Kinijoje pagaminta "Huawei" įranga galėjo sutrikdyti JAV branduolinio arsenalo ryšį

FTB tyrimas: Kinijoje pagaminta "Huawei" įranga galėjo sutrikdyti JAV branduolinio arsenalo ryšį

(2)

Popieriuje tai atrodė kaip fantastiškas sandoris. 2017 m. Kinijos vyriausybė siūlė išleisti 100 mln. dolerių puošniam kiniškam sodui Nacionaliniame arboretume Vašingtone įrengti, - tokį tyrimą paskelbė CNN.

Projektas su šventyklomis, paviljonais ir 70 pėdų aukščio balta pagoda kėlė entuziazmą vietos pareigūnams, kurie tikėjosi, kad jis kasmet pritrauks tūkstančius turistų.      

Tačiau kai JAV kontržvalgybos pareigūnai ėmė gilintis į detales, jie aptiko daugybę įtartinų sutapimų.

Jie pastebėjo, kad pasirinkta strategiškai patogi vieta, vienoje aukščiausių Vašingtono vietų, vos už dviejų mylių nuo JAV Kapitolijaus - puikioje vietoje signalų žvalgybai rinkti, CNN sakė keli su šiuo epizodu susipažinę šaltiniai.  

Nerimą kėlė ir tai, kad Kinijos pareigūnai norėjo pastatyti pagodą iš medžiagų, siunčiamų į JAV diplomatiniuose paketuose, kurių JAV muitinės pareigūnams draudžiama tikrinti, sakė šaltiniai.    

Federaliniai pareigūnai tyliai sustabdė projektą, dar nepradėjus statybų.      

Atšauktas sodas yra dalis FTB ir kitų federalinių agentūrų kontržvalgybinės veiklos, nukreiptos į tai, kas, pasak JAV saugumo pareigūnų, per pastarąjį dešimtmetį smarkiai suintensyvėjo - Kinijos šnipinėjimas JAV teritorijoje.        

Bent jau nuo 2017 m. federaliniai pareigūnai tyrė Kinijos žemės sklypų pirkimus netoli svarbios infrastruktūros, uždarė aukšto lygio regioninį konsulatą, kurį JAV vyriausybė laikė Kinijos šnipų židiniu, ir užkirto kelią, jų nuomone, akivaizdžioms pastangoms įrengti pasiklausymo įrenginius netoli svarbių karinių ir vyriausybinių objektų.    

Vienas iš didžiausią nerimą keliančių dalykų, kuriuos atskleidė FTB, susijęs su Kinijoje pagaminta "Huawei" įranga, esančia ant mobiliojo ryšio bokštų netoli JAV karinių bazių Vidurio Vakarų kaimo vietovėse.

Pasak kelių su šiuo klausimu susipažinusių šaltinių, FTB nustatė, kad įranga galėjo fiksuoti ir trikdyti griežtai ribojamus Gynybos departamento ryšius, įskaitant tuos, kuriuos naudoja JAV strateginė vadovybė, prižiūrinti šalies branduolinius ginklus.

Nors apie didelį susirūpinimą dėl "Huawei" įrangos, esančios šalia JAV karinių objektų, buvo gerai žinoma, apie šį tyrimą ir jo išvadas niekada nebuvo pranešta.

 Jo ištakos siekia bent jau B. Obamos administracijos laikus.

Apie jį CNN papasakojo keliolika šaltinių, įskaitant esamus ir buvusius nacionalinio saugumo pareigūnus, kurie visi kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, nes nebuvo įgalioti kalbėti viešai.  

Neaišku, ar žvalgybos bendruomenė nustatė, ar iš tiesų iš šių bokštų buvo perimti ir į Pekiną išsiųsti kokie nors duomenys.

Su šiuo klausimu susipažinę šaltiniai teigia, kad techniniu požiūriu neįtikėtinai sunku įrodyti, kad tam tikras duomenų paketas buvo pavogtas ir išsiųstas į užsienį.   

Kinijos vyriausybė griežtai neigia bet kokias pastangas šnipinėti JAV.

"Huawei" pareiškime CNN taip pat paneigė, kad jos įranga gali veikti bet kuriame Gynybos departamentui skirtame ryšių spektre. 

Archyvų nuotr.

Tačiau keli su tyrimu susipažinę šaltiniai CNN teigia, kad nėra abejonių, jog "Huawei" įranga gali perimti ne tik komercinį korinio ryšio duomenų srautą, bet ir kariuomenės naudojamas itin ribotas eterio bangas ir sutrikdyti svarbius JAV strateginės vadovybės ryšius, todėl Kinijos vyriausybė turi galimybę patekti į Amerikos branduolinį arsenalą.  

"Tai susiję su pačiais jautriausiais dalykais, kuriuos mes darome", - sakė vienas buvęs FTB pareigūnas, susipažinęs su tyrimu.

"Tai turėtų įtakos mūsų gebėjimui iš esmės vadovauti ir kontroliuoti branduolinę triadą. Tai patenka į "BFD" kategoriją."      

"Jei tai gali būti sutrikdyta, tai būtų labai bloga diena", - pridūrė šis asmuo.     

Balandžių keitimas į vanagus

Buvę pareigūnai tyrimo išvadas apibūdino kaip lūžio momentą.

Tyrimas buvo toks slaptas, kad kai kurie aukšto rango politikos formuotojai Baltuosiuose rūmuose ir kitur vyriausybėje nebuvo informuoti apie jo egzistavimą iki 2019 m., teigia du su tuo susipažinę šaltiniai.      

Tų pačių metų rudenį Federalinė ryšių komisija inicijavo taisyklę, kuria faktiškai uždraudė mažiesiems telekomunikacijų operatoriams naudoti "Huawei" ir kelių kitų prekės ženklų Kinijoje pagamintą įrangą.

 "Tyrimo egzistavimas aukščiausiu lygiu kai kuriuos balandžius pavertė vanagais", - sakė vienas buvęs JAV pareigūnas.     

2020 m. Kongresas patvirtino 1,9 mlrd. dolerių, skirtų Kinijoje pagamintoms "Huawei" ir ZTE mobiliojo ryšio technologijoms pašalinti plačiuose Amerikos kaimo vietovėse.       

Tačiau praėjus dvejiems metams nė viena iš šios įrangos nebuvo pašalinta, o kaimo telekomunikacijų bendrovės vis dar laukia federalinių kompensacijų. 

FCC gavo paraiškas pašalinti apie 24 000 Kinijoje pagamintos ryšių įrangos vienetų, tačiau, kaip teigiama liepos 15 d. atnaujintoje komisijos ataskaitoje, jai trūksta daugiau nei 3 mlrd. dolerių, kad galėtų atlyginti visoms reikalavimus atitinkančioms bendrovėms.

Jei Kongresas neskirs daugiau pinigų, FCC teigia, kad planuoja pradėti kompensuoti patvirtintoms bendrovėms apie 40 proc. "Huawei" įrangos pašalinimo išlaidų.

FCC nenurodė termino, kada pinigai bus išmokėti.

2020 m. pabaigoje Teisingumo departamentas perdavė Prekybos departamentui savo susirūpinimą nacionaliniu saugumu keliančius klausimus dėl "Huawei" įrangos ir pateikė informaciją apie tai, kur ši įranga yra JAV, CNN sakė buvęs aukštas JAV teisėsaugos pareigūnas.

Archyvų nuotr.

2021 m. Bideno administracijai pradėjus eiti pareigas, Komercijos departamentas tada pradėjo savo tyrimą dėl "Huawei", siekdamas nustatyti, ar reikia imtis skubesnių veiksmų, kad Kinijos technologijų teikėjas būtų pašalintas iš JAV telekomunikacijų tinklų, teigė buvęs teisėsaugos pareigūnas ir dabartinis aukšto rango JAV pareigūnas.

Tas tyrimas vyko lėtai ir tebevyksta, sakė dabartinis JAV pareigūnas.

Be kita ko, nacionalinio saugumo pareigūnai atkreipė dėmesį į tai, kad Kinijos vyriausybė gali pasinaudoti, pavyzdžiui, "Huawei" įrangos išoriniu ryšiu, kuris atsiranda, kai atnaujinama programinė įranga.

Priklausomai nuo to, ką nustatys Prekybos departamentas, JAV telekomunikacijų operatoriai gali būti priversti skubiai pašalinti "Huawei" įrangą arba jiems gali būti skirtos baudos ar kitos sankcijos.

JAV kontržvalgybos pareigūnai pastaruoju metu pirmenybę teikia grėsmių iš Kinijos viešinimui.

Šį mėnesį JAV nacionalinis kontržvalgybos ir saugumo centras paskelbė įspėjimą Amerikos įmonėms ir vietos bei valstijų valdžios institucijoms apie, jo teigimu, užmaskuotas Kinijos pastangas manipuliuoti jomis siekiant daryti įtaką JAV politikai.

 

"Jau daugiau nei 30 metų "Huawei" išlaiko įrodytą kibernetinio saugumo patirtį ir niekada nebuvome įsivėlę į jokius piktavališkus kibernetinio saugumo incidentus", - sakoma pareiškime.  

Kritikai tvirtina, kad, uoliai ieškodami Kinijos šnipinėjimo įrodymų, federaliniai pareigūnai pernelyg plačiai užmetė tinklą, ypač kalbant apie akademines institucijas.

Vienoje neseniai plačiai nuskambėjusioje byloje federalinis teisėjas išteisino buvusį Tenesio universiteto inžinerijos profesorių, kurį Teisingumo departamentas patraukė baudžiamojon atsakomybėn pagal vadinamąją Kinijos iniciatyvą, nukreiptą prieš Kinijos šnipinėjimą, teigdamas, kad "nebuvo pateikta jokių įrodymų, jog [profesorius] kada nors bendradarbiavo su Kinijos universitetu vykdydamas NASA finansuojamus tyrimus".      

Sausio 20 d. Teisingumo departamentas nutraukė atskirą bylą prieš MIT profesorių, kaltinamą ryšių su Kinija slėpimu, sakydamas, kad nebegali įrodyti savo kaltės.

Vasario mėnesį Bideno administracija visiškai nutraukė Kinijos iniciatyvą.   

Dėl to, kad federalinė vyriausybė per daugelį administracijų vengia pateikti išsamią informaciją apie tai, ką žino, kai kurie kritikai kaltina vyriausybę vaiduoklių persekiojimu.   

 

Kinijos technologijos Amerikos širdyje

Dar B. Obamos administracijos laikais FTB agentai stebėjo nerimą keliantį vaizdą 25-ojo greitkelio ruožuose Kolorado ir Montanos valstijose bei Nebraskos valstijos magistralėse. Intensyviai apkrautas koridorius jungia kai kuriuos slapčiausius JAV karinius objektus, įskaitant branduolinių raketų šachtų archipelagą.        

Daugelį metų maži kaimo telekomunikacijų paslaugų teikėjai įrenginėjo pigesnius, Kinijoje pagamintus maršrutizatorius ir kitas technologijas ant mobiliojo ryšio bokštų I-25 ir kitose regiono vietose.

Daugelyje šių retai apgyvendintų vakarų rajonų šie mažesni operatoriai yra vienintelė mobiliojo ryšio aprėpties galimybė.

Daugelis jų kreipėsi į "Huawei" dėl pigesnės ir patikimesnės įrangos.        

Nuo 2011 m. pabaigos "Viaero", didžiausias regiono operatorius regione, sudarė sutartį su "Huawei" dėl įrangos, reikalingos pereiti prie 3G ryšio, tiekimo.

Po dešimtmečio "Huawei" technika įdiegta visuose jos bokštuose, kurių yra apie 1 000 ir kurie išsidėstę penkiose vakarinėse valstijose.   

Kai "Huawei" įranga ėmė plisti šalia JAV karinių bazių, federaliniai tyrėjai ėmė į tai atkreipti dėmesį, CNN sakė su šiuo klausimu susipažinę šaltiniai. 

Ypač didelį susirūpinimą kėlė tai, kad "Huawei" nuolat pardavinėjo pigią įrangą kaimo vietovėse įsikūrusiems paslaugų teikėjams tais atvejais, kurie "Huawei" atrodė nepelningi, tačiau dėl to jos įranga buvo patalpinta netoli karinio turto.      

Pasak su tyrimu susipažinusio šaltinio, FTB tyrėjai, nagrinėdami pačią "Huawei" įrangą, nustatė, kad ji gali atpažinti ir sutrikdyti Gynybos ministerijos spektro ryšį, nors ji buvo sertifikuota FCC.  

Archyvų nuotr.

"Techniškai nesunku pagaminti FCC reikalavimus atitinkantį įrenginį, kuris klausytųsi neviešų dažnių juostų, bet paskui tyliai lauktų kokio nors aktyvavimo trigerio, kad galėtų klausytis kitų dažnių juostų", - sakė Eduardo Rojasas, vadovaujantis radijo spektro laboratorijai Embry-Riddle aeronautikos universitete Floridoje.

"Techniškai tai įmanoma." 

Norint įrodyti, kad įrenginys turi slaptų galimybių, pasak E. Rojaso, reikėtų, kad techniniai ekspertai išardytų įrenginį "iki puslaidininkių lygio" ir "ištirtų jo konstrukciją". Tačiau, pasak jo, tai galima padaryti.   

Su tyrimu susipažinę šaltiniai teigė, kad I-25 kelyje kilo dar vienas didelis rūpestis.

Meteorologinės kameros kelia nerimą 



Maždaug 2014 m. "Viaero" ant savo bokštų pradėjo montuoti didelės raiškos stebėjimo kameras, kad galėtų tiesiogiai transliuoti orus ir eismą - šia viešąja paslauga ji dalijosi su vietos naujienų organizacijomis. 

Dešimtys kamerų, įrengtų I-25 aukštyn ir žemyn, leido iš paukščio skrydžio stebėti eismą ir orus 24 valandas per parą, net iš anksto įspėti apie tornadus.      

Tačiau jos taip pat netyčia fiksavo JAV karinės įrangos ir personalo judėjimą, suteikdamos Pekinui - arba bet kam kitam - galimybę stebėti, kaip vyksta veikla tarp kelių griežtai saugomų karinių objektų.    

Žvalgybos bendruomenė nustatė, kad viešai skelbiamos tiesioginės transliacijos buvo žiūrimos ir greičiausiai fiksuojamos iš Kinijos, teigia trys su šiuo klausimu susipažinę šaltiniai. 

Du tuo metu su tyrimu supažindinti šaltiniai sakė, kad pareigūnai manė, jog Pekino žvalgybos tarnyba galėjo "užduoti" kameroms užduotis - įsilaužti į tinklą ir kontroliuoti, kur jos nukreiptos. Bent kelios iš minėtų kamerų veikė "Huawei" tinkluose.    

Viaero generalinis direktorius Frankas DiRico sakė, kad jam niekada nekilo mintis, jog kameros gali kelti pavojų nacionaliniam saugumui.         

Archyvų nuotr.

Kinijos investicijų paieška šalyje 

Kai 2019 m. Baltiesiems rūmams buvo pateikta informacija apie I-25 tyrimą, kontržvalgybos pareigūnai pradėjo ieškoti kitų vietų, kur Kinijos bendrovės gali pirkti žemę arba siūlyti vystyti savivaldybės nuosavybę, pavyzdžiui, parką ar seną gamyklą, kartais kaip "seserinio miesto" susitarimo dalį. 

Pasak vieno buvusio JAV pareigūno, vienu atveju pareigūnai nutraukė, jų manymu, rizikingą komercinį sandorį netoli itin slaptų karinių bandymų įrenginių Jutoje maždaug po I-25 tyrimo pradžios.

Jutoje, be kita ko, kariuomenė turi hipergarsinių ginklų bandymų ir treniruočių poligoną. 

Šaltiniai atsisakė pateikti daugiau informacijos.        

Federaliniai pareigūnai taip pat buvo sunerimę dėl to, ką šaltiniai apibūdino kaip daugybę šnipinėjimo ir įtakos veiklos Hjustone, ir 2020 m. uždarė ten esantį Kinijos konsulatą.   

Billas Evanina, iki praėjusių metų pradžios vadovavęs Nacionaliniam kontržvalgybos ir saugumo centrui, CNN sakė, kad kartais gali būti sunku atskirti teisėtą verslo galimybę nuo šnipinėjimo - iš dalies dėl to, kad abu šie veiksmai gali būti vykdomi tuo pačiu metu.       

"Esame matę, kad teisėtos bendrovės, kurios yra tris kartus toliau nuo Pekino, perka [tam tikrą] objektą dėl akivaizdžių logiškų priežasčių, nežinodamos, ko [Kinijos] žvalgybos aparatas nori tame sklype", - sakė Evanina. "Tai, ką matėme pastaruoju metu, - tai, kas yra po žeme".       

"Sunkiausia yra tai, kad tai teisėtas verslas, ir kuris miestas ar miestelis nenorės paimti tų pinigų už tą žemę, kai ji tiesiog stovi ir nieko nedaro?" - pridūrė jis.   

Sudėtinga problema

Po to, kai 2019 m. D. Trumpo Baltiesiems rūmams buvo pateikti I-25 tyrimo rezultatai, FCC nurodė, kad telekomunikacijų bendrovės, gaunančios federalines subsidijas mobiliojo ryšio paslaugoms atokiose vietovėse teikti - tokios bendrovės kaip "Viaero" - privalo "išardyti ir pakeisti" savo "Huawei" ir ZTE įrangą.      

Vėliau FCC pareiškė, kad išlaidos gali būti daugiau nei dvigubai didesnės nei 1,9 mlrd. dolerių, skirtų 2020 m., ir jei Kongresas neskirs papildomų asignavimų, agentūra planuoja kompensuoti bendrovėms tik dalį jų išlaidų.  

Atsižvelgdamas į didžiulę strateginę riziką, Lenkartas teigė, kad "išplėšti ir pakeisti yra labai bukas ir neveiksmingas taisomasis veiksmas".     

Kai kurie buvę kontržvalgybos pareigūnai išreiškė nusivylimą, kad JAV vyriausybė nepateikia išsamesnės informacijos apie tai, ką žino, bendrovėms - arba miestams ir valstijoms, svarstančioms Kinijos investicijų pasiūlymą.

Jų nuomone, tokia išsami informacija ne tik padėtų privačiai pramonei ir valstijų bei vietos valdžios institucijoms suprasti grėsmės rimtumą, bet ir padėtų kovoti su kritika, kad JAV vyriausybė taikosi į Kinijos bendroves ir žmones, o ne į Kinijos valstybės vykdomą šnipinėjimą.      

Dabartinis FTB pareigūnas sakė, kad biuras rengia daugiau gynybinių instruktažų JAV įmonėms, mokslo įstaigoms ir valstijų bei vietos valdžios institucijoms, kuriuose pateikiama kur kas daugiau detalių nei anksčiau, tačiau pareigūnai vis dar kovoja sunkią kovą.   

Archyvų nuotr.

Prie šio reportažo prisidėjo CNN žurnalistas Seanas Lyngaas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder