Rykliai

686 kilometrų ilgio urvo paslaptis: tamsiuose kampeliuose slėpėsi dvi 325 mln. metų senumo ryklių rūšys

(4)

Naujame tyrime mokslininkai atrado du anksčiau nežinomus senovinius plėšrūnus, kurie prieš šimtus milijonų metų siautėjo vandenyne.

Po Mamuto urvo nacionaliniu parku Jungtinėse Amerikos Valstijose driekiasi ilgiausia pasaulyje urvų sistema - jos ilgis siekia neįtikėtinus 686 kilometrus.

Būtent čia kartkartėmis mokslininkai padaro įvairiausių atradimų, iš kurių naujausias - dviejų iki šiol mokslui nežinomų senovinių plėšrūnų atradimas, rašo IFLScience.

Dvi naujos senovinių plėšrūnų, kurie prieš daugiau nei 325 mln. metų šniukštinėjo vandenyną, rūšys buvo nustatytos pagal urvų sistemoje rastas fosilijas.

Pavyzdžiui, rūšis, pavadinta Troglocladodus tripblei, buvo suklasifikuota pagal suaugusiųjų ir jauniklių dantis.

Manoma, kad šios rūšies suaugusiųjų ilgis siekė 3-3,6 m, o tai prilygsta šiuolaikinių vandenynų baltųjų ar citrininių ryklių ilgiui.

Tyrimo autoriai pažymi, kad šie plėšrūnai atstovavo visiškai naujai ryklių rūšiai ir genčiai: genties pavadinimas išvertus reiškia "urvinis šakotas dantis", o rūšis pavadinta parko reindžerio Barclay Trimble'o, kuris dar 2019 m. rado pirmąją fosiliją, vardu.

Antroji ryklių rūšis buvo pavadinta Glikmanius careforum.

Šį kartą mokslininkai plėšrūną identifikavo pagal dantis ir dalinį žandikaulių bei žiaunų rinkinį, rastus skirtinguose urvų sistemos kampuose.

Pažymėtina, kad ši rūšis mokslui buvo žinoma ir anksčiau, tačiau šį kartą mokslininkams pavyko aptikti kai ką naujo - suakmenėjusią kremzlę.

Ištyrę suakmenėjusias liekanas mokslininkai priėjo prie išvados, kad ši rūšis tikriausiai galėjo atsirasti 50 metų anksčiau, nei manyta anksčiau.

Taip pat manoma, kad ši rūšis buvo mažiausiai 3 metrų ilgio, o žandikaulio forma rodo, kad ji turėjo trumpą galvą ir galingą sąkandį.

Manoma, kad jo mitybos racioną sudarė mažesni rykliai ir kaulinės žuvys.

Komanda pažymi, kad abi šios rūšys priklauso išnykusiai žuvų rūšiai, kuriai būdingi dantys su daugybe iškilimų.

Dar vienas skiriamasis bruožas buvo nugarinių pelekų dygliukai. Spėjama, kad abi rūšys prieš šimtus milijonų metų medžiojo dabartinių Kentukio ir Alabamos (JAV) pakrantėse - tuo metu šis regionas buvo senovinės jūros dalis.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder