Slaptas ginklas

Apie "Havanos sindromą": Kaip GRU slaptais ginklais paralyžiuoja Amerikos diplomatus

"Havanos sindromas" pavadinimą gavo po vieno didžiausių incidentų, įvykusių 2016 m. Kubos sostinėje. Daugelis amerikiečių ir kanadiečių darbuotojų vietos konsulate patyrė keistą reiškinį, - skelbia theins.ru.

Kas yra "Havanos sindromas"

Jie staiga pasijusdavo blogai, jausdavo stiprų spaudimą (kartais skausmą) ausyse, pykinimą ir panikos priepuolius, taip pat patirdavo keistus garsus - arba stiprų triukšmą, arba labai aukšto dažnio garsą, panašų į žolytės šnarėjimą, po kurio padariniai juos persekiodavo mėnesius ar net metus: aptemusi sąmonė, dėmesio koncentracijos problemos, pusiausvyros praradimas ant lygaus paviršiaus, hiperakuziazmas ir miego sutrikimai. Ilgainiui paaiškėjo, kad kažkas panašaus ne kartą nutiko JAV diplomatams, pareigūnams ir žvalgybos pareigūnams visame pasaulyje, dažnai tiesiog konsulatų teritorijose.

Medicininiai tyrimai daugeliu atvejų leido rasti objektyvių tam tikrų smegenų dalių traumos įrodymų ir taip paneigti psichosomatiką.

Iš visų pastaraisiais metais surinktų skundų dėl Amerikos valstybės tarnautojų (daugiau nei tūkstantis) bent kelios dešimtys buvo gerai ištirti ir įrodyti, ir nuo 2014 m. iki dabar jų pasitaikė visame pasaulyje - nuo Europos (įskaitant Rusiją) iki Pietryčių Azijos ir Lotynų Amerikos.

Kas sukelia šį efektą, kol kas nenustatyta, tačiau pagrindinė darbinė teorija - impulsinė mikrobangų spinduliuotė.

Kaip mums pavyko nustatyti, egzistuoja aiškus ryšys tarp GRU darbuotojų iš būrio 29155 kelionių ir "Havanos sindromo" atvejų įvairiuose pasaulio regionuose.

Frankfurtas, 2014 m. Gordienko identifikavimas

Sekti GRU pareigūnų judėjimą po Europą gana sudėtinga, nes jie paprastai atskrenda į vieną šalį, tada išsinuomoja automobilį ir išvyksta į kitą - kad būtų sunkiau išsiaiškinti jų kelionės tikslą.

Be kita ko, tai padeda jiems apsimesti turistais, o į Šengeno erdvę jie mieliau įvažiuoja per šalį, kuri išdavė vizą, kad atkreiptų mažiau dėmesio.

Tačiau paprastai jie skrenda grupėmis, kurios keičiasi: vieni seka auką ir ruošiasi, o kiti tiesiogiai dalyvauja įvykdyme.

Toks scenarijus susiklostė 2014 m.

2014 m. sausio 26 d. Prahoje nusileido du karinio dalinio 29155 darbuotojai - Aleksandras Miškinas (su pasu Petrovo vardu) ir Denisas Sergejevas ("Sergejus Fedotovas"). Po ketverių metų jie visame pasaulyje išgarsės kaip Skripalius Solsberyje apnuodiję asmenys, tačiau šį kartą jie turėjo visiškai kitokią užduotį.

Sausio 30 d. jie traukiniu nuvyko į Miuncheną, kur išsinuomojo automobilį.

Dvi dienas jie dingo ir, sprendžiant iš kilometrų, nuvažiavo į kitą miestą, nežinia į kurį (šiuo spinduliu tai galėjo būti, pavyzdžiui, Frankfurtas).

Iškart po grįžimo jie persikėlė atgal į Prahą ir vasario 2 d. išskrido atgal į Maskvą.

Greičiausiai tai buvo pirmoji "vietovės žvalgyba".

Po kelių mėnesių prasidėjo pagrindinis operacijos etapas.

Rugsėjo 25 d. tas pats Denisas Sergejevas skrido iš Maskvos į Milaną (tuo metu jis turėjo šviežią Italijos vizą), tuo pačiu metu su juo, bet į Paryžių, pagal Prancūzijos vizą skrido Jegoras Gordienko ("Georgijus Gorškovas") - įsiminkite šią pavardę, jis šioje istorijoje atliks svarbų vaidmenį.

Abu jie iškart po atvykimo turėjo sėsti į traukinį ir netrukus susitikti Ženevoje.

Ten jie vėl išsinuomojo automobilį, šį kartą penkioms dienoms (kur jie važiavo, vėlgi neaišku).

Likusias dienas jie taip pat nesėdėjo mieste (nors dėl legendos netoliese buvo užsisakę anglų kalbos kursus - koks rusas neskrenda porai savaičių į Ženevą tobulinti anglų kalbos įgūdžių).

Jie užsisakė viešbutį prie pat Ženevos oro uosto, todėl iš jo galėjo keliauti į bet kurią Šengeno šalį nepalikdami jokių pėdsakų (dauguma Europos oro linijų bendrovių net nereikalauja asmens tapatybės dokumento vidiniuose Šengeno skrydžiuose).

Į Maskvą jie grįžo spalio 13 d. - ir vėl skirtingais maršrutais.

Organizatorių nuotr.

Sergejevą ir Gordienką pakeitė kita grupė. Pirmieji atvyksta Ivanas Terentjevas ("Lebedevas") ir jo padėjėjas Nikolajus Ežovas ("Kononichinas"), spalio 11 d. atvykę į Vieną.

Kiek vėliau, 15 d., prie jų prisijungia Danilas Kapralovas ("Stepanovas").

Spalio 17-24 d. prie grupės prisijungia Aleksandras Kovalčiukas ("Danilinas").

Beje, visi minėti asmenys, išskyrus Miškiną, po metų dalyvaus Bulgarijos ginklų gamintojo Emeliano Gebrevo apnuodijime "Novičiok" - ir tada jie veiks taip pat, keisdami vienas kitą rotacijos principu.

Operacija baigsis lapkričio 3 d., kai visi trys "29155" nariai išvyks vienu metu, bet per skirtingus oro uostus: Ežovas iš Vienos, o Terentjevas ir Kapralovas - iš Ženevos.

Pagal Kapralovo viešbučio rezervaciją ir lėktuvo bilietų užsakymo datas aišku, kad apie planuojamą išvykimą lapkričio 3 d. jie žinojo iš anksto.

O lapkričio 4 d. Frankfurte Amerikos konsulato darbuotojai susidūrė su keistų išpuolių serija.

Vienas iš nukentėjusiųjų (pavadinkime jį Teiloro vardu) pasijuto blogai tiesiog konsulato pastate: stiprus spaudimas krūtinėje, paskui kakle ir galvoje, galvos svaigimas, prakaitavimas, pykinimas, širdis ėmė pašėlusiai plakti, klausa tarsi išsijungė, galvoje girdėjosi tik stiprus ir aukštas garsas.

Po kelių sekundžių Teiloras prarado sąmonę.

Tayloras prisimena, kad likus kelioms savaitėms iki įvykio (tiksliai neprisimena kada) pastebėjo įtartiną stambaus kūno sudėjimo ir aukšto ūgio vyrą, kuris vaikščiojo po konsulinių darbuotojų gyvenamąjį kompleksą ir fotografavo teritoriją.

Tayloras paklausė jo, ką jis čia daro, o šis atsakė su stipriu akcentu ir pasitraukė.

Ekrano nuotr.

Jegoras Gordienko

Kai "The Insider", "60 Minutes" ir "Der Spiegel" parodė Teilorui apibūdinimą atitinkančią Jegoro Gordienkos nuotrauką, jis užtikrintai atsakė: "Taip, tai jis, man dabar, žiūrint į tą nuotrauką, šiurpuliukai bėga."

    "Tai jis, kai žiūriu į tą nuotrauką, man šiurpuliukai eina!"

Galbūt tai tik sutapimas? Ar galėjo nukentėjusysis suklysti?

Tačiau tokie sutapimai vėliau vis dažniau pasikartos beveik kiekvienais metais.

Kinija ir Šilko kelio ralis, 2016-2017 m.

Leidinys "The Insider" jau anksčiau rašė apie didelio masto GRU projektą - Šilko kelio ralį, kurio maršrutas driekėsi nuo Kazanės per Vidurinės Azijos šalis iki Kinijos.

Ralis buvo naudojamas kaip priedanga agentų perdavimui, krovinių gabenimui ir darbo užsienyje legalizavimui.

2016 m. pirmą kartą ralis pradėtas rengti ne tik Vidurinėje Azijoje, bet ir Kinijoje.

Ir štai tada, nuo 2016 m. vasaros, amerikiečių diplomatai pradeda pranešti apie keistus sveikatos sutrikimus.

Šių mitingų organizatorius Bulatas Janborisovas, nuolat bendraujantis su visais pagrindiniais grupės "29155" darbuotojais, 2016 m. gegužės mėn. išskrenda į Kiniją ruoštis renginiui. (Verta paminėti, kad prieš Gebrevo apsinuodijimą jis taip pat skrido į Bulgariją tuo pačiu metu kaip ir tas pats Gorškovas ir Fedotovas likus kelioms dienoms iki pirmojo apsinuodijimo).

O 2016 m. liepos 6 d. į Kazanę išskrido 29155 agentų grupė, kurią sudarė tas pats karo gydytojas Aleksandras Miškinas ("Petrovas"), Aleksejus Kalininas ("Nikitinas"), Aleksejus Tolstopiatenka ("Timūras Nozirovas") ir Romanas Puntus ("Panovas").

Po trijų dienų prasidėjo ralis ir sunkvežimių kolona pajudėjo Kinijos link.

Grupės pėdsakai kuriam laikui dingsta, tačiau liepos 25 d. Miškinas lėktuvu iš Kinijos grįžta į Maskvą ir iškart po grįžimo vyksta į Sankt Peterburgą - ten nuolatinis Miškino ryšininkas Sergejus Čepuras, VMedA profesorius ir Karo medicinos tyrimų ir bandymų instituto, kuris GRU yra atsakingas už įvairių rūšių nuodingųjų medžiagų ir kitų ginklų poveikio organizmui bandymus, vadovas.

Ekrano nuotr.

Kaip tik šią vasarą buvo pastebėta keistų incidentų, susijusių su Amerikos konsulato Kinijoje darbuotojais.

Pirmasis nukentėjo Valstybės departamento IT specialistas, atsakingas už slaptos informacijos saugojimą ir dirbantis Šanchajuje.

Jo simptomai taip pat pasireiškė staiga: Birželio 12 d. jis pradėjo labai svaigti galva, sunkiai išlaikė pusiausvyrą, net atsikelti iš lovos buvo sunku.

Kartais jis tiesiog nukrisdavo gatvėje, prasidėjo trumpalaikės atminties problemos.

Po kelių mėnesių simptomai ėmė blėsti, tačiau 2018 m. jis vėl ėmė prarasti pusiausvyrą ant lygaus paviršiaus.

Po kelis mėnesius trukusių tyrimų oficialus gydytojų verdiktas buvo tik "nežinomas aplinkos poveikis, sukėlęs galvos traumą".

2017 m. GRU vyrai iš v/h 29155 toliau naudojosi raliu kaip būdu patekti į Kiniją.

Pavyzdžiui, toliau pateiktoje nuotraukoje fone šypsosi Sergejus Andreenko - jis prisijungė prie lenktynininkų persirengęs automobilių mechaniku ir 2017 m. liepos 12 d. įvažiavo į Kiniją, o 2017 m. liepos 23 d. lėktuvu iš Xi'ano grįžo į Novosibirską.

Ekrano nuotr.

Tuo tarpu amerikiečių, pranešančių apie keistus sveikatos sutrikimus, daugėja.

2017 m. vasarą Guangdžou vienu metu atsiranda keli nukentėjusieji: kai kurie iš jų teigia girdėję keistą aukštą garsą, nepanašų į nieką, ką buvo girdėję anksčiau.

Nukentėjusieji taip pat skundėsi galvos svaigimu, neryškia sąmone, galvos skausmais, trumpalaikiu atminties praradimu, nemiga ir pykinimu.

Viena nukentėjusioji pranešė, kad galėjo staiga prarasti pusiausvyrą, o kartais pajusdavo staigų spaudimą ausyse.

Dėl to JAV valstybės departamentui teko evakuoti daugiau nei dešimt darbuotojų iš Guangdžou.

Panašių incidentų 2017 m. buvo ir Pekine.

Bent vienas amerikiečių valstybės tarnautojas, Prekybos departamento darbuotojas, pranešė apie keistus garsus ir staigius sveikatos sutrikimus - pykinimą, pusiausvyros praradimą ir ausų skausmą.

Akivaizdu, kad informacija apie incidentus Kinijoje yra neišsami, gali būti daugiau atvejų, nei šiandien žinome, kaip ir daugiau GRU darbuotojų kelionių, todėl sunku palyginti konkrečius epizodus su 29155 narių kelionėmis į Kiniją.

Galbūt atliekant šį tyrimą savo istorijas papasakos ir kiti nukentėjusieji, ir tai padės susidaryti išsamų vaizdą.

Tbilisis, 2021 m. Alberto Averyanovo tapatybės nustatymas

Džoi (taip ją vadinsime) su vyru diplomatu ir sūnumi 2020 m. vasario mėn. persikėlė iš JAV į Gruziją.

Jie apsigyveno Tbilisyje, name ramioje gatvėje netoli ambasados. Džoi, pagal išsilavinimą gydytoja, dirbo privačioje Amerikos klinikoje.

2021 m. spalio 7 d. ji laukė iš mokyklos grįžtančio sūnaus ir pirmame aukšte skalbė. Išimdama skalbinius iš skalbyklės ir atsisukusi į langą, staiga pajuto kažką panašaus į galingą garso bangą, kuri persmelkė jos galvą iš kairės lango pusės, pripildė galvą slegiančio triukšmo ir sukėlė baisų galvos skausmą.

Džoja išėjo iš kambario ir nuėjo į vonios kambarį, ten garsas tarsi išnyko iš galvos ir ji apsiverkė.

Ji paskambino vyrui, jis netrukus atvyko lydimas ambasados apsaugos darbuotojų.

Laukdama vyro Džoi pažvelgė į gatvę, pastebėjo keistą automobilį, kurio anksčiau niekada nebuvo mačiusi gatvėje, ir jį nufotografavo.

Prie automobilio ji pamatė aukštą, liekno kūno sudėjimo šviesiaplaukį vyrą.

Šalia jo sėdėjo mergina, jie buvo labai gerai apsirengę, tarsi eitų į vestuves ar spektaklį.

Pamatęs, kad Džoi jį fotografuoja, vyras greitai pasislėpė automobilyje.

Nuo tos dienos iki šiol Džoi kasdien patiria stiprius migrenos priepuolius (anksčiau tokių niekada nebuvo).

Jos protas miglotas, jai sunku rasti žingsnius, kai eina laiptais, sutriko judesių koordinacija, prasidėjo vestibiuliarinės problemos.

Jai dažnai skamba ausyse, atsirado klausos problemų.

Galvos svaigimas buvo toks stiprus, kad kartais jai net būdavo sunku apsiversti lovoje.

Jos klausa tapo padidėjusio jautrumo, net oro kondicionieriaus garsas jai skambėjo kaip lėktuvo variklio riaumojimas.

Johnso Hopkinso universitete Džojai buvo diagnozuota tai, kas vėliau buvo patvirtinta Los Andželo universitete: abipusė pusiaukraštinių kanalų divergencija - labai reta liga.

Ji galėjo būti įgimta, bet tada ši būklė būtų pasireiškusi jau seniai, arba tai galėjo būti traumos pasekmė, bet Džojai traumos nebuvo.

Jai teko atlikti operaciją ir abiejose kaukolės pusėse įstatyti metalines plokšteles.

Tai palengvino simptomus, bet visiškai jų nepašalino.

JAV tyrėjams nepavyko nustatyti, kas sukėlė incidentą.

Tačiau leidinys "The Insider" sužinojo, kad keistu sutapimu GRU karininkai iš 29155 padalinio tuo metu buvo Gruzijoje.

2021 m. rugsėjo 30 d. generolas Andrejus Averjanovas, v/ч 29155 vadovas, išvyko į darbo kelionę.

Kartu su juo iš Maskvos išskrido ir jo sūnus Albertas Averjanovas, kurį tėvas prieš kelerius metus priėmė į savo padalinį.

Albertas, nepaisant jauno amžiaus (tuo metu jam buvo 21 metai), jau buvo įgijęs rimtos patirties: dar studijuodamas Maskvos valstybiniame universitete, 2017-2018 m. jis neoficialiai "stažavosi" Ženevoje pas minėtąjį Jegorą Gordienką, kuris tuo metu dirbo Ženevoje prisidengdamas Rusijos antrojo prekybos atstovo prie PPO vardu.

Po to Albertas tapo aktyviu grupės nariu (tai matyti iš jo skambučių ir kelionių palydovų), nors, skirtingai nei kiti, jis ir toliau gyvena gana viešą gyvenimą, skraido į užsienį tikruoju vardu, su draugais žaidžia futbolą "Evian" komandoje (29 įvarčiai per 60 rungtynių), savo merginą Nastią vežioja savo "Mercedes-Benz ML/GLE" - vargu ar kas nors iš bendraklasių numanė apie jo slaptą gyvenimą.

Aprašomų įvykių metu Albertas buvo ką tik baigęs magistro studijas Maskvos valstybinio universiteto Globalių procesų fakultete (jo darbo tema buvo "Migracijos procesų valdymo pasauliniu lygmeniu formavimas ir institucionalizavimas").

Ekrano nuotr.

Ekrano nuotr.

 Ekrano nuotr.

Tą dieną generolas Averjanovas išjungė savo telefoną, todėl sunku atsekti tolesnį jo maršrutą, žinome tik tiek, kad spalio 10 d. jis vėl pasirodo Maskvoje, tuo pačiu metu kaip ir jo sūnus.

Iš sūnaus telefono matyti, kad rugsėjo 30 d. jis išskrido į Taškentą, kur kitą rytą iš oro uosto paskambino uzbekišku mobiliojo ryšio numeriu.

Šis skambutis buvo paskutinis, kurio Albertas sulaukė per artimiausias 10 dienų. Praėjus keturiasdešimčiai minučių po šio skambučio, spalio 1 d. 8.40 val. ryto, iš oro uosto išskrido reisas Taškentas-Tbilisis.

Po to Averyanovo jaunesniojo telefonas tarptinkliniu ryšiu, bet be prieigos prie tinklo.

Praėjus devynioms dienoms po paskutinio skambučio iš Taškento ir vos dviem dienoms po incidento su Joy, spalio 9 d. Albertas Averyanovas vėl įjungia savo telefoną Taškente (tai matyti iš tą pačią akimirką gautos žinutės "Sveiki atvykę į Uzbekistaną") ir kitą dieną grįžta į Maskvą.

Kai Džojai buvo pateikta Alberto Averjanovo nuotrauka, ji iš karto jį atpažino:

"Kai pamačiau šią nuotrauką, iš karto spontaniškai sureagavau, pasijutau blogai.

Negaliu būti 100 proc. tikra, kad tai šis žmogus, bet jis tikrai labai panašus. Net iki šios dienos, dar kartą pažvelgusi į jį, jaučiu tą pačią vidinę reakciją".

    "Net ir dabar, vėl žiūrėdamas į jo nuotrauką, jaučiu tą pačią vidinę reakciją!"

Albertas Averjanovas, kalbėdamas su "The Insider", atsisakė komentuoti savo dalyvavimą šiame incidente.

Keisti sutapimai: Belgradas ir Hanojus, 2021 m.

Kaip matyti iš Tbilisio išpuolio, "29155 Group" darbuotojai mieliau neskrenda tiesiai į paskirties šalį, kad operacijas būtų sunkiau atsekti pagal skrydžius.

Vis dėlto lyginant GRU grupių operatyvinius išskridimus iš Rusijos su "Havanos sindromo" epizodais, galima rasti įdomių sutapimų.

Pavyzdžiui, 2021 m., prieš Tbilisio incidentą, generolas Averjanovas ir jo komanda surengia dar kelias darbines išvykas, kurios kaskart sutampa su "Havanos sindromo" epizodais.

Taigi 2021 m. liepos 17 d. vakare Andrejus Averjanovas, Romanas Puntus ir Viačeslavas Dolganovas išvyksta į Dušanbė ir rugpjūčio pradžioje grįžta į Rusiją.

Nežinia, kur jie išskrido, tačiau kitą rytą, liepos 18 d., iš Dušanbės buvo išskridę į Belgradą, o liepos 26 d. Belgrade įvyko incidentas su Serbijoje dislokuota CŽV pareigūne, kuri dirbo skyriuje, susijusiame su Rusija.

Pasak su situacija susipažinusių JAV šaltinių aprašymo, vakare ji buvo savo namuose ir maitino kūdikį, kai pajuto, kaip ji apibūdina, "trenksmą" - tarsi į ją būtų nukreiptas kažkoks spindulys.

Ji atsigulė ant grindų ir persikėlė į kitą kambarį.

Teigiama, kad ji apibūdino smūgį kaip siaurai nukreiptą ir kad buvo galima išvengti "spindulio" žengus kelis žingsnius į šoną.

Pasak šaltinio, ji įsitikinusi, kad vaikas taip pat tai pajuto.

Ji buvo evakuota ir, kaip ir kitiems nukentėjusiesiems, jai buvo diagnozuota smegenų trauma.

O rugpjūčio 8 d. Averjanovas, Dolganovas ir Puntusas dar kartą išvyko į komandiruotę, vėl per Dušanbę.

Jie grįš tik po dviejų savaičių.

Būtent šiomis dienomis, maždaug rugpjūčio 15 ir 21 d., Hanojuje įvyko du rimti incidentai, kuriuose nukentėjo Amerikos piliečiai.

Apie rugpjūčio 15 d. (data žinoma apytiksliai, bet negali labai skirtis) buvo sužeista 11 žmonių - du ambasados darbuotojai, penki gynybos ministerijos pareigūnai ir keli specialiųjų pajėgų kariai.

Pasak mūsų šaltinių, vienas iš nukentėjusiųjų pasakojo, kad prieš tai pajuto kurtinantį triukšmą - "lyg iš dulkių siurblio ar reaktyvinio variklio", po to jautėsi taip, tarsi būtų suspausta krūtinė, o sąmonė buvo miglota.

Kitas jautėsi taip, tarsi būtų akimirksniu paniręs šimtus metrų po vandeniu, o po to iš karto prasidėjo stiprus galvos svaigimas ir panikos priepuolis.

Ekrano nuotr.

Pasak mūsų šaltinių, po kelių dienų įvyko naujas incidentas: ankstyvą rugpjūčio 21 d. rytą CŽV pareigūnas, anksčiau dirbęs Ukrainoje, pabudo nuo keistų pojūčių.

Iš pradžių jis išgirdo kažkokį žemo dažnio garsą, o paskui galvoje tarsi nugriaudėjo sprogimas.

Jis buvo vienas iš nedaugelio žmonių, kuriems prieš pat incidentą buvo atlikta medicininė apžiūra, todėl gydytojai galėjo palyginti jo kraujyje esančius biomarkerius prieš incidentą ir po jo ir užfiksuoti nervų pažeidimus (daugiau apie tai, kokie biomarkeriai padeda nustatyti smegenų pažeidimus, rašoma toliau).

Prieš išpuolį jis bėgo ultramaratonus, o po išpuolio vos galėjo vaikščioti ilgiau nei 15 minučių ir, jo paties teigimu, dėl migloto proto "veikė 35 proc.".

Oficiali diagnozė: neuronų tinklo disfunkcija ir nuolatinė disautonomija dėl smegenų traumos.

Kadangi kol kas nepavyko nustatyti, kur tiksliai liepos ir rugpjūčio mėnesiais iš Dušanbės skrido Averjanovo grupė, ir - kitaip nei Tbilisyje ir Frankfurte - niekas jų vietoje neidentifikavo, tiesioginių įrodymų, kad jie dalyvavo šiuose incidentuose, nėra.

Tačiau įdomu tai, kad 29155 grupės operacijos laiko atžvilgiu sinchronizuotos su "Havanos sindromo" epizodais.

Paslaptinga licencija

Kaip dažnai būna GRU, konspiracija nepavyko apskaitos skyriui.

2019 m. gruodžio 12 d. GRU pulkininkas Ivanas Terentjevas (dar žinomas kaip "Ivanas Lebedevas"), Averjanovo pavaduotojas kariniame dalinyje 29155, išsiuntė laišką su "paaiškinimais" Rusijos prezidento antikorupcinio departamento vadovui Andrejui Chobotovui.

Laiške A. Terentjevas paaiškino, kodėl jis neįtraukė 100 000 rublių į atitikties deklaraciją, kurią privalėjo pateikti paaukštinant jį pareigose prezidento kanceliarijoje (atskleistas "The Insider" tyrimų, A. Terentjevas negalėjo tęsti veiklos Europoje ir buvo išsiųstas į garbingą tremtį kaip Sachalino srities vyriausiasis federalinis inspektorius).

Terentjevas buvo ne tik šnipas, bet ir aukštos kvalifikacijos karo inžinierius, kuris sabotažo grupės vado pavaduotojo darbą derino su moksliniais tyrimais Gynybos ministerijoje (jis buvo dešimčių mokslinių darbų, pavyzdžiui, "Povandeninio šaudymo efektyvumo kriterinis įvertinimas atsižvelgiant į sistemos šaulys-ginklas-aplinka dinaminį stabilumą", bendraautorius).

Tačiau 100 000 rublių, kuriais domėjosi antikorupcijos agentūra, buvo sumokėti už ką kita, būtent už darbą Pažangiųjų tyrimų fonde, kuris užsiima "novatoriškų technologijų kūrimu ir vystymu" karinėje srityje.

Antikorupcijos agentūra pareikalavo pateikti ataskaitą apie tai, kokie darbai buvo atlikti FPI, todėl A. Terentjevas paprašė savo padėjėjo, pulkininko leitenanto Nikolajaus Ežovo (dar žinomo kaip "Nikolajus Kononichinas", kuris buvo paskirtas Sachalino kaimyninės Magadano srities vyriausiuoju federaliniu inspektoriumi), atsiųsti kopiją elektroniniu paštu į Kremlių.

Ježovas nusiuntė sutartį, kurioje buvo nurodyta, kad Terentjevas, kaip konkurso nugalėtojas, perduoda Fondui savo "individualų darbą".

Antikorupcijos direktorato toks atsakymas netenkino ir jis paprašė pateikti išsamią informaciją, apie kokį darbą kalbama.

Štai tada Ježovas atsiuntė dokumentą, iš kurio matyti, kad Ivanas Terentjevas perdavė Fondui savo "individualų darbą" pavadinimu "Nemirtinų akustinių ginklų potencialas kariniuose (koviniuose) veiksmuose mieste".

Kas konkrečiai buvo tas "akustinis ginklas", kurį kūrė Terentjevas?

Ekrano nuotr.

Ekrano nuotr.

Ekrano nuotr.

Ekrano nuotr.

Ekrano nuotr.

Jei tai buvo ginklas, naudojantis garso bangas, tai galėjo būti infragarsinis ginklas, veikiantis dideliu atstumu ir skirtas priešui sukelti paniką, arba garsinio spektro bangos, sukeliančios kurtinantį poveikį.

Vargu ar tai galėjo būti ultragarsas, kuris greitai sugeriamas arba išsklaidomas.

Tačiau galbūt ginklas buvo pavadintas akustiniu dėl kitos priežasties: mikrobangų spinduliavimą žmogaus ausis tam tikromis sąlygomis gali paversti akustiniu signalu (Frėjaus efektas).

Būtent šį efektą amerikiečių mokslininkai laiko labiausiai tikėtinu kandidatu į "Havanos sindromo" priežastį.

Kas sukelia "Havanos sindromą" ir kaip tai susiję su GRU gydytojais?

"Havanos sindromas" yra toks neįprastas reiškinys, kad ilgą laiką tyrėjai abejojo, ar jis apskritai egzistuoja: daugelis jį nurašė psichosomatiniams sutrikimams arba neteisingai interpretuotiems kitų ligų šalutiniams poveikiams.

Tačiau laikui bėgant duomenų pasipylė tiek daug, kad tapo neįmanoma paneigti šio reiškinio egzistavimo: iš šimtų nusiskundimų - kelios dešimtys gerai patikrintų atvejų, kai vienareikšmiškai nustatyti konkretūs smegenų pažeidimai.

JAV žvalgybos bendruomenė subūrė ekspertų grupę, kuri padarė išvadą, kad Havanos sindromą sukelia "unikalus savybių derinys, kurio negalima paaiškinti žinomomis aplinkos ar medicininėmis sąlygomis ir kurį gali sukelti išoriniai dirgikliai".

Tačiau 2023 m. kovo mėn. nacionalinės žvalgybos direktoriaus biuras (ODNI) paskelbė ataskaitą, kurioje teigiama, kad "labai mažai tikėtina", jog Havanos sindromą sukėlė užsienio priešininko poveikis.

Šis vertinimas šokiravo šimtus buvusių ir esamų diplomatų, žvalgybos pareigūnų ir jų šeimų narių, manančių priešingai.

Daugelis jų jaučiasi išdavę savo vyriausybę, nes ji nesugebėjo nustatyti jų tragedijos kaltininko.

Dr. Relmanas, Stenfordo universiteto mikrobiologas ir vienas iš ekspertų grupės pirmininkų, "The Insider" sakė, kad daugelis anksčiau atmetė Havanos sindromo aukas, nurašydami jų būsenas kaip šalutinį depresijos ar kitų ligų poveikį, tačiau (kalbant apie patvirtintus atvejus) dauguma aukų prieš išpuolį buvo sveikos, nepatyrė depresijos, migrenos ar pan.

Tai patvirtina ne tik jų liudijimai, bet ir medicininių tyrimų, kurie daugeliui jų buvo atlikti atliekant tarnybines pareigas, rezultatai.

Nors faktas, kad "Havanos sindromo" aukos patyrė smegenų pažeidimų, yra neginčijamas, nėra iki galo aišku, koks poveikis juos sukėlė, sako Relmanas.

Viena galimybė - impulsinė mikrobangų spinduliuotė, kita - ultragarsas, tačiau antruoju atveju kyla daug problemų: ultragarsui daug lengviau susilpninti bet kokias kliūtis, pavyzdžiui, storą sieną, o atstumas iki aukos turi būti daug mažesnis nei naudojant mikrobangas.

Eksperimentiškai įrodyta, kad tam tikro tipo impulsai gali pažeisti neuronus ir mielino apvalkalą, priduria Relmanas, o kraujyje paskui galima aptikti šių pažeidimų pėdsakus (žymenis): neuronų atveju tai baltymas NEFL (plonasis polipeptidas neurofilamentas), o mielino apvalkalo pažeidimo atveju - GFAP (glialinis fibrilinis rūgštinis baltymas).

Tačiau šiuos žymenis būtina ištirti iš karto, pageidautina pirmąją dieną, ir ne visiems nukentėjusiesiems pavyko atlikti tokį tyrimą.

Pageidautina, kad nukentėjusiajam prieš užpuolimą būtų atlikti ir kraujo tyrimai, kad biomarkerių palyginimas būtų teisingesnis, o tokių atvejų dar mažiau.

Remiantis ekspertų grupės išvadomis:

"Elektromagnetinė energija (ypač radijo dažnių diapazono impulsiniai signalai) tikėtinai paaiškina pagrindinius požymius, nors išlieka tam tikrų baltų dėmių. (...)

Naudojant nestandartines antenas ir techniką, signalai galėtų sklisti dešimtis ir šimtus metrų oru ir - su tam tikrais nuostoliais - per daugumą statybinių medžiagų. (...)

Išorinis elektromagnetinis ar akustinis dirgiklis, nepriklausomai nuo dažnio, gali pasiekti ir paveikti vidinę ausį ir kitas smegenų dalis, kurios, ekspertų grupės vertinimu, atlieka pagrindinį vaidmenį sukeliant simptomus. Išorinės ausies kanalas gali veikti kaip bangolaidis, nukreipiantis išorinę energiją į vidinę ausį ir smegenis.

Ekrano nuotr.

Ekspertų grupė išklausė keleto žmonių, kuriuos atsitiktinai paveikė elektromagnetiniai signalai, parodymus.

Nors šie atvejai nebuvo kontroliuojami eksperimentai, jie pateikia įdomių įrodymų, patvirtinančių, kad tokie dirgikliai gali turėti reikšmingą klinikinį poveikį.

Tačiau jie taip pat rodo, kad skirtingi asmenys gali skirtingai patirti tos pačios rūšies stimulus, o tai gali paaiškinti kai kuriuos pastebėtus nevienodumus tirtais atvejais, kai toks poveikis buvo akivaizdus.

Be to, atrodo, kad didesnės galios poveikis sukelia kitokius simptomus nei mažesnio intensyvumo poveikis, o tai rodo, kad gali būti susijęs ne vienas kintamasis ar biologinis mechanizmas.

Galiausiai elektromagnetinio poveikio poveikis gali kauptis per tam tikrą laiką (pvz., kelias valandas), taip pat gali sukelti staigius ūmius simptomus.

Tačiau komanda pabrėžia, kad bet kuriam iš šių preliminarių pastebėjimų patvirtinti ar paneigti reikės sistemingų tyrimų."

Vienas iš labiausiai ištirtų Havanos sindromo poveikio atvejų buvo Joy atvejis, kai dvi klinikos nepriklausomai viena nuo kitos diagnozavo abipusę pusiaukraštinio kanalo divergenciją (Minoro sindromą).

Tai kaulų defektas, kai vidinės ausies pusratiniame kanale susidaro mažytės skylutės.

Pagrindiniai simptomai: hiperakuziazė (kai žmogus gali girdėti net mirksint ar judinant akių obuolius skaitydamas), pusiausvyros praradimas, spengimas ausyse, kurį pacientai apibūdina kaip "švilpimą" arba garsą, panašų į vikšro ar žiogelio čirškimą (apie tai pranešė daugelis Havanos sindromo aukų), neryški sąmonė ir migrena.

Minoro sindromas yra itin retas ir menkai ištirtas reiškinys, kurio Rusijoje beveik niekas netyrė, išskyrus... Kirovo karo medicinos akademiją (VMEDA), kurios profesorius yra GRU gydytojas Sergejus Čepuras, nuolatinis generolo Averjanovo konsultantas, o absolventas - Aleksandras Miškinas.

Būtent VMEDA dabar dirba ir Aleksandras Kovalčiukas ("Kalininas"), kuris 2014 m. per Frankfurto operaciją išskrido į Europą. VMEDA ir Karinės medicinos institutas, kuriam vadovauja Čepuras, yra pagrindiniai bandymų poligonai, kuriuose GRU tiria savo vaistų ir ginklų poveikį žmogaus ir gyvūnų organizmui.

Ekrano nuotr.

Minoro sindromo tyrimas Karo medicinos akademijoje.

Sergejus Čepuras, kaip cholinesterazės inhibitorių specialistas, buvo ir tebėra pagrindinis GRU 29155 grupės apsaugininkų konsultantas "Novičiok" klausimais, generolo Averjanovo telefoniniuose pokalbiuose Čepuras yra vienas pagrindinių pašnekovų.

Čepuras studijavo ne tik biochemiją, bet ir, sprendžiant iš jo publikacijų, radiacijos poveikį smegenims.

Šiaip ar taip, atrodo nuostabus sutapimas, kad tuo pačiu metu, kai Tbilisyje buvo užpulta Džoi, dėl ko jai pasireiškė Minoro sindromas, šį retą sindromą tyrinėjo gydytojai, glaudžiai susiję su generolu Averyanovu ir jo komanda.

Priežastys ir pasekmės

Kodėl Kremliui galėjo prireikti tokių išpuolių? Niekas nežino tikslaus atsakymo, tačiau iš pokalbių su diplomatais aišku, kad ši strategija turėjo poveikį: daugelis darbuotojų nenori dirbti Rusijos pusėje, suprasdami, kad gali tapti neįgalūs ir net nesulaukti tinkamos pagalbos - juk daugelio nukentėjusiųjų nusiskundimai buvo nurašyti kaip psichikos liga.

Dabar, kai mūsų tyrimas atskleidė daug tiesioginių požymių, kad incidentai susiję su GRU būrio 29155 operacijomis, JAV valdžios institucijos gali peržiūrėti savo požiūrį į "Havanos sindromą" ir pradėti išsamų incidentų tyrimą.

To tikisi ir patys nukentėjusieji - ne tik todėl, kad jiems nepatinka, jog juos daro bepročiais, bet ir todėl, kad jie supranta, jog jei JAV valdžios institucijos į šiuos incidentus nereaguos, jie tęsis ir toliau.

Sunku tiksliai pasakyti, kokia bus reakcija, tačiau išpuoliai prieš diplomatus, kai jie atlieka savo pareigas, ypač ambasadų patalpose, negali likti be rimtų pasekmių.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder