Didėjanti juodoji skylė

Astronomai pastebėjo didžiausią kada nors stebėtą kosminį sprogimą

Astronomai pastebėjo didžiausią kada nors stebėtą kosminį sprogimą, kuris yra 10 kartų ryškesnis už bet kurią žinomą sprogstančią žvaigždę arba supernovą, - skelbia edition.cnn.com.

Sprogimo, pavadinto AT2021lwx, ryškumas truko trejus metus, o dauguma supernovų būna ryškios tik kelis mėnesius.

Įvykis, kurį vis dar fiksuoja teleskopai, įvyko už beveik 8 mlrd. šviesmečių nuo Žemės, kai Visatos amžius buvo apie 6 mlrd. metų.

Sprogimo ryškumas taip pat yra tris kartus ryškesnis už potvynio ardymo įvykius, kai žvaigždės krenta į supermasyvias juodąsias skyles.

Tačiau kas sukėlė tokį ilgai trukusį, masyvų kosminį sprogimą?

Astronomai teigė manantys, kad supermasyvi juodoji skylė suardė didžiulį dujų ar dulkių debesį, kuris galėjo būti tūkstančius kartų didesnis už mūsų Saulę.

Gali būti, kad debesis buvo ištrauktas iš savo orbitos ir įskriejo į juodąją skylę, sakė tyrėjai.

Kai juodoji skylė prarijo vandenilio debesies gabalėlius, smūgio bangos greičiausiai atsispindėjo debesies liekanose ir atsimušė į besisukančią medžiagos masę, kuri skrieja aplink juodąją skylę.

Šis įvykis nuvertė gama spindulių žybsn kaip ryškiausią užregistruotą kosminį sprogimą, apie kurį buvo pranešta 2022 m.

Išvados paskelbtos ketvirtadienį žurnale "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society".

Astronomai pirmą kartą sprogimą aptiko 2020 m. lapkritį, naudodamiesi Zwicky Transient Facility Kalifornijoje, o po kelių mėnesių - Asteroidų žemės poveikio paskutinio perspėjimo sistema Havajuose.

Abi šios sistemos stebi naktiniame danguje esančius objektus, kurių ryškumas greitai keičiasi, pavyzdžiui, sprogstančias žvaigždes, asteroidus ir kometas.

"Mes atsitiktinai susidūrėme su šia žvaigžde, nes ją pažymėjo mūsų paieškos algoritmas, kai ieškojome supernovos tipo, - pareiškime sakė pagrindinis tyrimo autorius daktaras Filipas Vaisemanas, Sautamptono universiteto mokslo darbuotojas.

"Dauguma supernovų ir potvynių sukeltų sutrikimų trunka tik porą mėnesių, o paskui išnyksta.

Tai, kad kažkas buvo ryškus daugiau nei dvejus metus, iš karto buvo labai neįprasta."

Tolesni stebėjimai buvo atliekami naudojant kosminę Neilo Gehrelso observatoriją "Swift", Naujųjų technologijų teleskopą Čilėje ir Gran Telescopio Canarias teleskopą La Palmoje (Ispanija).

Analizuodami skirtingo ilgio šviesos bangas, kuriomis buvo stebimas sprogimas, mokslininkai galėjo nustatyti atstumą tarp Žemės ir įvykio.

"Kai žinote atstumą iki objekto ir tai, koks ryškus jis mums atrodo, galite apskaičiuoti objekto ryškumą jo šaltinyje", - pranešime sakė tyrimo bendraautorius Sebastianas Hönigas, Sautamptono universiteto profesorius.

Paskutinio perspėjimo apie asteroidų susidūrimą su žeme sistema "Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System" pastaruosius dvejus su puse metų kas kelias naktis stebėjo sprogimą.

Tyrėjų grupė nustatė, kad neįtikėtinai ryškus įvykis buvo beveik 100 kartų ryškesnis už visas 100 mlrd. žvaigždžių galaktikoje kartu sudėjus.

Vieninteliai dangaus objektai, galintys varžytis su AT2021lwx ryškumu, yra kvazarai, arba supermasyvios juodosios skylės, kurios nuolat dideliu greičiu maitinasi dujomis.

"Kvazarų atveju matome, kad jų ryškumas laikui bėgant tai didėja, tai mažėja", - sakė tyrimo bendraautorius, Sautamptono universiteto profesorius Markas Sullivanas (Mark Sullivan).

"Tačiau žvelgiant dešimtmetį atgal, AT2021lwx nebuvo aptiktas, o tada staiga jis pasirodo su ryškumu, prilygstančiu ryškiausiems Visatoje, o tai yra beprecedentis reiškinys."

Tyrinėdama sprogimo šviesumą komanda turėjo pirminių teorijų.

Dabar tyrėjai nori surinkti daugiau duomenų įvairiuose šviesos bangų ilgiuose, kad sužinotų apie įvykio detales, įskaitant jo temperatūrą.

"Iš pradžių manėme, kad šis sprogimas galėjo įvykti dėl to, kad juodoji skylė prarijo praeinančią žvaigždę.

Tačiau mūsų modeliai parodė, kad juodoji skylė, norėdama taip ilgai išlikti tokia ryški, turėjo praryti 15 kartų didesnę masę nei mūsų Saulė", - sakė tyrimo bendraautorius daktaras Matas Nikolas (Matt Nicholl), Karalienės universiteto Belfaste (Šiaurės Airija) docentas.

"Susidūrimas su tokia didžiule žvaigžde pasitaiko labai retai, todėl manome, kad labiau tikėtinas daug didesnis dujų debesis.

Daugelį masyvių juodųjų skylių supa dujos ir dulkės, todėl vis dar bandome išsiaiškinti, kodėl būtent ši juodoji skylė pradėjo taip intensyviai ir staiga maitintis."

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder