Apžvalgininkas: operacija Gazoje „Hamas'ui“ bus pragaištinga, o Izraelis išsikovos atokvėpio laikotarpį

Izraelio kritikai kartoja, kad sausumos operacija Gazoje tėra kolektyvinė bausmė palestiniečiams, esą neapykanta Izraeliui tik augs, o „Hamas“ teroristai dėl to stiprės. 

Su Alfa.lt kalbėjęs karybos apžvalgininkas teigė, kad viskas yra atvirkščiai – Izraelis suduos teroristams smūgį, po kurio jie nebesugebės atgauti jėgų.

Žymus apžvalgininkas Egidijus Papečkys teigė, kad sausumos operacija Gazoje turi aiškius ir tikrai pasiekiamus tikslus.

Tai rodo faktas, kad Izraelis nepuolė į Gazą strimgalviais, kas liudytų kolektyvinės bausmės teorijos šalininkų naudai, o nuodugniai pasirengė ir karo veiksmus akivaizdžiai vykdo pagal detalų planą.

E. Papečkys neabejojo, kad izraeliečių operacija duos trokštamą rezultatą – „Hamas“ galybė žlugs ir jie virs tik viena iš daugelio mažų ir silpnų teroristinių organizacijų.

– Nemažai ekspertų operacijos išvakarėse prognozavo, kad mūšiai Gazoje lems didžiulius Izraelio nuostolius, nes esą kitaip gatvių kautynėse negali būti. Tačiau, jei tikėtume izraeliečių pateikiamais duomenimis, nuostoliai visai nedideli. Kodėl taip yra?

– Tiesą sakant, nežinau, kuo rėmėsi taip prognozavę ekspertai, nes maži nuostoliai kaip tik yra būdingi Izraelio kariuomenės operacijoms.

Didelių nuostolių gatvių kautynėse aksioma netaikytina Izraeliui. Dauguma valstybių tokius nuostolius prognozuoja, nes jų kariuomenės tokio tipo mūšiuose rengiasi kautis su konvencinėmis pajėgomis ir taip, tokiu atveju ši taisyklė galioja.

Tačiau Izraelio patirtys ir jomis grindžiamas pasirengimas yra visai kitoks.

Kiekvieno karo pamokas Izraelis perkelia į technologinius sprendimus, taktikos pasirinkimą, karių parengimą ir taip toliau.

Viskas skirta tam, kad minimalizuotų gyvybių praradimą. Gyvosios jėgos nuostoliai Izraelyje yra vertinami nepalyginamai svarbiau nei bet kokie kiti nuostoliai.

Šio karo metu matau nemažai ekspertų kritikos Izraeliui, ypač kalbant apie itin propalestinietiškus rusų ekspertus. Jei paklausytume jų, tai izraeliečių technika tiesiog masiškai liepsnoja Gazoje, o kariuomenė niekam tikusi ir nieko nesugeba.

Toks sįpūdis, lyg kalbėtų ne apie izraeliečius Gazoje, o apie rusus Čečėnijoje.

Izraelis nestato į pavojų pėstininkų – specialiai paruošta, gerai nuo lengvųjų ginklų apsaugota technika valo kariuomenės judėjimo kelius. Technika prisiima į save ugnį ir, kas labai svarbu, puikiai tą ugnį atlaiko.

Be to, kalbant apie tai, kodėl būtent šį kartą Izraelio nuostoliai tokie maži, galima daryti išvadą, kad nors „Hamas“ ir laukė atsakomojo smūgio, nesitikėjo, kad jam bus taip ilgai ir nuodugniai ruošiamasi. Izraelis nevykdė vieno masinio puolimo – buvo rengiami nedideli reidai, užimamos kertinės pozicijos, sausumos pajėgas rėmė aviacija su artilerija ir taip toliau.

– Artilerijos smūgiai ypač kritikuoti, nes nusineša daug civilių gyvybių.

– Civilių aukų, žinoma, yra, bet bent jau aš nematau jokių įrodymų, kad jie tokie dideli, kaip skelbia „Hamas“. Mane stebina, kaip noriai teroristų pateikiamus skaičius naudoja Vakarų žiniasklaida.

Tiesa ta, kad mes neturime jokių duomenų, o tikėti tuo, ką sako teroristai, tiesiog neįmanoma.

– Izraelis sulaukė labai daug kritikos, nusprendęs surengti operaciją Gazoje, bet ar jos apskritai buvo galima išvengti?

– Esu įsitikinęs, kad ne. Izraelis turėjo atsakyti ne tik į teroristų puolimą, bet ir masinį savo teritorijos apšaudymą, kurį jie tęsė, kaip ir nedidelių teroristų grupių įsiveržimus į Izraelio teritoriją. Taigi, sausumos operacija padėjo nuslopinti apšaudymus.

Kita vertus, „Hamas“ puolimas parodė tokią jėgą, kad Izraelis negali sau leisti nesutriuškinti šių teroristų, o tai galima padaryti tik įžengus į Gazos sektorių.

Izraelio pozicijos informacinėje erdvėje buvo tokios blogos prieš pradedant sausumos operaciją, kad dabar jos tikrai nepablogėjo, nes jau nėra kur.

Civilių nuostoliai yra neišvengiami, tačiau turime pabrėžti, kad „Hamas“ nesistengia išvengti šių nuostolių. Atvirkščiai, jie stengiasi telktis kuo arčiau civilių, kuo arčiau jautrių objektų.

Tai gerai iliustruoja garsusis Al Šifos ligoninės atvejis. Taip, Izraelis siekė užimti šį objektą, bet stengėsi valyti teritoriją aplink jį, siekė nutolinti kovos veiksmus nuo ligoninės.

Tuo metu „Hamas“ galėjo ramiausiai atsitraukti iš ligoninės, bet elgėsi atvirkščiai – traukė kovos veiksmus kuo arčiau jos, nes tai naudinga jų propagandai.

Man nuoširdžiai gaila palestiniečių civilių, bet turime objektyviau vertinti „Hamas“ pateikiamus skaičius – mes tiesiog nežinome, kokie yra civilių nuostoliai.

– Kuo ilgiau trunka sausumos operacija, tuo daugiau civilių žūva ir tuo daugiau kritikos sulaukia Izraelis. Jis pralaimi informacinį karą?

– Izraelio pozicijos informacinėje erdvėje buvo tokios blogos prieš pradedant sausumos operaciją, kad dabar jos tikrai nepablogėjo, nes jau nėra kur. Galima pajuokauti, kad šiandien Izraelio pozicijos ne gerėja, o mažiau blogėja.

– Vienas iš deklruojamų operacijos tikslų – sunaikinti „Hamas“. Ar toks tikslas apskritai pasiekiamas?

– Ne kartą esame matę, kaip viena ar kita teroristinė grupuotė, stojusi į karą su stipriu priešininku, būdavo sutriuškinamos. Tas pats nutiko ir „Al Qaedai“ ir iš esmės „Islamo valstybei“. Pažiūrėkite, kokia galinga buvo pastaroji ir kokia ji liko dabar.

– Kad ir kiek „Hamas“ teroristų sunaikintų Izraelis, organizacijos vadeivos yra užsienyje, iš užsienio taip pat eina parama, palestiniečių visuomenės dauguma palaiko „Hamas“, o kiekvienas artimuosius nuo Izraelio ugnies praradęs palestinietis – beveik užtikrintas „Hamas“ rekrūtas.

– Tame yra tiesos, tačiau taip pat faktas yra ir tai, kad jei grupuotė patiria gana galingą smūgį, ji praranda ryšius, finansavimą. Ji ima prarasti pozicijas kitų grupuočių naudai, o pastarosios yra pernelyg smulkios, kad įgytų daug jėgos.

Taigi, tas pats keršto trokštantis jaunimas jau patenka ne į vieną grupuotę, o yra „išsidalijamas“ tarp daugelio nedidelių. Šios grupuotės konkuruoja tarpusavyje, be to, yra įbaugintos tos bausmės, kurios sulaukė vakarykščiai „lyderiai“.

Gazos sektoriuje labai svarbūs resursai ir dėl jų vyksta nuolatinė kova. „Hamas“ pavyko užgrobti didelių resursų valdymą ir jo reikšmė atitinkamai labai išaugo. Dabar gi jau patyrė ir dar patirs didžiulių nuostolių, o tai reiškia, kad nebeturės jėgų grumtis dėl resursų ir praras įtaką.

Nišą užimančios mažesnės grupuotės nebus tokios įtakingos ir veiks atsargiau. Galima sakyti, kad Izraelis šios operacijos pagalba išsikovoja atokvėpio laiką. Bent jau to tikisi, o kaip viskas klostysis – pamatysime.

Pavyzdžiui, labai svarbu, kad į dabartinį konfliktą neįsitraukė jokia trečia jėga.

Okupacija – ne išeitis, nes kainuoja labai daug ir svarbiausia – kainuoja izraeliečių gyvybes. Be to, tektų prisiimti atsakomybę už šią teritoriją, o Izraeliui to visiškai nereikia.

– Izraelis teigia, kad nenori ir neketina kontroliuoti, kitaip sakant, okupuoti Gazos. Ar visgi gali tuo susigundyti? Juk taip būtų galima efektyviau užtikrinti, kad „Hamas“ nebeatgautų jėgų?

– Izraelis tikrai nenori kontroliuoti Gazos ir neabejoju, kad visą jos valdymą atiduotų kokiai nors palestiniečių jėgai, jei tik ši būtų adekvati ir pajėgi sukontroliuoti padėtį. Deja, tokios bent kol kas nėra. Su kuo besitartų Izraelis, jis negali būti tikras, kad tas kažkas neišaugs į naują monstrą.

Okupacija – ne išeitis, nes kainuoja labai daug ir svarbiausia – kainuoja izraeliečių gyvybes. Be to, tektų prisiimti atsakomybę už šią teritoriją, o Izraeliui to visiškai nereikia.

Todėl manau, kad jis tikrai stengsis to išvengti ir išvesti pajėgas, kai tik pasieks operacijoje užsibrėžtus tikslus. Jiems reikia pakirsti „Hamas“ pagrindus, o ne okupuoti teritoriją.

Nepamirškime, kad Izraelio vidaus politika taip pat įtakos panašius sprendimus, ir net jei Benjaminas Netanyahu nuspręstų vienaip, jo nušalinimo siekianti opozicija darys viską, kad būtų priimtas visai priešingas sprendimas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder