Vidmantas Valiušaitis: Gali baltarusiai naudoti Vytį savo herbo atvaizde ar negali?
Visų pirma, sprendžia apie tai baltarusiai, ne lietuviai.
Antra, Vytis jau buvo oficialus Baltarusijos herbas 1991-1995 m., t.y. tik 1994 m. atėjus A. Lukašenkai į valdžią jis buvo pakeistas.
Trečia, baltarusiai taip pat yra Lietuvos Didžiosios Kunigaištystės paveldėtojai ir turi tokią pačią teisę kaip ir lietuviai į istorinį LDK paveldą.
Net ir ukrainiečiai, jeigu tik užsinorėtų, turėtų visišką teisę naudoti Vytį kaip savo simbolį, nes iki Liublino unijos (1569 m.) buvo LDK dalis, ir tik unijos sutartimi Lenkija pasiglemžė Ukrainą, faktiškai, atėmusi ją iš LKD, Lietuvos didikams dėl to protestuojant, bet neturint priemonių tam pasipriešinti.
Tai smarkiai Lietuvą susilpnino, ypač didėjančios Rusijos grėsmės akivaizduoje.
Tuo metu Ukrainos kazokams buvo primesta lenkiška tvarka, papročiai ir tai vėliau privedė prie Chmelnicio sukilimo (1648-1654) ir ukrainiečių pasidavimo Maskvai.
Lietuva gi vadinamąją "starina" gerbė, rusinams buvo palikusi vietinius papročius, į juos nesikišo, nors pirmasis 1529 m. Lietuvos statutas galiojo.
Ne veltui ukrainiečių istorikai Ukrainos trijų šimtmečių gyvavimą LDK sudėtyje vadina "aukso amžiumi".
Baltarusių šovinistų "licvinizmas", kai bandoma įrodinėti, kad istoriškai lietuvių "nebuvo", o tik "žemaičiai" yra visiškai atskiras klausimas, bet toks pats nesusipratimas, kaip ir pastangos neigti baltarusių teisę į Vytį.
Ketvirta, pasižiūrėkime į kitų Europos šalių herbus. Manyčiau, kad britams nė motais, kad "jų" liūtą naudoja belgai, švedai, norvegai, suomiai, o vokiečiai vargu ar priekaištauja austrams, lenkams ir kitiems, kurie irgi naudoja erelį kaip "savo".
Mano nuomone, du Vyčiai irgi neturėtų pradėti "peštis", įsitektų. Dar geriau, jei atsirastų ir trečias.
Būtų ženklas, kad kultūriškai tos tautos irgi distancijuojasi nuo imperialistinės Maskvos, kurios politika per šimtmečius nekinta.
Rašyti komentarą