Einšteino žiedai

Einšteino žiedai aplink galaktikas rodo mokslininkams, kaip atrodo tamsioji medžiaga

Mokslininkai mano, kad didžiąją mūsų visatos dalį sudaro nematoma tamsioji medžiaga, apie kurios egzistavimą žinoma tik dėl jos poveikio galaktikoms. Tačiau kokia yra tamsiosios medžiagos prigimtis ir iš ko ji sudaryta?

Fizikai jau seniai ieško atsakymų į šiuos klausimus. Tačiau naujas Honkongo universiteto mokslininkų tyrimas priartina mus prie tamsiosios materijos paslapties įminimo, rašo ScienceAlert.

Pagal dabartinius samprotavimus 85 proc. visatos sudaro tamsioji medžiaga, tačiau ją sunku aptikti, nes ji nespinduliuoja ir neabsorbuoja šviesos.

Tačiau dėl tamsiosios medžiagos, tiksliau, jos gravitacijos, egzistuoja tokios galaktikos, kokias mes pažįstame.

Fizikai mano, kad tamsiąją medžiagą sudaro kol kas nežinomos fundamentaliosios dalelės, kurių dar nepavyko aptikti net atliekant mokslinius eksperimentus.

Dabar teigiama, kad hipotetinės dalelės, sudarančios tamsiąją medžiagą, yra silpnai sąveikaujančios masyviosios dalelės arba vikšrai (manoma, kad jie yra labai sunkūs).

Aksionai - dalelės, kurios, kaip manoma, yra labai lengvos.

Pagal esamas teorijas vikšrai turėtų elgtis kaip įprastos dalelės, o aksionai - kaip bangos.

Naujas Honkongo universiteto mokslininkų tyrimas, atliktas ištyrus tokius reiškinius kaip Einšteino žiedai, pateikia užuominą, iš ko galėtų būti sudaryta tamsioji medžiaga.

Norėdami stebėti labai tolimus kosminius objektus, pavyzdžiui, galaktikas, mokslininkai taiko gravitacinio lęšiavimo metodą.

Esmė ta, kad šviesą iš tolimo objekto išlenkia arčiau Žemės esantis masyvus objektas (pvz., didelė galaktika) dėl to, kad tokio objekto gravitacija, remiantis Einšteino teorija, išlenkia erdvėlaikį aplink save.

Kartais iš tolimos galaktikos išlenkta šviesa įgauna žiedo aplink arti esančią galaktiką formą.

Šis reiškinys buvo pavadintas Einšteino žiedu.

Organizatorių nuotr.

Manoma, kad 85 proc. visos Visatos masės sudaro tamsioji medžiaga, tačiau ją sunku aptikti, nes ji nei skleidžia, nei sugeria šviesos / Nuotrauka: E. R. Fulleris/Nacionalinis mokslo fondas

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder