Islandijoje rasta vikingų laikų figūrėlė, tačiau neaišku, kokį tiksliai gyvūną ji vaizduoja

(1)

Archeologai Islandijoje aptiko galbūt retą vikingų laikų žaislą, iškaltą iš akmens, tačiau niekas nežino, kokį gyvūną jis vaizduoja.

Figūrėlė, kurią ekspertai datuoja 940-1000 m. po Kr. laikotarpiu, buvo rasta Fjordūro kasinėjimų vietoje Seydisfjordūre, Islandijoje. Tai nedidelis keturkojis gyvūnas su nupjauta ausimi, iškaltas iš vietinio akmens.

Dauguma komandos narių manė, kad gyvūnas yra kiaulė, Live Science“ sakė Ragnheidur Traustadottir, žaislą atkasusios archeologų komandos „Antiqua“ direktorė. Tai nėra toli gražu neįtikėtina, nes vikingai namines kiaules naudojo mėsai. 

Tačiau du komandos nariai jį interpretavo kaip lokį, ir nors lokiai nėra vietiniai Islandijos gyventojai, nuo žmonių įsikūrimo pradžios iki šių dienų saloje užfiksuota mažiausiai 600 baltųjų lokių. Tačiau kai rugpjūčio13 d. buvo paskelbtos figūrėlės nuotraukos, daugelis „Facebook“ vartotojų buvo įsitikinę, kad tai islandiškas šuo.

„Vikingų amžiuje vaikai nėra tokie pastebimi, todėl tai nuostabus radinys“, - sakė Traustadottir. Ji mato kiaulę ir skeptiškai vertina islandų šuns interpretaciją, nes, pasak jos, snukis neatitinka gyvūno.

„Islandų šunį turėjau 14 metų. Nesu tikra“, - pareiškė ji.

Kasinėjimai Fjorde, pavadintame istorinės Fjordo fermos vardu, prasidėjo 2020 m., prieš planuojamą apsaugos nuo lavinų sienų statybą Seydisfjorde, ir turėjo trukti tik dvejus metus. Tačiau kasinėjimai atskleidė tiek daug, kad Traustadottir ten praleidžia jau penktą vasarą.

2021 m. archeologai atkasė ūkinį kurhauzą, malūną ir avidę, datuojamus kažkur XVIII-XX a., rašoma Seydisfjordo archeologinių tyrimų svetainėje „Antikva“, kurioje skelbiami kasinėjimų fiordo teritorijoje rezultatai. Po jais rasta viduramžių palaikų, o po XI a. nuošliauža palaidoti keturi vikingų epochos (793-1066 m. po Kr.) kapai.

Kitaip tariant, vienas kasinėjimas atskleidė 1000 metų Islandijos istorijos. 2022 m. į pietus nuo ankstesnės vietos archeologai aptiko XI-XIII a. datuojamą vikingų ilgąjį namą su audimo dirbtuve, gyvulių aptvarus ir ūkinį sąvartyną arba šiukšlyną. Savo radinius jie patalpino į šią istorinę laiko juostą, datuodami pelenų sluoksnius, susidariusius dėl daugybės ugnikalnių išsiveržimų, kurie paveikė regioną nuo pat žmonių atvykimo.

„Islandijoje nėra kitos vietos, kurioje būtų tiek daug radinių“, - sakė Traustadottir. Per penkerius archeologinio darbo metus jie sukatalogavo iki 4 000 radinių, įskaitant beveik 100 vikingų žaidimo figūrėlių iš stalo žaidimo, vadinamo hnefatafl, kurios buvo pagamintos iš tos pačios rūšies akmens kaip ir žaislas.

Nors neįmanoma tiksliai žinoti, kas ir kodėl iškalė figūrėles, Traustadottir pasiūlė vieną galimybę.

„Kažkas žiemos naktį tamsoje sėdėjo lauke ir drožė žaidimo figūrėles, o paskui šį gyvūną atidavė vaikui“, - spėliojo Traustadottir.

Kasinėjimai netrukus bus baigti, o po to archeologai pradės tyrinėti tūkstančius rastų dirbinių.

Šaltinis: unian.net

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder