Teisutis Matulevičius: Klaipėdiečiams reikia veikiančių slėptuvių dabar

Taip jau pasaulyje yra, kad normalūs žmonės rūpinasi savo ir artimųjų gyvenimu. Kiekvieną rytą, kai mes išeiname į darbą, pasižiūrime prognozę, koks bus oras. Dažnai pasiimame skėtį, nors iš ryto šviečia saulė ir giedras dangus. Žinant permainingus pajūrio orus, nebūtinai bus giedra ir vakare.

Turbūt kiekvienas namuose turime binto, jodo, tablečių nuo skausmo. Esame pasiruošę. Bet jokiu būdu, tai nereiškia, kad būtinai patirsime traumą ar suskaus galvą.

Automobilyje irgi nuolatos vežiojamės vaistinėlę( be jos, net techninės apžiūros nepraeisi), bet tikrai ne todėl, kad padarytumėme avariją. O, todėl, kad būtumėme tinkamai pasiruošę ištikus nelaimei.

Jeigu aš turiu skėtį ar vaistinėlę automobilyje, aš nesu panikierius. Tiesiog, esu žmogus, kuris atsakingai žiūriu į gyvenimą. Esu pasiruošęs, nors nebūtinai tai įvyks.

Klaipėdiečiams reikia veikiančių slėptuvių dabar.

Ne todėl, kad būtinai ten reikės slėptis nuo bombų. Bet todėl, kad būtumėme pasiruošę ir jaustumėmės saugūs.

Putino ordos Ukrainą užpuolė daug kam netikėtai. Nors ukrainiečiai narsiai kaunasi, tačiau pirmomis oro atakos valandomis Kijyvas irgi nebuvo pasiruošęs.

Gerai, kad jie turėjo metro ir liepė žmonėms ten slėptis. Mes metro neturime. Turime tik tramvajaus – metro studiją už  tūkstančius eurų. Bet po ja nepasislėpsi.

Archyvų nuotr.

Dykynė vietoje “Holivudo” slėptuvių

Dar 2008 metais buvo sudaryta Klaipėdos apskrities kolektyvinių apsaugos priemonių ( slėptuvių) suvestinė.

Iš viso saraše 82 objektai. Klaipėdos mieste net 45 slėptuvės, kuriose vienu metu galėtų pasislėpti apie 10 tūkstančių klaipėdiečių. Iš to sąrašo likę kalnai kelmuoti, pakalnės nuplikę.

Nei viena sąraše esanti slėptuvė šiai dienai nėra paruošta naudojimui pagal paskirtį.

Dalies jų nelikę fiziškai, kai kurios apsemtos vandeniu, nėra vėdinimo, neįmanoma į jas patekti. Jau nekalbu apie tai, kad būtų paruoštos vandens ir maisto atsargos.

Pats apvažiavau dalį jų ir pasižiūrėjau. Liūdnus vaizdus galite pamatyti nuotraukose. Slėptuvių sąrašas yra, bet pačių slėptuvių nėra. Aišku, popierius gali viską iškentėti. Bet slėptuvių reikia ne biurokratų suvestinėse, o realiame gyvenime.

Slėptuvių reikia būtent dabar. Vakar, šiandien, rytoj.

Jeigu daiktas turi paskirtį, jis turi veikti. Ir tokie pasiteisinimai, kaip „įrengsime kitais biudžetiniais metais“ ar „ministerija tam neskyrė lėšų“ yra tik valdininkiški kliedesiai.

Jeigu trūksta pinigų šiam reikalui, privalome surasti, nes šių dienų kontekste tai yra svarbus prioritetas. Galime nuimti nuimti nuo Džiazo festivalio, Jūros šventės finansavimo.

Šiais neramias laikais slėptuvių sutvarkymas ir palaikymas, miestiečiams būtų didesnė šventė, negu vieši baliai festivaliai.

Žiaurus karas vyksta mūsų prieškambaryje jau visą mėnesį.

Realus karas su žuvusiais, sužeistais žmonėmis, krentančiomis bombomis, sugriautais namais.

Kas per tą mėnesį pasikeitė mūsų mieste? Ką padarė savivaldybė ir kitos už gyventojų saugumą atsakingos institucijos, kad Klaipėdos gyventojai jaustųsi saugiau užklupus karui?

Praėjo mėnuo laiko nuo karo pradžios. Ukrainos žmonės didvyriškai ir su pasiaukojimu ginasi nuo Putino okupantų. Kiekviena atlaikyta diena, kiekviena mūšio valanda yra auksinė.

Ukrainiečių kova, aplaistyta žmonių krauju, suteikia mums laiko tinkamai pasiruošti. Labai apmaudu, kad mūsų miesto valdiškas aparatas to neįvertina ir ciniškai neišnaudoja ukrainiečių mums padovanoto laiko.

Kare mėnesis yra labai daug.

Per tiek laiko Klaipėdos savivaldybė jau turėjo sutvarkyti, parengti veikiančių, su vandenas ir maisto atsargomis, mažiausiai  10 – 15 bunkerių gyventojams.

Supažindinti žmones su jų išsidėstymų. Padaryti žmonėms bunkerių atvirų durų dieną. Nustatyti aiškią tvarką, kaip veikia slėptuvės oro atakos pavojaus metu.

Kad kiekvienas Klaipėdoje gyvenantis žmogus aiškiai žinotų, kaip, kada ir kur jam reikia prisistatyti, esant realiam pavojui.

Deja, viso šito nėra. Žmonės savarankiškai, kas kaip išmano, ėmė rūpintis maisto atsargomis savo namuose. Kai kas įstojo į Šaulių sąjunga ar kitas organizacijas, kas ėmėsi savanoriauti socialiniuose projektuose, aukoti Ukrainai ar įsigyjo ginklą.

Visa tai, yra labai gerai.

Archyvų nuotr.

UAB “Regseda” ( aklųjų kombinatas) rūsiai

Tačiau svarbiausi namų darbai nėra padaryti. Nekaltinu nieko, tiesiog reikalauju šeimininkiško požiūrio ir iniciatyvos iš miesto valdžios bei kitų atsakingų tarnybų.

Privalome susitvarkyti tai ką turime. Esamas slėptuves sutvarkyti, paremontuoti, išsivalyti ir paruošti naudojimui.

Pavyzdžiui, Anglijoje, negali priduoti daugiabučio namo, jeigu jame nėra sutvarkytos slėptuvės. Izraelyje, net projektuojant pastatus, yra reikalavimas, kad kiekvienas butas turėtų patalpą be langų.

Nuoširdžiai tikiu, kad tų slėptuvių neprireiks ir viskas bus gerai, tačiau jos turi būti sutvarkytos ir paruoštos. Ir taikos metu jos puikiai gali tarnauti bendruomenės tikslams.

Čia jau fantazijos reikalas, kaip jas įveiklinsime. O fantazijos pas mūsų žmonės niekada netrūksta.

Svetimo skausmo nebūna.

Visas skausmas yra savas. Labai pergyvename dėl to, ką patiria ukrainiečių tauta. Ir kaip tik galėdami padedame jai priešintis Putino režimui.

Bet nepamirškime ir savo gyvenimo.

Net Biblijoje sakoma: „Mylėk savo artimą, kaip save patį.“ Tik būdami stiprūs ir pasiruošę įvairioms gyvenimo situacijoms, galėsime tvirtai atremti petį savo broliams ir sesėms ukrainiečiams.

Archyvų nuotr.

Autoriaus nuotr.  Artojų g. 6 slėptuvė

„Vakarų ekspreso“ redakcijos nuomonė nebūtinai sutampa su Nuomonių rubrikos tekstų autorių nuomone.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Sidebar placeholder