"Hubble" teleskopu pastebėtas paslaptingas objektas, kurio neįmanoma klasifikuoti

"Hubble" teleskopu pastebėtas paslaptingas objektas, kurio neįmanoma klasifikuoti

Kai kurie kosminiai objektai apjungia iš karto kelias ypatingas savybes, todėl neįmanoma vienareikšmiškai nustatyti jų kilmės. Kosminis teleskopas "Hubble" nufotografavo tolimą objektą, kurį labai sunku klasifikuoti. Iš pradžių gali pasirodyti, kad tai įprasta galaktika, tačiau iš tiesų viskas nėra taip paprasta, rašo "Space".

Europos kosmoso agentūra (ESA) paskelbė naują tolimos galaktikos nuotrauką, kurią padarė kosminis teleskopas "Hubble".

Objektas, pavadintas Z-229-15, yra už 390 mln. šviesmečių nuo Žemės.

Iš nuotraukos atrodo, kad tai taisyklinga spiralinė galaktika, kurios dvi atšakos išeina iš labai ryškaus branduolio. Tačiau tai nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Pasak ESA mokslininkų, objektas turi keletą ypatingų savybių, todėl jo negalima priskirti vieno tipo kosminiam objektui.

Tai reiškia, kad vienu metu šią galaktiką galima priskirti trims skirtingiems objektams, susijungusiems į vieną.

Pasak mokslininkų, galima teigti, kad Z 229-15 yra ypatingos klasės kosminiai objektai, kurių negalima priskirti vienai klasifikacijai.

Pirma, Z 229-15 vis dėlto iš tiesų yra spiralinė galaktika, nes daugybė žvaigždžių yra susijungusios į vieną grupę ir jas sieja gravitacija.

Antra, šis objektas yra galaktika su aktyviu branduoliu.

Tai reiškia, kad šios galaktikos centre yra aktyvusis branduolys, t. y. ypatinga centrinė sritis, kuri dėl supermasyvios juodosios skylės aktyvumo skleidžia daug šviesos.

Tačiau juodosios skylės neskleidžia šviesos, o ji sklinda iš akrecinio disko, kuris sukasi aplink juodąją skylę ir susideda iš materijos, kurią juodoji skylė pritraukia prie savęs.

Šiame diske esanti medžiaga taip įkaista, kad išskiria milžiniškus energijos kiekius, todėl galaktikos centras yra toks ryškus.

Trečia, galaktikos Z 229-15 aktyvusis branduolys taip pat yra kvazaras, kuris yra atskira aktyviojo galaktikos branduolio rūšis.

Kvazarai yra vieni ryškiausių kosminių objektų, esančių labai toli nuo Žemės. Galaktikos Z 229-15 nuotrauka rodo, kad iš jos centro iš tiesų sklinda daug šviesos, o 390 mln. šviesmečių atstumas rodo, kad tai kvazaras, nors ir nelabai tolimas pagal kosminius standartus, bet vis dėlto kvazaras.

Tačiau tai dar ne viskas. Iš esmės kvazarai skleidžia tiek daug šviesos ir yra tokie ryškūs, kad visų kitų aplink juos esančių galaktikos žvaigždžių tiesiog neįmanoma įžiūrėti.

Jei kvazaras nėra toks ryškus, galaktika su aktyviu branduoliu laikoma Seyferto galaktika, teigia mokslininkai.

Naujoje "Hubble" teleskopo nuotraukoje matyti galaktikos žvaigždės, o tai reiškia, kad ji vis dar yra Seyferto galaktika.

Taigi galiausiai paaiškėjo, kad tolimas kosminis objektas Z 229-15 techniškai yra Seyferto galaktika su aktyviuoju galaktikos branduoliu, kuri priklauso kvazarų poklasiui.

Kitaip tariant, trys svarbūs kosminių objektų tipai yra sujungti toje pačioje vietoje, o ši galaktika gavo skirtingų būdingų bruožų, todėl jos klasifikacija yra sudėtingesnė.

Organizatorių nuotr.

Nuotrauka: ESA

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder