„Apokalipsė": Dėl ekstremalių temperatūrų beveik pusei Europos Sajungos gresia sausra

Įspėjimas paskelbtas Ispanijai ruošiantis jau aštuntą dieną trunkančiai karščio bangai, dėl kurios žuvo daugiau kaip 510 žmonių.

Europos Komisijos Jungtinis tyrimų centras pirmadienį įspėjo, kad beveik pusei ES gresia sausra, o Prancūzija ir Ispanija kovoja su mirtinais miškų gaisrais.

Liepos mėn. centro ataskaitoje teigiama, kad maždaug 46 proc. teritorijos ES yra paveikta įspėjimo lygio sausros, o 11 proc. teritorijos yra aukštesnio pavojaus lygio, kai pasėliai jau kenčia nuo vandens trūkumo.

Sausra paskelbta tuo metu, kai sudegusiame automobilyje, kuriuo pora bandė pabėgti nuo Portugalijos šiaurinėje Murcos savivaldybėje siautėjančio gaisro, buvo rasti aštuoniasdešimtmečių kūnai.

"Pora žuvo automobilyje", - vietos transliuotojui SIC sakė Murcos meras Mario Artur Lopes. "Tai dramatiška situacija, kuri susiklostė Murcos savivaldybėje... dega daugiau nei pusė savivaldybės."

Pirmadienį didžiojoje Portugalijos dalyje ir toliau galiojo aukšto lygio pavojus dėl gaisrų, nepaisant to, kad temperatūra šiek tiek nukrito, palyginti su ketvirtadienį užfiksuotu liepos mėnesio temperatūros rekordu - 47 laipsniais. Gaisruose buvo sužeista apie 60 žmonių ir sunaikinta iki 37 000 hektarų žemės.

Sekmadienį nuo nudegimų mirė 62 metų ugniagesys, įstrigęs gesindamas gaisrą šiaurės vakarinėje Zamoros provincijoje. Buvo paskelbta oficiali Daniel Munoz Varas gedulo diena.

Pirmadienį toje pačioje kalvotoje vietovėje rastas piemens kūnas. Pranešama, kad 69 metų vyras nepaisė įspėjimų laikytis atokiau nuo šios vietovės.

Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas, lankydamasis Ekstremadūros regione, kuriame siautėjo trys dideli gaisrai, aiškiai nurodė ryšį tarp mirčių ir visuotinio atšilimo: "Klimato kaita žudo. Ji žudo žmones, ekosistemas ir biologinę įvairovę."

Prognozuota, kad antradienį karščio banga atslūgs, tačiau trečiadienį temperatūra vėl pakils, ypač Ekstremadūroje, todėl baiminamasi naujų gaisrų.

Prancūzijoje ugniagesiai sakė, kad susidūrė su "ekstremaliomis ir išskirtinėmis aplinkybėmis", o dar 15 000 žmonių buvo liepta atsargumo sumetimais palikti namus, nes pasikeitė vėjo kryptis.

Iš viso daugiau kaip 31 000 žmonių buvo priversti palikti namus ir atostogų vietas Žirondo regione dėl gaisrų, kurie nuo praėjusios savaitės pradžios prarijo beveik 35 000 hektarų.

Pirmadienį iš zoologijos sodo turistų pamėgtame Arkašono mieste buvo evakuota mažiausiai 1000 gyvūnų.

Daugiau kaip 200 pastiprinimų išvyko prisijungti prie 1 500 ugniagesių pajėgų, kovojančių su gaisrais Žirondos regione, kur liepsnos priartėjo prie brangių vynuogynų ir siautėjo netoli aukščiausios Europoje smėlio kopos.

Kai kurie ūkininkai ėmė dirbti naktimis, kad sumažintų riziką, jog nuo derliaus nuėmimo technikos kibirkšties gali kilti gaisras, sunaikinsiantis jų derlių.

Meteorologai 15 Prancūzijos regionų paskelbė aukščiausią pavojaus lygį dėl ekstremalių temperatūrų dienos pradžioje, kurią meteorologas Francois Gourand prognozavo kaip "karščio apokalipsę".

Bretanėje ir Normandijoje buvo užfiksuota rekordinė 40C ir aukštesnė temperatūra. Nante buvo 42C, o tai viršijo ankstesnį 1949 m. pasiektą 40,3C rekordą. Breste, Atlanto vandenyno pakrantėje, buvo 39,3 °C, o tai viršijo 2002 m. rekordą - 35,1 °C. Saint-Brieuc, esančiame Lamanšo sąsiaurio pakrantėje, tvyrojo rekordinis 39,5C karštis.

Visų laikų aukščiausia Prancūzijos temperatūra yra 46C, užfiksuota 2019 m. kaime į šiaurės rytus nuo Monpeljė.

Aukščiausio Europos kalno Monblanko ledas per karščius garsiai traškėjo, o netoliese esančioje Šveicarijoje vyriausybė paskelbė perspėjimą dėl karščio bangos, nes temperatūra pasiekė 36C.

Belgija ir Vokietija būgštauja, kad karščio banga jas užklups artimiausiomis dienomis.

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder