Gyvenimą pakeitęs sprogimas: mokslininkai pasakoja, kaip supernova visiems laikams pakeitė Žemę

Po žvaigždžių žūties vykstantys sprogimai jau seniai domina mokslą, tačiau juos tyrinėti sunku dėl artimiausios mums žvaigždės nutolimo. Neseniai atliktame tyrime teigiama, kad mes galime būti tokio senovinio sprogimo rezultatas.

Toli už Žemės ribų mirštančios žvaigždės sukelia bangavimą kosmose, tačiau jo poveikis gali būti daug platesnis, nei mums atrodo, ir paliesti net mūsų tolimą planetą. 

Prieš milijonus metų šio kosminio kataklizmo liekanos tyliai ją pasiekė, palikdamos pėdsakus vandenynų gelmėse. Kai kurie mokslininkai dabar mano, kad jie galėjo suvaidinti lemiamą vaidmenį Žemės evoliucijos istorijoje, rašo „Knowridge“.

Kai masyvios žvaigždės sprogsta kaip supernovos, jos ne tik išskiria milžiniškus energijos kiekius - jos tiesiogine prasme sukuria ir išsklaido sunkiuosius elementus, pavyzdžiui, geležį. 

Šio proceso įrodymų Žemėje galima rasti 60Fe, geležies izotopo, randamo jūros dugno nuosėdose, pavidalu. Šios nuosėdos, kurių vienai yra maždaug 2-3 mln. metų, o kitai - 5-6 mln. metų, datuojamos supernovų sprogimų laikotarpiu.

Naujajame tyrime, kuriam vadovavo Caitlin Nojiri iš Kalifornijos universiteto Santa Kruso mieste ir kuris paskelbtas žurnale „The Astrophysical Journal Letters“, mokslininkai bandė išsiaiškinti, kaip netoliese esančių supernovų spinduliuotė galėjo paveikti gyvybę Žemėje. 

Tyrime, pavadintame „Gyvenimas burbule: kaip netolimos supernovos paliko efemeriškus pėdsakus kosminių spindulių spektre ir neišdildomus įspaudus gyvybei“, buvo analizuojama energija, kurią Žemė gavo iš šių sprogimų.

Autoriai teigia, kad spinduliuotė galėjo būti pakankamai stipri, kad sukeltų genetines mutacijas, turėjusias įtakos rūšių evoliucijai. 

Tyrime jaunesnis 60Fe telkinys siejamas su netoli Žemės įvykusiu supernovos sprogimu, o senesnis telkinys atitinka Žemės patekimą į kosmoso regioną, vadinamą Vietiniu burbulu. 

Šis burbulas yra maždaug 1000 šviesmečių pločio ir per pastaruosius 15 milijonų metų susiformavo dėl mažiausiai 15 supernovų sprogimų. 

Žemė į šį burbulą pateko maždaug prieš 5-6 mln. metų, todėl tai tikriausiai paaiškina senesnes 60Fe sankaupas.

Vietinis burbulas nėra statiškas, o jo susidarymą sukėlęs supernovos sprogimas galėjo sukelti periodines radiacijos dozes. 

Nors šių įvykių sukelta kosminė spinduliuotė nebuvo pakankamai stipri, kad sukeltų masinį išmirimą, jos galėjo pakakti DNR pažeidimams, įskaitant dvigubos grandinės nutrūkimus, sukelti. 

Tokia žala gali sukelti mutacijas, galinčias paspartinti rūšių diversifikaciją. 

Pavyzdžiui, yra įrodymų, kad prieš 2-3 milijonus metų Afrikos Tanganikos ežere virusų diversifikacijos sparta smarkiai padidėjo, o tam įtakos galėjo turėti vienos tokios supernovos spinduliuotė.

Nors tikslus biologinis tokios spinduliuotės poveikis nėra iki galo suprastas, tyrimas pabrėžia, kad reikia toliau tirti, kaip tokie kosminiai įvykiai kaip supernovos galėjo paveikti evoliucinius pokyčius. 

Be šių žvaigždžių sprogimų gyvybė Žemėje ir visa jos evoliucijos trajektorija galėjo pasukti visai kitu keliu.

Šaltinis: focus.ua

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder