Europoje tęsiasi kareivėlių stumdymas
Jei šios prognozės pasitvirtins, tai bus didžiausio masto Rusijos karių telkimas šioje šalyje nuo šaltojo karo laikų, po susitikimo su Šiaurės Makedonijos premjeru Dimitaru Kovačevskiu teigė J.Stoltenbergas.
Pasak NATO vadovo, be karių, Baltarusijoje taip pat dislokuojami naikintuvai, „Iskander" raketos, priešraketinės gynybos sistemos S-400 ir karinės žvalgybos tarnybos GRU daliniai.
Tuo metu prie Ukrainos sienų šiuo metu esama gerokai per 100 tūkst. Rusijos karių, pridūrė J.Stoltenbergas.
Vakarų šalys baiminasi, kad Rusija planuoja įsiveržti į Ukrainą. Kremlius tai atkakliai neigia ir savo ruožtu dėl įtampos kurstymo kaltina NATO šalis.
NATO šalys pastaruoju metu į Baltijos šalis ir Rytų Europą gabena papildomus laivus, orlaivius ir dislokuoja karius. JAV trečiadienį paskelbė, kad į Ukrainos kaimynines šalis nusiųs 3000 JAV karių.
Kremlius vakar paragino Jungtines Valstijas liautis kurstyti įtampą, kai Vašingtonas išsiuntė kelis tūkstančius karių NATO pajėgoms Rytų Europoje sustiprinti.
„Nuolat raginame Amerikos partnerius liautis didinti įtampą Europos žemyne", - žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
„Deja, amerikiečiai ir toliau tai daro", - teigė jis ir pridūrė, kad naujausias JAV karių dislokavimas stiprinant NATO pajėgas Europoje įtampą tik padidino.
Rusijai atsisakius patraukti 100 tūkst. prie Ukrainos sienų sutelktų karių, 1000 Vokietijoje dislokuotų JAV karių siunčiami į Rumuniją, o dar 2000, dislokuotų Jungtinėse Valstijose, skraidinami į Vokietiją ir Lenkiją.
„Akivaizdu, tai nėra žingsniai, kuriais siekiama sumažinti įtampą, priešingai, tai yra veiksmai, kurie įtampą didina", - sakė P.Peskovas.
Todėl, pridūrė jis, Rusijos susirūpinimas dėl NATO plėtros į Rytus ir JAV karių dislokavimo yra visiškai aiškus, visiškai pagrįstas.
„Bet kokios priemonės, kurių imasi Rusija savo saugumui ir interesams užtikrinti, yra protingos", - pridūrė Kremliaus atstovas.
Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius BUTKEVIČIUS:
Volodymyrui Zelenskiui jo konfliktas su Petro Porošenka yra svarbesnis negu Ukrainos konfliktas su Rusija.
V.Zelenskis save vaizdavo kaip „taikos angelą", o P.Porošenka buvo vaizduojamas kaip „karo dievas", todėl toliau žaisti P.Porošenkos lauke jam yra nenaudinga, reitingai krenta.
Dabar jis persikėlė į tokį vaidmenį, kuriame jis gali geriau patikti savo piliečiams.
Kita vertus, akivaizdu, kad V.Zelenskio administracija veda separatines derybas su Rusija ir jos vyksta tam tikrame Normandijos formato fone.
O čia, kaip žinoma, nevyksta nieko daugiau, kaip bandymai pakeisti Vakarų valstybių įsipareigojimus prieš Ukrainą, įsipareigojimus, kurie buvo duoti dar Budapešto memorandume (teritorinis vientisumas mainais į branduolinio ginklo atsisakymą), mėginant juos pakeisti tam tikrais naujais, Rusijai naudingais, žaidimais.
Normandijos formate labai įdomiai žaidžia vokiečiai, turintys akivaizdų interesą formuoti naują ašį: Berlynas-Maskva-Pekinas.
Prancūzai sprendžia savo ekonominius ir kitokius klausimėlius, prisimindami, kad jie su vokiečiais kadaise pasirašė sutartėlę, virtusią „Anglies ir plieno sąjunga", kuri ir pagimdė Europos Sąjungą.
Dabar, kai ten nebėra britų, jie mano, kad būtent prancūzai su vokiečiais yra ta tikroji ES, kurios politika turi būti realizuojama.
Be to, Normandijos formate žaidžia ir pagrindinis V.Zelenskio patarėjas visais klausimais Andrijus Jermakas, kurio pozicija Rusijos atžvilgiu „kvepia" nacionalinių interesų išdavyste...
Tiesą sakant, šis kvapas tirštai sklinda iš Ukrainos valdančiųjų sluoksnių...
Kita vertus, Ukrainos kariškiai mato dvejopą vaizdą. Viena vertus, jie mato pasienyje dislokuotos Rusijos kariuomenės pozicijas, kurių kitaip kaip grasinimu paaiškinti negalima.
Bet jie supranta, kad Rusijos pajėgų yra per mažai tam, kad būtų galima stipriai pakenkti Ukrainai.
Neseniai šia tema nuskambėjo vienas sveiko proto pareiškimas, lyginant su Antruoju pasauliniu karu: vien tam, kad užimti Charkovą, kurį 1943 m. gynė vokiečiai, sovietai buvo sutelkę 700 tūkstančių karių grupuotę...
O čia kalbama apie 127-130 tūkstančių rusų grupuotę, išmėtytą pasienyje, todėl neverta kalbėti apie visos Ukrainos okupaciją, juo labiau - kontrolę...
Bet saugumo ir politinės krizės sukėlimui tokių pajėgų visai pakanka...
Užtenka vien stovėti ir demonstruoti parengtį, nesvarbu, kad iš viso karinio rusų kontingento apie 50 proc. serga COVID-19 ir didžiąją laiko dalį leidžia tualetuose...
Tokie yra Ukrainos žvalgybos duomenys. Vadinasi, tokių pajėgų kovinė dvasia toli gražu „ne aukštumoje"...
Reikia matyti ne tik rusų pajėgas prie Ukrainos sienos.
Jeigu matome tik šias pajėgas, tai viskas atrodo lyg panika...
Bet jei suvokiame, jog esame naujo geopolitinio paveikslo atsiradimo stebėtojais, tuomet šie žaidimai tampa aiškesni.
Leidžiasi nauja „Geležinė uždanga" ir rusai, su V.Putinu bei kinais eidami į aną uždangos pusę, nori pasiimti su savimi kuo daugiau.
Rašyti komentarą