Sprendimas sutapo su bandymu
JAV atliko požeminius bandymus Nevadoje esančiame poligone, kuriame anksčiau buvo bandomi branduoliniai ginklai. Tai įvyko tądien, kai Rusijos Valstybės Dūma priėmė įstatymą apie Išsamios branduolinių bandymų uždraudimo sutarties (IBBUS) ratifikavimo atšaukimą. Apie tai pranešė JAV Nacionalinės branduolinio saugumo administracijos spaudos tarnyba.
„Nevados nacionalinio saugumo objekto (Nevados bandymų poligonas) komanda objekte atlikto požeminį cheminį sprogimą. Jis buvo atliktas siekiant pagerinti Jungtinių Valstijų galimybes atsekti pasaulyje vykdomus mažo galingumo branduolinius sprogdinimus", - nurodė institucija.
Patikslinama, kad bandymai buvo atlikti trečiadienį. Tą pačią dieną Rusijos Dūma priėmė sprendimą atšaukti IBBUS ratifikaciją. Federacijos taryba minėtą dokumentą įvertins spalio 25 dieną.
Institucija patikslino, kad eksperimentui buvo panaudotos didelio galingumo cheminės sprogstamosios medžiagos ir radioizotopų indikatoriai. Taip pat buvo pabrėžta, kad eksperimentas atliktas siekiant skatinti naujų technologijų, turinčių padėti JAV pasiekti su branduolinio ginklo neplatinimu susijusius tikslus, gamybą.
IBBUS buvo pasirašyta 1996 metais. Visgi dalis šalių, įskaitant ir JAV, sutarties dar nėra ratifikavusios. Be to, branduolinę ginkluotę turinčios valstybės geranoriškai prisiėmė įsipareigojimus nevykdyti tokių bandymų.
Ruošiasi nelaimei
Sakartvelas parengė veiksmų planą, numatantį, kaip reikės elgtis jeigu regione bus panaudotas branduolinis ginklas. Apie tai, remdamasi Valstybės saugumo tarnybos vadovu Georgijumi Liluašviliu, informavo „Sputnik Gruzija".
Pasak jo, jau numatyta visų tarnybų veiksmų eiga.
„Sveikatos apsaugos ministerija suplanavo medikamentų gyventojams dalinimą, gydymą, įskaitant ir skubią pagalbą, bei priedangų įrengimą. Tiesa, tai bus aktualu tik jeigu nebūtų sulaukta tiesioginio smūgio. Slėptuvės mums tokiu atveju nebepadės. Todėl mes turime elgtis išmintingai ir vykdyti pragmatišką subalansuotą politiką tiek šalies viduje, tiek už jos ribų", - pabrėžė VST vadovas.
Šiai dienai pasaulyje yra devynios branduolinės valstybės - penkios „oficialios", pasirašiusios 1968 metų Susitarimą dėl branduolinės ginkluotės neplatinimo, ir keturios „tvarkos pažeidėjos", tiesiogiai arba netiesiogiai užsiminusios, kad disponuoja tokia ginkluote. Prie pirmųjų priskiriamos JAV, Prancūzija, Didžioji Britanija, Kinija ir Rusija, prie antrųjų - Indija, Pakistanas, Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika ir „branduolinio neskaidrumo" politiką vykdantis Izraelis. Specialistų vertinimu, branduolinį ginklą gali susikurti ir Iranas.
Bendrai šios šalys turi sukaupusios apie 15 tūkst. branduolinių galvučių, aviacinių bombų ir kitokių įrenginių. Mokslininkų skaičiavimu, šių atsargų užtektų tam, kad visa gyvybė Žemėje būtų sunaikinta keliasdešimt kartų.
Rašyti komentarą