Teisutis Matulevičius: "Senuosius kryžius sugrąžinkite atgal į vietą"
(91)Šiandien vaizdas liūdnas. Nesuprasi, ar tai dar parkas, ar jau labiau miškas? Ar kapai, ar likę tik kapeliai?
Sutvarkyti parką ir kapus - tikrai ne raketas į kosmosą leisti. Reikia tik ūkiško požiūrio ir pagarbos mūsų senųjų Klaipėdos gyventojų palikimui.
Pirmiausia reikia elementarios higienos, kaip dantis ryte ir vakare išsivalyti.
Išgenėti ir sutvarkyti jau pasenusius ir suvešėjusius medžius, galbūt dalį jų pašalinti. Pasodinti naujų medžių. Pagaliau varnų lizdus išnaikinti. Sutvarkyti pasivaikščiojimo takus, suoliukus, apšvietimą.
Ne mažiau svarbu į parką grąžinti pagarbą mūsų senajai Klaipėdai, jos istorijai, čia gyvenusiems, dirbusiems ir kūrusiems žmonėms.
Tiesiog sudaryti nepakartojamą galimybę mūsų kartos žmonėms prisiliesti prie šio krašto kultūrinės ir istorinės patirties.
Skulptūrų parko teritorijoje, senosiose kapinėse buvo palaidoti klaipėdiečiai, prūsai, žemaičiai, lietuviai.
Sovietų laikais buvo bandoma pačiais brutaliausiais būdais viską ištrinti ir sunaikinti.
Tikrai lenkiu galvą tiems žmonėms, ypač - Dionyzui Varkaliui, kurie tuo metu rizikavo ir rūpinosi, kad griaunamų kapinių kryžiai nevirstų metalo laužu.
Kapai tam tikrą laiką yra gerbiami sakrališkai. Po to jie tampa visų mūsų paveldu.
Todėl istoriškai būtų svarbu paminklinius kryžius grąžinti į Skulptūrų parką ir taip atiduoti skolą iki mūsų buvusiai Klaipėdai. Iš paminklinių kryžių, kurie buvo išnešti gelbėjant juos nuo sovietų, reikia suformuoti atskirą skverą.
Protėviai būtų laimingesni, jeigu šie jų pačių rankomis gaminti kryžiai grįžtų ten, kur ir buvo, o ne toliau būtų saugomi Kalvystės muziejuje.
Skulptūrų parkas yra priglaudęs ir įvairiuose karuose bei kariniuose konfliktuose žuvusius kitų tautybių karius. Čia palaidoti prancūzų, Pirmojo pasaulinio karo vokiečių kariai.
Reikalinga tinkamai sutvarkyti šią vietą ir taip įprasminti mūsų pagarbą jiems. Į Klaipėdos uostą dažnai atvyksta NATO laivai su Vokietijos, Prancūzijos vėliavomis. Šių dienų kariai, besisvečiuojantys Klaipėdoje, turėtų vietą, kur galėtų tinkamai pagerbti šiame krašte kritusius tėvynainius.
Kalbant apie karių pagerbimą ir jų atminimo įprasminimą į akis krenta viena svarbi detalė.
Sovietinių karių kapai sutvarkyti, pagerbti įspūdingu monumentu ir nuolat prižiūrimi. O visiškai šalia sovietinių karių monumento stovi pakrypęs medinis kryželis, skirtas Nepriklausomos Lietuvos žuvusiems kariams.
Suprantu, kad kuklumas puošia ir yra dorybė, bet nežinau, ar galima toleruoti tokią neteisybę.
Mūsų karių ir savanorių atminimui turi būti skirta kur kas daugiau dėmesio. Labai didelis klausimas, ar jaunuolis, atėjęs prie kuklaus paminklo, skirto savanoriams, pats užsimanys ginti savo tėvynę. Ar tai jį įkvėps?
Sutvarkius parką, įkūrus kryžių skverą, tinkamai pagerbus kitų tautybių karių kapus, prie įėjimų į parką turėtų atsirasti aiškūs informaciniai stendai, kur būtų nurodyta, kurioje parko vietoje ką gali surasti ir pamatyti.
Mūsų Skulptūrų parke tikrai yra daug ką pamatyti, prisiliesti prie Klaipėdos krašto turtingos praeities.
Tik tam reikia ne griauti, o atstatyti tai, kas buvo, ir sutvarkyti parko aplinką.
Artėja šimtas metų, kaip Klaipėdos kraštas tapo Lietuvos dalimi. Vėl bus daug gražių kalbų, linkėjimų ir sveikinimų.
Bet to neužtenka. Pasitikime šią mums visiems svarbią datą konkrečiais darbais. Sutvarkykime parką. Grąžinkime tai, kas jam priklauso ir kas iš jo buvo atimta. Nepasitikime šimtmečio neturėdami kur dėti akių iš gėdos.
Jeigu nesugebame sutvarkyti Klaipėdos senamiesčio, tai pasistenkime bent parką atkurti. Kur mūsų jaunimas galėtų skirti romantiškus pasimatymus, pasivaikščioti ir galbūt patirti pirmuosius jaunystės bučinius.
Autoriaus nuotr.
Rašyti komentarą