Borodyankoje duris atvėrė Lietuvos ir Taivano lėšomis įrengtas darželis: apie 120 vaikų vėl galės mokytis gyvai

(1)

Ukrainos Nepriklausomybės dieną Borodyankos miestelyje (Ukraina) gyvenantys vaikai pasitiko naujai įrengtame darželyje. 

Darželio, kurį lanko apie 120 vaikų,  įrengimo projektą įgyvendino Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), jis buvo finansuojamas Lietuvos ir Taivano lėšomis, kurios šiam projektui skyrė 500 tūkst. eurų.

Ukrainos Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, nuo karo pradžios apie 3 tūkst. Ukrainoje veikiančių mokyklų ir darželių buvo apgadinti ar visai sugriauti. 

Vaikų darželis „Pinokis“ – vienas iš trijų darželių Borodyankoje, kurie buvo sunaikinti Rusijos atakų metu.

Pasak darželio direktorės Irynos Nosov, šis darželis buvo vienas pirmųjų, nukentėjusių Rusijos atakų 2022 m. kovo pradžioje metu. 

Jį gaubė dūmai, dulkės, darželio langai buvo išdaužyti, medžiai – išvartyti, o viskas viduje (žaislai, baldai ir durys) buvo sudaužyta, visur mėtėsi stiklo šukės – patalpose niekas negalėjo lankytis.

„Turėjome veikti kitame darželyje, kuriame galėjome sutalpinti tik keturias grupes. Tėvai mums skambindavo, bet turėdavome jiems duoti neigiamą atsakymą, ypatingai tiems, kurių atžalos labai mažos, nes neturėjome nei vietos, nei įrangos jiems priimti.

Tėvai nekantriai laukė, kada vėl bus atidarytas mūsų darželis, nes kai kurie patys jį lankė vaikystėje. Tėvai net registruoja naujagimius, kad galiausiai ir jų vaikai galėtų lankyti šį darželį. 

Kai socialiniuose tinkluose pasidalinau žinia, kad darželis vėl atidaromas, daugelis negalėjo patikėti, kad tai iš tikrųjų tiesa. Žinia apie darželio atidarymą po miestą plito iš lūpų į lūpas“, – pasakojo I. Nosov.

Ukrainos Nepriklausomybės dienos metu vykusioje darželio atidarymo ceremonijoje dalyvavo vietos bendruomenė, vaikai su tėvais, Borodyankos miestelio merė Iryna Zakharchenko bei Lietuvos užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas.

„Atstatytas darželis yra dar vienas įrodymas, jog Ukraina tvirtai žengia į ateitį. Džiugu, jog šiame kelyje Ukrainai padeda tiek daug skirtingų partnerių.

Ir toliau dėsime visas pastangas, kad vaikai užaugtų ir gyventų laisvoje ir saugioje Ukrainoje“, – sakė S. Šatūnas.

Investicija į švietimo infrastruktūros atkūrimą – investicija į ateitį

„Pinokio“ pastatas buvo rekonstruotas JAV nevyriausybinės organizacijos „Hope Foundation“ lėšomis, tačiau tam, kad jame vėl galėtų tęstis sklandus ugdymo procesas, buvo būtina sutvarkyti jo lauko infrastruktūrą ir aprūpinti jį būtina įranga. 

Darželio įrengimo projekto metu buvo sutvarkyta jo lauko aplinka, įrengtos žaidimo aikštelės su takeliais bei pavėsinės, darželis taip pat aprūpintas visais reikalingais baldais bei įranga – mokymosi stalais, sporto salės baldais, virtuvės ir sporto salės įranga, įrengti žaidimų kampeliai. 

Dabar vaikų darželis yra galutinai paruoštas ugdymo procesui, į jį sugrįžo darželio darbuotojai bei auklėtiniai, kurie po darželio toliau mokysis Borodyankoje esančioje mokykloje „Lietuvos-Ukrainos licėjus Nr. 1“, kuri taip pat buvo renovuota Lietuvos lėšomis.

„Taivano piliečiams vaikai simbolizuoja viltį ir ateitį. Šiuo įsitikinimu grindžiame mūsų nuolatinį bendradarbiavimą su Lietuva atkuriant pagrindinę Ukrainos švietimo infrastruktūrą. Esame įsitikinę, kad šiomis pastangomis, net ir karo įkarštyje, Ukrainos vaikai gali gauti išsilavinimą saugesnėje aplinkoje, o jų tėvams tai suteikia saugumo jausmą. 

Ši iniciatyva, įgyvendinama bendradarbiaujant su JAV nevyriausybine organizacija „Hope Foundation“, Lietuvos Centrine projektų valdymo agentūra ir Taivanu, atspindi Taivano įsipareigojimą ir gebėjimą kartu su demokratiniais partneriais reikšmingai prisidėti prie tarptautinės bendruomenės veiklos. 

Esame pasiryžę teikti humanitarinę pagalbą ir padėti atkurti Ukrainą“, – teigė Taivaniečių atstovybės Lietuvoje vadovė Constance Wang.

Pasak „Co-Create Future of Ukraine“ programos vadovo Artūro Žarnovskio, Ukrainoje gyvenimas nestoja net ir karo akivaizdoje. 

Dėl šios priežasties, nors išsilavinimo Ukrainoje siekiantiems vaikams tenka susidurti su ypatingai baisiomis situacijoms, svarbu dėti visas pastangas, kad jie taip pat turėtų galimybę patirti kiek įmanomą normalią vaikystę  –  galėtų lankyti darželius ir mokyklas, kuriuose ne tik mokytųsi, bet ir socializuotųsi, puoselėtų tarpusavio santykius su bendraamžiais.

 A. Žarnovskio teigimu, darželis – tai ne tik pastatas, bet kartu ir viltis bei simbolis, šalies investicija į šviesią ateitį.

„Išsilavinimas yra stiprios, atsparios valstybės pamatas – tai, kad karo niokojama šalis atstato darželius, demonstruoja jos ryžtą ir tikėjimą pergalę, kadangi Ukrainos atkūrimas po pergalės priklausys ir nuo naujosios kartos.

Švietimo sritis Ukrainos atkūrimo projektų kontekste yra vienas iš didžiausių mūsų prioritetų – anksčiau jau esame atstatę vaikų darželį su slėptuve Irpinėje, dabar įgyvendiname naują penkių slėptuvių šalia mokyklų, esančių pafrontės regione, programą, renkame tarptautinio architektūrinio konkurso „Ateities mokykla Ukrainai“ nugalėtoją, kurio sukurtą adaptyvų techninį mokyklos projektą galės naudoti ir Ukrainos institucijos, ir kiti tarptautiniai partneriai, dalyvaujantys šios šalies atstatymo procesuose. 

Džiaugiamės, kad mūsų pastangos virsta realiais rezultatais – Borodyankos miestelio vaikai galės vėl lankyti darželį“, – aiškino A. Žarnovskis.

Ukrainos atstatymo projektus Lietuva finansuoja iš Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo, kurio lėšomis taip pat buvo atstatytas vaikų darželis su slėptuve Irpinėje ir licėjus Borodyankoje, kuriame įrengta ir nauja požeminė slėptuvė, renkamas adaptyvaus „Ateities mokyklos Ukrainai“ techninio projekto konkurso nugalėtojas, vykdomi penkių naujų slėptuvių statybos darbai pafrontės regionuose esančios mokykloms, finansuojamos kitos atstatymo iniciatyvos.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder