Vakarų sankcijos daro didelę žalą Rusijos ekonomikai

Bloomberg: Vakarų sankcijos daro didelę žalą Rusijos ekonomikai

(1)

Vakarų sankcijos gali padaryti didelę ekonominę žalą Rusijos Federacijai. Pagrindiniuose sektoriuose smarkiai sumažėjo gamyba, o kvalifikuoti darbuotojai pradėjo palikti šalį. Štai ką rašo "Bloomberg".

Vyriausybei parengtoje vidaus ataskaitoje teigiama, kad, plintant JAV ir Europos sankcijų poveikiui, Rusijoje gali prasidėti ilgesnis ir gilesnis nuosmukis, kuris kels pavojų sektoriams, nuo kurių daugelį metų priklausė šalies ekonomika.

Du iš trijų ataskaitoje pateiktų scenarijų rodo, kad recesija paspartės kitais metais, o ekonomika į prieškarinį lygį sugrįš tik dešimtmečio pabaigoje ar vėliau.

Pagal "inercijos" scenarijų numatoma, kad ekonomika kitais metais nukris 8,3 % žemiau 2021 m. lygio, o pagal "nepalankiausių sąlygų" scenarijų 2024 m. minimalus lygis bus 11,9 % žemesnis už praėjusių metų lygį.

Visi scenarijai reiškia didesnį sankcijų spaudimą.

Ataskaitoje teigiama, kad tai, jog Europa smarkiai atsisako rusiškos naftos ir dujų, taip pat gali pakenkti Kremliaus galimybėms aprūpinti savo rinką.

Be pačių apribojimų, kurie taikomi maždaug ketvirtadaliui importo ir eksporto, ataskaitoje išsamiai aprašoma, kad Rusija dabar susiduria su "blokada", kuri "paveikė beveik visas transporto rūšis".

Ataskaitoje teigiama, kad iki 2025 m. iš šalies gali išvykti iki 200 000 IT specialistų.

Dokumente teigiama, kad reikia remti ekonomiką, tačiau šie veiksmai apima ir investicijų skatinimo priemones, apie kurias vyriausybė skelbė per pastarąjį dešimtmetį, kai augimas iš esmės sustojo net ir be sankcijų.

"Dėl ribotų galimybių naudotis Vakarų technologijomis, užsienio įmonių išpardavimo bangos ir demografinių kliūčių potencialus šalies ekonomikos augimas per ateinantį dešimtmetį sumažės iki 0,5-1,0 %.

Vėliau jis dar labiau sumažės ir 2050 m. bus šiek tiek didesnis už nulį.

Rusija taip pat taps vis labiau pažeidžiama dėl krintančių pasaulinių žaliavų kainų, nes tarptautinės atsargos nebėra saugiklis", - sakė Rusijos ekonomistas Aleksandras Isakovas.

Ataskaitoje įspėjama, kad per ateinančius metus ar dvejus "mažės gamyba daugelyje į eksportą orientuotų sektorių" - nuo naftos ir dujų iki metalų, chemijos ir medienos produktų.

Nors vėliau galimas tam tikras atsigavimas, "šie sektoriai nebebus ekonomikos varomoji jėga".

Ataskaitoje teigiama, kad nutraukus dujų tiekimą į Europą - pagrindinę Rusijos eksporto rinką - negautos mokestinės pajamos gali kainuoti 400 mlrd. rublių arba 6,6 mlrd. dolerių per metus.

Net vidutinės trukmės laikotarpiu nebūtų įmanoma visiškai kompensuoti prarasto pardavimo naujose eksporto rinkose.

Dėl to teks apriboti gavybą, o tai kels pavojų Kremliaus siekiams plėsti dujų tiekimą vidaus rinkoje.

Suskystintų gamtinių dujų gamykloms reikalingų technologijų trūkumas yra "kritiškai svarbus" ir gali trukdyti statyti naujas gamyklas.

Dėl Europos planų sustabdyti Rusijos naftos produktų importą (pernai jie sudarė apie 55 proc. eksporto) gali smarkiai sumažėti gamyba, todėl vidaus rinkoje taip pat neliktų degalų.

Ataskaitoje teigiama, kad metalo gamintojai dėl apribojimų kasmet praranda 5,7 mlrd. dolerių.

Ataskaitoje įspėjama, kad jei pasaulio ekonomika pateks į recesiją, Rusijai gali dar labiau sumažėti eksportas, nes sumažės jos produktų paklausa, o tai gali lemti rublio kurso kritimą ir infliacijos augimą.

Kalbant apie importą, "pagrindinė trumpalaikė rizika yra gamybos sustabdymas dėl importuojamų žaliavų ir komponentų trūkumo. Ilgainiui negalėjimas remontuoti importuotos įrangos gali visam laikui apriboti augimą.

"Alternatyvių kai kurių svarbiausių importuojamų prekių tiekėjų paprasčiausiai nėra", - teigiama pranešime.

Ataskaitoje teigiama, kad net ir žemės ūkio sektoriuje, kuriame Kremlius skelbia siekiantis pakeisti užsienio tiekimą, priklausomybė nuo pagrindinių žaliavų gali priversti rusus sumažinti maisto vartojimą, nes mažėja atsargos.

Apribojus prieigą prie Vakarų technologijų, Rusija gali atsilikti viena ar dviem kartomis, nes bus priversta pasikliauti mažiau pažangiomis alternatyvomis iš Kinijos ir Pietryčių Azijos.

Ataskaitoje įspėjama, kad sankcijos taip pat privers vyriausybę persvarstyti kai kuriuos prieš karą Putino užsibrėžtus vystymosi tikslus, įskaitant tikslus spartinti gyventojų skaičiaus augimą ir vidutinę tikėtiną gyvenimo trukmę.

Be to, tolesnis sankcijų poveikis turės įtakos ir žemės ūkiui, nes 99 proc. paukštienos ir 30 proc. pieninių galvijų produkcijos priklauso nuo importo.

Pagrindinių produktų, tokių kaip cukriniai runkeliai ir bulvės, sėklos, žuvų pašarai ir aminorūgštys taip pat daugiausia importuojamos iš kitų šalių.

Aviacijos srityje 95 % keleivių vežama užsienyje pagamintais orlaiviais, o dėl to, kad nėra galimybės įsigyti importuojamų atsarginių dalių, gali sumažėti orlaivių parkas, nes jie bus išleisti iš eksploatacijos. Ne ką geresnė padėtis ir mechanikos inžinerijos srityje.

Tik 30 proc. staklių gaminama Rusijoje, o vietos pramonė nepajėgia patenkinti augančios paklausos

Nereikėtų pamiršti, kad dėl ES apribojimų padidėjo kelių transporto išlaidos.

Problemų kils ir ryšių srityje, nes dėl SIM kortelių apribojimų iki 2025 m. Rusijoje jų gali nepakakti, o 2022 m. pabaigoje šalies telekomunikacijų sektorius gali penkeriais metais atsilikti nuo pasaulio lyderių.

Sankcijos taip pat palies farmacijos produktus.

Paaiškėjo, kad apie 80 proc. Rusijos produkcijos priklauso nuo importuojamų žaliavų.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder