Rasa Čepaitienė

Prof. Rasa Čepaitienė: Alternatyvūs TV kanalai yra puolami ir šmeižiami

(3)

Rubrikoje „Mini interviu" kalbamės su istorike, visuomenininke prof. Rasa Čepaitiene.

- Daugiau nei prieš metus „You tube" kanale, internetinėje televizijoje „Komentaras TV", pradėjote vesti autorinę laidą „Atspindžiai" kaip atsvarą oficialiajai žiniasklaidai, kurioje pasigendama objektyvių, analitinių pokalbių. Kaip sekasi alternatyviajai žiniasklaidai, kokias išvadas jau galite daryti?

- Galima pastebėti, kad nuo karo Ukrainoje pradžios atmosfera viešojoje erdvėje labai energizavosi, pasidarė labai jautri.

Nuo to laiko kai kurie pašnekovai pradėjo bijoti ateiti ir kalbėti mano laidoje.

Jūs nė neįsivaizduojat, kokį mastą įgavusi ši baimė. Ji tiesiog suparalyžavusi daugelio gerų ir padorių žmonių sąmonę.

Man jau sako: „Jei ateisiu pas tave į laidą, mane iš darbo išmes".

Rimtai? Už ką? Kad, kaip „OpTV" laidoje dalyvavusi doc. Jolanta Mažylė, duosi interviu medijai, kurią kažkas galingesnis, atstovaujantis oficiozą, malonėjo paskelbti „toksiška"?

Bet juk šitie internetinės televizijos kanalai yra oficialiai registruotos Lietuvoje žiniasklaidos priemonės, veikiančios pagal įstatymą, nes kitaip jau seniai būtų uždarytos.

Taip pat sulaukiau įvairių šmeižtų viešojoje erdvėje, patyčių, todėl, prisipažinsiu, kartais svyra rankos.

Nes už laidą „Atspindžiai" nieko neprašau, nieko negaunu iš „Komentaro TV". Ir jie niekada nesikiša į mano darbą nei dėl temų, nei dėl pašnekovų pasirinkimo.

Kai ėmiausi šio projekto, įsivaizdavau, kad tai bus platesnė platforma intelektualams telktis, bet, deja, dažniausiai jaučiuosi lyg nuoga dilgėlėse.

Nepaisant to, kad jau apie 50 laidų yra nufilmuota, tikrai nė už vieną nėra gėda.

Jose dalyvavo daugybė profesūros, akademikų iš mokslo ir kultūros pasaulio, pateikdami vienos ar kitos šių dienų aktualijos ekspertinį vertinimą, gilesnį požiūrį į problemą.

Nežinau, gal gautas koks signalas mane pulti, bet kartais labai jau šlykščiai esu šmeižiama.

Dėl to, žinoma, skaudu, nes laidą vedu nemokamai, tik savo pačios laiko ir energijos sąskaita, stengiuosi dėl bendro visų gėrio.

- Sovietmetis grįžta?

- Nelyginčiau to su sovietmečiu, kadangi tuo metu iš principo toks dalykas kaip laisvas alternatyvus kanalas nebūtų galėjęs atsirasti, nes žiniasklaida buvo visiškai kontroliuojama.

Tačiau tiesa ta, kad dabar yra daromas spaudimas apskritai alternatyviai žiniasklaidai. Su tuo ir „Komentaras TV", ir „OpTV" jau susidūrė.

Docentės J.Mažylės istorija, manau, aiškiai signalizuoja, kur link viskas juda. Bet, kita vertus, maniau, kad J.Mažylės istorija bus signalas žmonėms atsipeikėti.

Deja. Kai bandai klausti, kas yra negerai su tavo laida ar su kanalu, niekas nieko nesugeba pasakyti, bet žino, kad ne taip, ne ten, ne tas kalbama - žodžiu, kad laida „toksiška".

Niekada nebuvo rimtos analitinės kritikos pažerta turiniui, bet visada kažkokios insinuacijos, nutylėjimai.

Kartais būna, kad sutari su pašnekovu dėl laiko, dėl temos, bet kai žmogus sužino, kad tai bus „Komentaras TV" kanale, staiga atsisako.

- Šiandien oponentų niekinimui, stūmimui į paraštes pasitelkiami ne tik influenceriai, bet ir mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomas nacionalinis transliuotojas. Kuo užkliuvote oficialiajai medijai?

- Nežinau, ar tai koordinuotas puolimas, bet pradėta akcentuoti, kad esu „maršistė." Lyg dalyvavimas protesto mitinge, kalbėjimas jame apie demokratiją yra baisus nusikaltimas.

Tai kažkas tokio juokingo ir graudaus, bet, deja, kai kuriuos žmones tai labai paveikia.

Anksčiau, kai buvo aršiai puolamas Šeimų sąjūdis po organizuoto protesto mitingo „Didysis šeimos gynimo maršas" , manęs lyg ir nekabino.

Nes nelabai tikau į jų tas propagandines schemas apie „Šeimų maršą", kad tai esą yra menkų pajamų, menko išsilavinimo kaimiečiai.

Bet pastaruoju metu ir man imta lipdyti „maršistės" etiketė. Nors šiuo metu nepriklausau jokiai organizacijai, kalbu tik savo vardu.

Šiandien taikomas akivaizdus bolševikinis metodas primesti kolektyvinę kaltę, kai, tarkime, žmogus, nuėjęs ten, kur, valdančiųjų manymu, nereikėtų eiti, automatiškai „susitepa".

Vadinu tai šešėlio mėtymu, kai buvai mitinge, kuriame buvo, tarkime, koks nors Paleckis, todėl automatiškai ir tu, ir tie keli tūkstančiai mitingo dalyvių yra „paleckininkai", prorusiški ir pan. Ir kitų variantų negali būti.

Grįžta toks grynai bolševikinis tonas.

Esu krikščionė ir man atrodo priešingai - žmogus asmeniškai atsako už savo veiksmus, o ne už kažkieno kito.

- Esate tarp tų inteligentijos atstovų, kurie sako, jog nežiūri LRT?

- Tikrai nežiūriu.

- Ar kito metodo, kaip ignoruoti nacionalinį transliuotoją, nėra? Tarkime, bandyti kažkaip pakeisti situaciją, daryti įtaką? Ar, jūsų manymu, tai beviltiška, kol nepasikeis valdžia?

- Prisiminkime didžiojo proletariato vado Vladimiro Iljčiaus Lenino ištarmę, kad pirmiausia reikia užimti telegrafą ir telefoną. Ką valdantieji ir padarė.

Todėl LRT jiems ir tarnauja. Praėjusioje Seimo kadencijoje „valstiečiai" bandė kažką daryti, bet nieko jiems nepavyko.

Matyt, galia didžiulė sukaupta. Tad ir turime paradoksą, kad visuomenė yra priversta mokėti už tai, ko nežiūri ir nevertina.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder