Pagrindinis viešųjų ryšių tikslas yra kuriant pozityvų prekės ženklo įvaizdį ir reputaciją skatinti verslus, nevyriausybines organizacijas,. Ryšiai su žiniasklaida, naujienų pozicionavimas, pranešimai spaudai, spaudos konferencijos, prezentacijos – tai tik keli būdai, kurie yra pasitelkiami norint pasiekti tikslines auditorijas. Viešieji ryšiai yra nukreipti reputacijai gerinti, kuri negali būti „nuperkama“ - ji yra pelnoma.
Būtent viešieji ryšiai leidžia kompanijai atsiverti žiniasklaidos pasauliui, o viešųjų ryšių specialisto užduotis – išnaudoti žiniasklaidos kanalus taip, kad tai atneštų kuo didesnę naudą kompanijai. Jie yra grindžiami filosofija, kad turint visuomenės pritarimą ir palaikymą, yra daug lengviau sėkmingai siekti savo organizacijos tikslų, negu tuomet, kai visuomenė priešinasi organizacijos (valstybinės ar privačios) tikslams, ar yra jiems abejinga.
Todėl pagrindinės ryšius su visuomene apibūdinančios sąvokos yra patikimumas, pasitikėjimas, komunikacija ir abipusio supratimo siekimas. Ryšiai su visuomene yra vienas iš būdų, kuriais visuomenė prisitaiko prie pokyčių ir juos priima, suderina skirtingus ir konfliktuojančius individus, organizacijas, požiūrius, vertybes ir idėjas.
O kuo skiriasi viešieji ryšiai ir reklama? Pagrindinis skirtumas tarp reklamos ir viešųjų ryšių yra tas, kad reklamos efektyvumas remiasi kiekybiniais rodikliais, o viešųjų ryšių efektyvumas daugiausia remiasi kokybiniais parametrais. Viešųjų ryšių tikslas yra pelnyti nemokamą žiniasklaidos dėmesį, nes tik taip galima auginti pasitikėjimą kompanija.
Viešųjų ryšių ir žurnalistų bendradarbiavimas negali būti paremtas pinigais. Kai mokame už užsakomąjį straipsnį, žurnalistai neatlieka savo darbo.
Tokie dalykai kaip užsakomieji straipsniai, yra viso labo tik reklama. Tačiau būna būtina, kad reikia pirkti vietą arba laiką - vietą žurnale, laikraštyje, socialinėse medijose, laiką – radijo stotyse, televizijoje, „YouTube“ tinkle. Šiuo metu vietą internete galima pirkti per „Google“, kuris parodytų mūsų reklamas tinkamu metu tinkamoje vietoje tinkamai auditorijai.
Šis būdas leidžia didinti prekės ženklo matomumą, o ir tokios reklamos kaina sukuria norimą rezultatą, kurį įmanoma išmatuoti.
Viešųjų ryšių kampanijų rezultatai yra susiję su ilgalaikiais tikslais. Skirtingai nei reklama, kuri baigiasi tada, kai ją nutraukiame, viešųjų ryšių poveikis gali išlikti labai ilgai.Yra įvairūs būdai, kaip matuoti viešųjų ryšių efektyvumą.
Galima paskaičiuoti prekės ženklo bendrą arba teigiamų paminėjimų skaičių, reklamos vertės ekvivalentą, tačiau svarbu prisiminti, kad ne visada šie rodikliai gali pagrįsti viešųjų ryšių tikslą – kurti ilgalaikį pozityvų prekės ženklo įvaizdį ir reputaciją. Svarbu neužmiršti ir trumpalaikių viešųjų ryšių kampanijos tikslų.
Kartais straipsnis nedidelio tiražo žurnale, kurį skaito tikslinė auditorija, gali duoti daugiau naudos nei publikacija nacionaliniame dienraštyje.
Vertinant laiko atžvilgiu, viešieji ryšiai per trumpą laiką gali padidinti prekės ženklo matomumą, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje viešųjų ryšių tikslas yra paskatinti žmones juo domėtis ir tapti lojaliais klientais.
Rašyti komentarą