Dirbtinis intelektas pakeis karų vedimo būdą

Ukraina pradeda plataus užmojo iniciatyvą "Brave 1", kuria siekiama plėtoti karines technologijas padedant ekspertams iš viso pasaulio. Nuo gynybos ir kibernetinio saugumo sistemų iki netradicinių ginklų kūrimo - pavyzdžiui, automatizuotų ar autonominių ginklų, kurie dirbtinio intelekto dėka galėtų veikti savarankiškai ir visiems laikams pakeisti karybą, - skelbia euronews.com.

Tačiau tokių ginklų naudojimas ateityje yra prieštaringas. 

Neištirti dirbtinio intelekto naudojimo kare scenarijai kelia didelį tarptautinės bendruomenės susirūpinimą.

Klausimas, dėl kurio vyksta karščiausios diskusijos, - koks bus žmonių vaidmuo.

CISDE Žvalgybos, saugumo ir gynybos centro (Ispanija) ekspertas Cesaras Pinado (Cesar Pinado) sakė:

"Visą laiką viena ar kita misija nutraukiama dėl etinių, teisinių, techninių problemų arba tiesiog dėl pačios kovos evoliucijos."

Anna Nabidiadze, Pietų Danijos universiteto Karinių studijų centro tyrėja:

"Tai taip pat susiję su moralinių principų praradimu, nes su žmogumi operatoriumi teoriškai visada yra galimybė, kad žmogus gali parodyti užuojautą, empatiją ir priimti sprendimą, o sistema, kuri yra apmokyta duomenų ir iš anksto kažkam užprogramuota, to nepadarys."

Operacijos su būriu dronų, šunų robotų ar humanoidinių robotų netolimoje ateityje galėtų dalyvauti ginkluotuose konfliktuose ir padėti išvengti daugybės aukų.

Tačiau naudojant dirbtinį intelektą kyla nemažai pavojų, kai algoritmų duomenų modeliuose gali būti klaidų, pavyzdžiui, biometrinių veido identifikavimo klaidų arba nepakankamai nuodugnaus aplinkos įvertinimo. 

CISDE Žvalgybos, saugumo ir gynybos centro (Ispanija) ekspertas Cesaras Pinado (Cesar Pinado) sakė:

"Bet kas atsitiks, jei šią šarvuotąją transporto priemonę tuo metu užfiksuos kitos pajėgos?

O kas, jei šio modelio tanką taip pat naudoja sąjungininkų pajėgos arba jei jie akimirkai atsidurs netoli sąjungininkų pajėgų ar prieš pastatus, pavyzdžiui, šventyklą ar mokyklą?"

Anna Nabidiadze, Pietų Danijos universiteto Karinių studijų centro tyrėja.

"Ši idėja, kad vadinamieji robotai žudikai, žinote, tarsi įgyja savo sąmonę ir atsiranda mūšio lauke, yra futuristinis dalykas, atėjęs tarsi iš mokslinės fantastikos ir filmų. Tai tikrai nėra tema, dėl kurios reikėtų ginčytis".

Neištirti dirbtinio intelekto panaudojimo karyboje scenarijai kelia didelį tarptautinės bendruomenės susirūpinimą.

Civiliniu lygmeniu dirbtinio intelekto ekspertai paragino šešiems mėnesiams sustabdyti šių technologijų kūrimą, kad būtų galima ištirti galimas jų pasekmes.

Nabidiadze ragina šalis paspartinti jo reguliavimą:

"Vyriausybės visame pasaulyje yra labai suinteresuotos investuoti į tokius projektus, akivaizdžiai domisi ir toliau investuoja daug pinigų į šias technologijas.

Šį klausimą reikia skubiai spręsti nustatant teisiškai privalomas taisykles, nes dabartinių tarptautinių taisyklių ir tarptautinės humanitarinės teisės nepakanka šiems klausimams spręsti."

Organizatorių nuotr.

YouTube ekrano nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder