompanija „Graphene Square", kuri specializuojasi naudoti šią medžiagą.

Prototipas, pavadintas „Graphene Radiator", pasižymi neįprastu dizainu, kūrėjai jį vadina „virtualiu židiniu". Tikra liepsna stilingame įrenginyje imituojama naudojant hologramą, o juo šildant sutaupoma iki 30 proc. elektros energijos.

Permatomas ekranas



„CES" garsėja televizorių, monitorių ir kitų inovatyvių ekranų gausa. Ši paroda - taip pat ne išimtis. Kompanija „LG", viena iš neįprastų displėjų kūrimo srities lyderių, tarp kitų naujovių pademonstravo naujausią permatomo ekrano-televizoriaus prototipą ant elegantiškos medinės atramos.

Prietaisas buvo pavadintas „ LG OLED T". Firma mano, kad ateityje tokie televizoriai su daugiau funkcijų taps įprastu namų įrenginiu ir puikiai įsipaišys į bet kokį interjerą.

Sekiklis piniginei



Maždaug dviejų kredito kortelių storio sekiklis „AirCard" (firma „Rolling Square") nesunkiai tilps piniginėje kartu su kitomis kortelėmis. Jeigu piniginę pamesite arba ji bus pavogta, sekiklis išsiųs pranešimą apie dingimą, signalizuos garsu ir, aišku, parodys savo buvimo vietą.

Tiesa, visos šios „Air Card" funkcijos vykdomos tik per „Apple Find My" - be šios programėlės sekiklis neveiks.

Beje, prietaisą galima panaudoti ir kitaip. Sekiklis taip pat yra skaitmeninė vizitinė kortelė, suteikianti galimybę dalintis kontaktais per išmaniuosius, naudojantis paviršiniu „Air Card" QR-kodu ir įmontuotu NFC lustu.

Išmanusis vežimėlis

„CES" dalyviai nepamiršo ir vaikų. Apdovanojimą pelnė startuolis „GlüxKind Technologies", sukūręs „protingą" vaikišką vežimėlį „GlüxKind Ella", panašų į bepilotį automobilį.

Ir firmos, ir vežimėlio pavadinimaą įkvėpė vokiškas žodis „Glückskind", kuris reiškia „laimės kūdikis". Pasivaikščiojimas su išmaniu vežimėliu išties žada suteikti teigiamų emocijų.

Vežimėlis pats užvažiuoja į kalną ir pristabdo leidžiantis, taip pat sustoja, jeigu jį stumiantis žmogus paleidžia rankeną. Vežimėlis palaiko ir autonominio važiavimo šalia savininko režimą, bet tik tada, kai jo viduje nėra vaiko.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder