ES draudimas įvežti rusiškus automobilius pakenks iš Rusijos norintiems išvykti ukrainiečių pabėgėliams
Suomija, Latvija, Estija, Lietuva, Latvija ir Lenkija įvedė draudimą įvažiuoti automobiliams su rusiškais numeriais, vykstant įtemptoms diskusijoms dėl atitikties ES direktyvai dėl importo apribojimų "dėl žiauraus karo Ukrainoje".
Kelionių iš Rusijos į Europą galimybės jau buvo apribotos dėl abipusių oro erdvės draudimų ir vizų apribojimų Rusijos piliečiams, įvestų po invazijos į Ukrainą.
Ukrainos pabėgėliams padedantys Rusijos aktyvistai įspėjo, kad dėl naujojo draudimo bus sunku iš Rusijos evakuoti sunkiai sergančius ir neįgalius žmones, kurių daugeliui reikia specializuotos priežiūros.
Praėjusį sekmadienį mirtinu vėžiu serganti ukrainietė, pabėgusi į Rusiją iš okupuoto Mariupolio, buvo priversta kirsti Rusijos ir Estijos sieną neįgaliojo vežimėlyje, - sakė ukrainiečių pabėgėliams padedantis rusų kunigas ir žmogaus teisių aktyvistas Grigorijus Michnovas-Vojtenka.
Pasak BBC Rusijos tarnybos, kuri pirmoji pranešė apie šį incidentą, moters sūnus, pervažiavęs Rusijos kontrolės punktą, turėjo pusantro kilometro pėsčiomis stumti motinos neįgaliojo vežimėlį.
Pasak A. Michnovo-Voytenkos, moterį vežusiam greitosios pagalbos automobilio vairuotojui Estijos pasieniečiai pasakė, kad automobilis bus konfiskuotas, jei jis kirs Estijos sieną.
Kol kas neaišku, kiek žmonių palies draudimas. A. Michnovas-Voytenko sakė, kad jo komanda, dirbanti su ukrainiečių pabėgėliais, kiekvieną savaitę gauna iki keturių neįgaliųjų pagalbos prašymų.
"Šis atvejis nebuvo pats sudėtingiausias, nes moteris buvo sąmoninga ir ją lydėjo giminaitis", - sakė Michnovas-Voytenka interviu telefonu. - "Tačiau pasitaiko situacijų, kai žmogui tenka keliauti vienam, o kitoje sienos pusėje jis neturi sutiktųjų.
Tikėtina, kad draudimas taip pat paveiks Rusijos opozicijos veikėjus, siekiančius išvykti iš šalies.
Įkalinto Aleksejaus Navalno komanda paragino Estiją, Latviją ir Lietuvą persvarstyti šią priemonę, teigdama, kad ji neigiamai paveiks prieš karą nusiteikusius rusus ir sustiprins Kremliaus retoriką apie antirusiškas nuotaikas Vakaruose.
Draudimas "sukelia absurdiškus teisinius konfliktus, kenkia Putino režimo oponentams, kurie priversti išvykti iš Rusijos, ir suteikia Rusijos valdžiai argumentų propagandos mašinai", - teigiama A. Navalno Antikorupcinio fondo (FBK) praėjusią savaitę trims Baltijos šalims adresuotame laiške.
Teisininkė, tarptautinės paramos rusų emigrantams ir antikariniams aktyvistams grupės "Kovčeg" vadovė Anastasija Burakova šiuos apribojimus pavadino "gana keistais", turint omenyje, kad šios šalys jau draudžia atvykti rusams su ES turistinėmis vizomis.
"Baltijos šalys puikiai žino, kad įvažiuoti gali tik ES piliečių giminaičiai [ir asmenys], turintys humanitarines vizas, leidžiančias gyventi šalyje, arba leidimus gyventi", - sakė ji.
Nors draudimai įvažiuoti į šalį buvo įvesti po to, kai Europos Komisija išaiškino, kad galiojančios taisyklės draudžia importuoti ar perduoti Rusijos kilmės prekes, "akivaizdu, kad šie automobiliai greičiausiai nebus ten parduoti, ir jie nėra Rusijos Federacijos eksportas", - sakė V. Burakova.
Nepriklausomas žurnalistas Romanas Superis, kuris pernai pabėgo iš Rusijos ir savo automobiliu kirto ES sieną, sutinka, kad draudimas pakenks nuo represijų bėgantiems rusams.
"Šis draudimas pirmiausia skirtas rusams, kurie nepatenkinti Rusijos valstybės politika, ypač tiems, kurie priešinasi karui Ukrainoje ir siekia nuo jo atsiriboti", - sako R. Super. - Dabar jie negali sėsti į automobilį ir važiuoti į Europą, kad išvengtų represijų".
Draudimo šalininkai sako, kad jis yra sankcijų, įvestų Rusijai dėl konflikto Ukrainoje, dalis.
"Rusijoje registruotam automobiliui draudžiama įvažiuoti į Lenkiją", - praėjusią savaitę sakė Lenkijos vidaus reikalų ministras Mariuszas Kaminskis. - "Tai dar vienas sankcijų, įvestų Rusijai ir jos piliečiams dėl žiauraus karo Ukrainoje, dėl to, kad Rusijos valstybė dabar kelia grėsmę tarptautiniam saugumui, elementas.
Lietuva pranešė, kad jau uždraudė į šalį įvažiuoti mažiausiai 58 automobiliams su rusiškais numeriais.
Suomija patikslino, kad apribojimai nebus taikomi ES piliečiams ir jų šeimos nariams, diplomatams ar asmenims, keliaujantiems humanitariniais tikslais.
Estija pirmadienį BBC taip pat sakė, kad greitosios pagalbos automobiliams iš Rusijos bus leista pravažiuoti nepaisant draudimo.
"Manau, kad dabar bus atsižvelgiama į politinius sprendimus, o ne tik į techninius reglamentus", - sako A. Super, pridurdamas, kad, jo nuomone, apribojimai "paveiks paprastus žmones", o ne pareigūnus ir elitą. - Tačiau kaip tai priartins karo pabaigą?
Apie tai sankcijų autoriai nepagalvojo".
Rašyti komentarą