Auksas

Europos Parlamentas pareikalavo, kad Rusija grąžintų Rumunijai dešimtis tonų aukso, prarasto valdant bolševikams

Europos Parlamentas paragino Rusiją "visiškai" grąžinti Rumunijai auksą ir kitus nacionalinio paveldo objektus, kurie Pirmojo pasaulinio karo metais buvo išvežti saugoti į Rusijos imperiją. Atitinkama rezoliucija paskelbta parlamento interneto svetainėje.

Dokumente teigiama, kad Pirmasis pasaulinis karas privertė Rumunijos vyriausybę 1916-1917 m. patikėti nacionalinį paveldą, įskaitant šalies aukso atsargas, sąjungininkei Rusijos imperijai.

Tai buvo padaryta "siekiant apsaugoti jį nuo sunaikinimo".

Iš viso Rumunija perdavė Rusijai 91,5 tonos aukso, kuris dabartinėmis kainomis vertas apie 579 mlrd. rublių, arba apie 6,32 mlrd. dolerių.

Tačiau pasibaigus karui Rusija aukso taip ir negrąžino, "kaip teisiškai numatyta oficialiame dvišaliame valstybių susitarime", sakoma rezoliucijoje.

Maskva 1935 ir 1956 m. Bukareštui grąžino tik kai kurias kultūrines, religines ir archyvines vertybes.

Rumunijos aukso Rusija neteko per revoliuciją ir pilietinį karą.

Pagal vieną iš versijų, 1918 m. vasarą bolševikai jį išsiuntė į Kazanę, kur jis pateko į admirolo Aleksandro Kolčako rankas kartu su kitomis vertybėmis, įskaitant pačios Rusijos imperijos aukso atsargų likučius.

1920 m. sušaudžius admirolą, dalis vadinamojo Kolčako aukso taip ir nebuvo rasta.

Dalį SSRS aukso atsargų pavyko sugrąžinti per pilietinį karą, dalis buvo išvežta į užsienį.

2003 m. pasirašant politinę sutartį dėl Rusijos ir Rumunijos draugiškų santykių ir bendradarbiavimo, buvo sudaryta jungtinė visuomeninė istorikų komisija, kuri nagrinėjo klausimus, susijusius su abiejų šalių santykiais.

Ši komisija, be kita ko, turėjo išnagrinėti Rumunijos aukso klausimą.

Ekrano nuotr.
Marija Zacharova

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova apkaltino Rumunijos valdžios institucijas, kad jos bando "primesti" Rusijai "fantomines šimtmečio senumo skolas", siekdamos "ištaisyti apgailėtiną padėtį šalies ekonomikoje".

Ji priminė, kad 1935 m. sovietų vyriausybė kaip "geros valios ženklą" Bukareštui nusiuntė 1 436 tonas vertybių, likusių nuo carizmo laikų.

Be to, 1949 m. Rusija "atleido" Bukareštui skolą už "kančias ir sunaikinimą", padarytą žmonėms ir šaliai per Didįjį Tėvynės karą, kai Rumunija stojo Trečiojo reicho pusėn, sakė Zacharova.

Tai 300 mln. dolerių reparacijos, arba apie 4 mlrd. dolerių šiuo metu, sakė ji.

Ji taip pat rėmėsi Rumunijos Socialistinės Respublikos prezidento Nicolae Ceausescu dienoraščiais, kuriuose jis rašė, kad 1948-1949 m. į Rumuniją buvo repatrijuota 80 proc. karališkojo rezervo.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder