Ar už 20 neseniai Lenkijoje įvykusių traukinių avarijų slypi Rusijos sabotažas?

(4)

Po to, kai pastarosiomis savaitėmis Lenkijoje įvyko daugiau nei 20 traukinių avarijų, valdžios institucijos mano, kad išsiaiškino, kas sutrikdė geležinkelių tinklus.

Po to, kai praėjusį savaitgalį nuo bėgių nuvažiavo traukinys, važiavęs į Varšuvą, o po kelių valandų kiti du traukiniai susidūrė su krovininiu sunkvežimiu ir krovininiu kroviniu - po to per kelias kitas dienas įvyko daugiau avarijų - Lenkijos valdžios institucijos iš pradžių manė, kad tai Rusijos sabotažas.

Lenkijos traukinių tinklas yra labai svarbi Ukrainai skirtos humanitarinės pagalbos ir NATO ginklų pristatymo grandinės dalis ir pagrindinis maršrutas į šalį ir iš jos keliaujantiems žmonėms, įskaitant tokius pasaulio lyderius kaip JAV prezidentas Joe Bidenas.

Tuo tarpu Rusijos diversantai Ukrainoje sėkmingai sukėlė įvairias situacijas - nuo elektros energijos tiekimo nutraukimo iki palydovinio ryšio sutrikdymo.

Todėl iš pradžių incidentas buvo laikomas "hibridine arba kibernetine ataka".

Tačiau Lenkijos vidaus saugumo agentūrai atlikus tyrimą paaiškėjo, kad vietos radijo entuziastai, naudodamiesi mėgėjiška įranga, sugebėjo nukopijuoti stabdymo signalą, kuriuo buvo panaikintos traukinio operatoriaus rankinio valdymo funkcijos ir traukiniai buvo priversti staigiai sustoti, todėl įvyko avarijos.

"Sabotažo įranga iš "AliExpress

Lenkijos leidiniai praneša, kad sabotažui naudojama įranga gali kainuoti pigiau nei 30 eurų ir ją galima rasti tokiose interneto svetainėse kaip "AliExpress".

Traukinių entuziastų forumuose ir "YouTube" paskyrose šis reiškinys išsamiai aptariamas jau kelerius metus.

Pasak jų, traukiniuose naudojama radijo ryšio sistema, kuri nėra apsaugota šifravimu ar kitomis prieigos kliūtimis.

Bet kas gali išspinduliuoti trijų dažnių seriją 150 megahercų dažniu ir paleisti radijo stabdymo komandą.

Lenkijos valdžios institucijos paskelbė ketinančios iki 2025 m. įdiegti GSM-R korinio ryšio radijo ryšius, kurie yra šifruojami ir kurių negalima taip lengvai sabotuoti.

Šalies geležinkelių bendrovė dar neįdiegė sistemų, kuriomis ketinama Lenkijos tinklą įtraukti į Europos eismo saugumo sistemą.

Viena iš šių sistemų yra ETCS, kuri naudojama traukinių judėjimui valdyti.

Antroji - GSM-R, kuri taip pat būtų geležinkelių skaitmeninio ryšio sistema. Kol kas nė viena iš šių sistemų nėra visiškai įdiegta.

Dabartinė sistema, nors ją lengva sabotuoti, taip pat palengvina valdžios institucijoms susekti kaltininkus, nes sabotuotojai turėtų būti fiziškai arti traukinių, kurių signalus jie nori sutrikdyti.

Sekmadienį Balstogėje buvo sulaikyti du dvidešimtmečiai vyrai, generavę signalą iš fiksuotos vietos šalies šiaurės rytuose.

Vienas iš dviejų sulaikytųjų buvo policijos pareigūnas, ir valdžios institucijos pradėjo jo atleidimo iš darbo procedūrą.

Kitų galimų sabotažo vykdytojų atžvilgiu vis dar vykdomas tyrimas, nes šis signalas gali būti skleidžiamas iš nešiojamųjų radijo įrenginių, o tai reiškia, kad nusikaltėliai galėjo nutolti nuo vietos, iš kurios jie skleidė radijo stabdymo funkciją.

Remiantis oficialia statistika, 2021 m. užfiksuota daugiau kaip 500 piktnaudžiavimo radijo stabdymo funkcija atvejų, o 2019 m. - iki 700.

Šaltinis: EURONEWS

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder