Odos atraižų iš pietų Ukrainoje esančių skitų palaidojimų analizės parodė, kad kai kurių drebulės virvių konstrukcijoje yra žmogiškos kilmės elementų.
Šio tyrimo, kurį atliko Kopenhagos universiteto (Danija) archeologų komanda, rezultatai paskelbti amerikiečių moksliniame žurnale "Plos".
"Mūsų rezultatai rodo, kad skitai odos dirbiniams gaminti daugiausia naudojo naminius gyvūnus - avis, ožkas, galvijus ir arklius, o kailiai buvo gaminami iš laukinių gyvūnų - lapių, voverių ir kačių", - rašoma publikacijoje.
Tai pirmas tiesioginis Herodoto teiginio, kad skitai naudojo mirusių priešų odą, įrodymas.
Herodotas gyveno V a. pr. m. e., t. y. maždaug tuo metu, kai skitų visuomenė buvo pasiekusi savo viršūnę. Jis skyrė skitams vieną iš savo "mokslinių" veikalų, kuriame išsamiai aprašė, kaip skitų kariai nukirsdavo galvas savo priešams, kad galvos būtų pergalės įrodymas, kurį būtų galima parodyti karaliui.
Herodotas teigė, kad nužudyto priešo skalpas būdavo nuimamas nuo galvos, o paskui neva naudojamas kaip rankšluostis, kad būtų galima pakabinti ant žirgo antsnukio.
Kuo daugiau tokių "rankšluosčių" turėjo karys, tuo aukštesnį statusą jis gaudavo.
"Daugelis skitų iš tų skalpų net siuvo drabužius, kuriuos dėvėjo, siuvo juos kaip odinius apsiaustus", - rašė Herodotas, taip pat minėdamas, kad iš žmogaus odos gamino virbalus.
Dabar ištyrus 45 odos atraižas, iškastas 14 skirtingų kapaviečių, paaiškėjo, kad kai kurios iš šių atraižų priklausė žmogui. Ir rasta tokių pagal dizainą lengvai atpažįstamų strėlėms skirtų virbalų pavyzdžių.
Tyrėjai pažymi, kad strėlė buvo pagaminta ne iš žmogaus odos. Didžioji dalis medžiagos priklauso kelių gyvūnų odai, ir tik viršutinė dalis buvo žmogaus oda.
Tyrėjai teigia, kad dygsniai buvo gaminami iš bet kokios po ranka pasitaikiusios odos, o retesne medžiaga buvo dengiamas tik viršus.
Rašyti komentarą