Žemė.

Artėjantis „El Ninjo“ reiškinys gali sukelti nemažai rūpesčių

JAV nacionalinės vandenynų ir atmosferos tyrimų administracijos tyrėjai prognozavo, kad vandenyno temperatūros kilimo reiškinys, žinomas kaip „El Niño“, tikriausiai įvyks per ateinančius kelis mėnesius ir tęsis iki 2024 m.

Šiais metais šio reiškinio tikimybė siekia daugiau nei 90%.  Tikėtina, kad jis prasidės ateinančiais mėnesiais ir turės platų poveikį, perspėjo ekspertai.

El Niño, ispanų kalba reiškia „mažas berniukas“, yra reišmingas klimato reiškinys, kurį sukelia Ramiojo vandenyno vandenyno srovių pokyčiai. Šis šilumos didėjimo reiškinys, kartu su žmogaus sukeltos klimato kaitos padariniais, yra pakankamai stiprus, kad paskatintų didelius pasaulinių oro sąlygų pokyčius ir rimtai paveiktų jūrų ekosistemas. „El Ninjo“ kartu su kitu reiškiniu „La Niña“ arba „maža mergaite“ –  vandenyno vandens vėsimo reiškiniu, kurį sukelia tų pačių vandenyno srovių sistemos pokyčiai – sudaro El Ninjo ir Pietų virpesių (ENSO) ciklą.

Ekspertai įtaria, kad „El Ninjo“ rieškinio tikimybė išliks dar kurį laiką. Gegužės 3 d. Pasaulio meteorologijos organizacija (PMO) prognozavo, kad šiuo metu yra 60% tikimybė, kad jis prasidės tarp gegužės ir liepos mėnesių.

Tačiau gegužės 11 d. JAV nacionalinė atmosferos ir vandenynų tyrimų administracija paskelbė savo prognozę, kurioje teigiama, kad beveik neabejotina, kad El Niño prasidės šiuo laikotarpiu. Agentūra taip pat teigė, kad yra 90% tikimybė, kad „El Niño“ siaus iki 2024 m. 

„Nukreipkite akis į tropikus ir nemirksėkite“, – JAV nacionalinės atmosferos ir vandenynų administracijos tinklaraščio įraše rašė geofizinių skysčių dinamikos laboratorijos meteorologas Nathanielis Johnsonas. "Sąlygos vis labiau tinkamos!"

ENSO ciklas

ENSO ciklas daugiausia susijęs su pasatų vėjais Ramiajame vandenyne, kurie pučia į vakarus išilgai pusiaujo. Paprastai jie siunčia šiltesnius paviršinius vandenis iš Pietų Amerikos link Azijos, kurie savo ruožtu pakeičiami vėsesniu giluminiu vandeniu, šis procesas vadinamas pakilimu.

„El Ninjo“ metu pasatų vėjai susilpnėja, o tai sumažina pakilimą ir, todėl šiltesnis paviršinis vanduo nenustumiamas taip toli. „La Niña“ metu pasatų vėjai yra neįprastai stiprūs, o tai sukelia priešingą poveikį. Abu reiškiniai gali sukelti ekstremalius oro reiškinius, tokius kaip potencialiai rekordinis ciklonas „Freddy“, kuris vasario ir kovo mėn. smogė kai kurioms Afrikos dalims.

Laikotarpiai tarp „El Niño“ ir „La Niña“ įvykių yra žinomi kaip ENSO neutralūs.

Kada buvo paskutinis El Niño?

Pasak JAV nacionalinės atmosferos ir vandenynų administracijos, praeityje El Niño ir La Niña įvykiai įvykdavo maždaug kartą per 2-7 metus. Tačiau pastaruoju metu jų tendencijos tapo daug nepastovesnės dėl klimato kaitos padarinių: per pastaruosius 50 metų vandenynas sugėrė beveik 90 % energijos, sulaikytos dėl visuotinio atšilimo, dėl kurio jūros paviršiaus temperatūra smarkiai pakilo ir paveikė ENSO ciklą. 

Paskutinis „El Ninjo“ reiškinys įvyko 2019 m. ir tęsėsi nuo vasario iki rugpjūčio mėnesių, tačiau buvo gana silpnas. Nuo 2020 m. liepos mėn. iki 2023 m. kovo mėn. tęsiasi retas trigubas „La Ninja“, kuris slopina kylančią pasaulinę temperatūrą.

„El Niño“ reiškinys paprastai trunka nuo devynių mėnesių iki dvejų metų, kartais daugiau.

Koks stiprus bus El Niño?

Neaišku, koks stiprus bus šis El Ninjo, tačiau JAV nacionalinės atmosferos ir vandenynų administracijos prognozės rodo, kad yra 80% tikimybė, jog „El Niño“ bus bent vidutinio stiprumo, kai jūros paviršiaus temperatūra pakils maždaug1 laipsniu pagal Celsijų. Tikimybė, jog „El Ninjo“ bus labai stiprus, kuomet temperatūra pakils 1,5 laipsnio pagal Celsijų, tikimybė siekia 55%. 

Ekspertai taip pat yra susirūpinę, kad pastaruoju metu aukšta jūros paviršiaus temperatūra pablogins būsimą „El Ninjo“. Balandžio pradžioje vidutinė pasaulinė jūros paviršiaus temperatūra buvo aukščiausia istorijoje.

JAV nacionalinė vandenynų ir atmosferos tyrimų administracija birželio pradžioje pateiks daugiau informacijos apie tai, kaip progresuoja „El Niño“.

Kaip „El Niño“ paveiks Šiaurės Ameriką?

„El Ninjo“ reiškia, jog daugiau šilto vandens stumiama atgal į rytus, link vakarinės Amerikos pakrantės. Šiltesni vandenys stumia Ramiojo vandenyno reaktyvinį srautą į pietus nuo neutralios padėties, o tai daro įtaką orams Šiaurės Amerikoje.

Šiaurinėje JAV ir Kanadoje tai gali lemti šiltesnius orus nei įprastai, o rytinėse valstijose gali iškristi mažiau kritulių. JAV pietuose ir šiaurinėje Meksikoje dažnai iškrenta gausūs krituliai, dėl kurių gali kilti potvynių ir nuošliaužų.

Pasaulinė meteorologijos organizacija mano, kad per ateinančius kelerius metus pasaulinė temperatūra pakils iki rekordinio lygio, kai baigsis „La Ninjos“ vėsinimo efektas ir prasidės „El Ninjo“, kuris gali smarkiai paveikti milijonų žmonių gyvenimus.



 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder