Tačiau dabar ši tema nuolat atsiduria naujienų pranešimų antraštėse, verčia ministrus rašyti redakcinius straipsnius laikraščiuose, skatina diskusijas podkastuose ir sulaukia tarptautinės žiniasklaidos dėmesio.
Tai netgi gali būti paskutinis lašas, padėsiantis nuversti Sannos Marin vyriausybę.
Samių parlamento įstatyme nustatyta, kaip Suomijos vyriausybė sąveikauja su Inario samių parlamentu sprendžiant su samiais susijusius klausimus.
Ankstesni mėginimai priimti aktą po ilgų derybų žlugo samių parlamento lygmeniu, tačiau šis naujas variantas buvo rengiamas jau 18 mėnesių.
Suomijos vyriausybė nesiėmė jokių veiksmų, kol Euronews tyrimas atskleidė didelį samių bendruomenės nusivylimą, kad nieko nedaroma, nepaisant artėjančio Suomijos parlamento procedūrinio termino.
"Jaučiuosi šiek tiek nusivylusi, kad visos šios diskusijos galėjo įvykti per ketverius metus, kai šis įstatymas buvo įtrauktas į vyriausybės programą", - sakė saamių jaunimo organizacijos pirmininkė Petra Laiti.
Kai praėjusią savaitę Suomijos ministrė pirmininkė Marin pareiškė, kad nori įstatymo projektą perduoti balsuoti parlamentui, jos koalicijos partneriai Centro partija - vienintelė iš penkių vyriausybinių partijų, nepritarianti naujajam įstatymui, - paprašė daugiau laiko diskusijoms.
Sanna Marin
Tas laikas buvo suteiktas, o sekmadienį partijos vėl kalbėjosi, Centro partijai vėl priėjus prie išvados, kad joms reikia daugiau laiko.
Nepasiekus proveržio, paskutinis pratęsimas gali baigtis ketvirtadienį, jei Marin nuspręs pateikti įstatymą parlamentui ir gyventi su pasekmėmis.
"Samiai lenkė nugaras, stengdamiesi, kad žmonės apie tai kalbėtųsi", - "Euronews" sakė Petra Laiti.
"Man tiesiog įdomu, jei argumentas yra tas, kad mums reikia daugiau laiko apie tai kalbėti, kodėl per pastaruosius ketverius metus politikai apie tai nekalbėjo?" - klausė ji.
Kokios yra labiausiai ginčytinos Samių parlamento įstatymo dalys?
Naujojo Samių parlamento akto esmė - samių tautos apsisprendimo teisė.
Pastaraisiais metais Jungtinės Tautos kritikavo Suomiją dėl elgesio su jais ir ragino vyriausybę ištaisyti problemas ir įstatymu įtvirtinti samių apsisprendimo teisę.
Dar birželio mėn. JT komitetas nustatė, kad Suomija pažeidė tarptautinę žmogaus teisių konvenciją dėl rasinės diskriminacijos, kai kalbama apie samių politines teises.
Šiuo metu yra trys kriterijai, pagal kuriuos sprendžiama, kas yra samiai, ir asmuo turi atitikti tik vieną iš jų, kad būtų įtrauktas į samių parlamento rinkėjų sąrašą: pirmieji du susiję su kalba ir atitinka panašius Norvegijos ir Švedijos įstatymus.
Tačiau trečiasis yra vadinamasis lapo kriterijus, kuris yra unikalus tik Suomijai ir pagal kurį asmuo turėtų teisę balsuoti samių rinkimuose, jei tik vienas jo protėvis mokėjo lapo mokestį už pragyvenimą, net kelis šimtmečius atgal.
Pagrindiniai samiai nori, kad ši įstatymo dalis būtų panaikinta ir kad pats samių parlamentas nuspręstų, kas yra samiai: tai yra pats savęs identifikavimo apibrėžimas.
Būtent dėl šios dalies Marin ir jos trys koalicijos partneriai konfliktuoja su Centro partija.
Ar tikrai Suomijos vyriausybė gali žlugti dėl šio klausimo?
Jei Marin pateiks įstatymą parlamentui be Centro partijos pritarimo, kaip ji yra sakiusi, jie gali atsiimti savo paramą iš koalicinės vyriausybės ir ją sugriauti.
Tai stebėtinai reguliariai nutinka Šiaurės Europos regione: 2019 m. žlugo ankstesnė Centro partijos ministro pirmininko Juha Sipilä vyriausybė, kai jis nesugebėjo priimti sveikatos priežiūros reformos įstatymų; be to, 2019 m. Centro partija taip pat atšaukė savo paramą socialdemokratų ministrui pirmininkui Antti Rinne, kuris į valdžią atvedė Sanna Marin.
Aklavietė išryškina ryškius skirtumus tarp Laplandijos ir likusios Suomijos dalies
Nors daugeliui suomių ir Suomijos politikų problemos, susijusios su Samių parlamento įstatymo reforma, gali būti naujos, Šiaurės Suomijoje jos jau seniai kelia diskusijas ir nepasitenkinimą, nes ankstesnis įstatymas buvo priimtas dar 1995 m.
"Šiaurės Suomijoje diskusijos vyksta jau seniai.
Deja, jose daugiausia dominavo balsai, pasisakantys prieš samių teisių plėtrą. Be to, čia samiai sudaro mažumą, todėl jų balsą sunku išgirsti vietos žiniasklaidoje, kuri dažniausiai palaiko Centro partijos nuomonę", - aiškino Laplandijos universiteto Šiaurės politikos ir vyriausybės profesorė Laura Junka-Aikio, ištekėjusi už samio.
Jos teigimu, pastaruoju metu situacija ėmė keistis, nes samiai gali aplenkti tradicinę žiniasklaidą ir savo žinią tiesiogiai perduoti platesnei auditorijai per socialinę žiniasklaidą.
Ir nors dėl to padaugėjo neapykantos kalbų ir dezinformacijos, "samiai iš tikrųjų stengiasi tam pasipriešinti", - "Euronews" sakė Junka-Aikio.
"Įdomu pagalvoti, ar vyriausybė būtų pasirengusi tiesiog tinkamai nespręsti šio klausimo, jei nebūtų tokio tarptautinio dėmesio šiam klausimui.
Nors buvo tikrai vertinga, kad Sanna Marin dabar akivaizdžiai stato ant kortos visą savo patikimumą bandydama tai įgyvendinti, yra ir griežtas pasipriešinimas. Tarptautinis spaudimas išlieka labai svarbus."
Petra Laiti taip pat atkreipia dėmesį į tarptautinės žiniasklaidos dėmesio šiam klausimui svarbą siekiant išlaikyti spaudimą Suomijos vyriausybei, tačiau perspėja.
"Jei šis įstatymas nebus priimtas, laikui bėgant jis taps labai pavojingu etalonu, kaip tauta gali naudoti hibridinę įtaką vietiniams gyventojams."
Samių gyvenimas šiauriausioje ES savivaldybėje
Šiaurės Suomijos Utsjoki mieste - Ohcejohkoje, šiaurės samių kalba - politiniai žaidimai Helsinkio parlamente atrodo išties labai toli.
Tai šiauriausia Europos Sąjungos savivaldybė, vienintelė Suomijoje, kurioje daugumą gyventojų sudaro samiai, ir ji yra taip toli nuo Briuselio, kaip tik įmanoma būti ES.
Tai netgi gali būti paskutinis lašas, padėsiantis nuversti Sannos Marin vyriausybę.
Rašyti komentarą