Karybos ekspertai: Moldova bėga iš nudriskusios Rusijos meškos glėbio

(1)

Karą Ukrainoje stebintys ir analizuojantys „Visuomenės informacinio saugumo agentūros“ įkūrėjai, specialiųjų operacijų pajėgų atsargos karininkas Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas seka veiksmus mūšio lauke ir šalia jo, juos analizuoja ir pateikia savo įžvalgas. Su jomis gali susipažinti ir „Vakarų ekspreso” skaitytojai.

Kalbos kalbelės

Vakar Moldovos prezidentė Maia Sandu, siekianti ištraukti savo šalį iš Maskvos įtakos, pasirašė dekretą dėl stojimo į Europos Sąjungą derybų su bloku.

Jos oficialiai turėtų prasidėti birželio 25 dieną. ES ambasadoriai anksčiau šį mėnesį susitarė oficialiai pradėti derybas su Ukraina ir Moldova.

Tokioms deryboms užbaigti paprastai prireikia metų.

Kremliaus paklodė spaudai Dmitrijus Peskovas tuoj suskubo pareikšti, kad nors galimas Moldovos įstojimas į ES yra suverenus šalies reikalas, tačiau teigė, kad yra daug moldavų, kurie esą taip pat nori glaudžių ryšių su Rusija.

"...Tai nėra greitas procesas, tai suverenus kiekvienos valstybės, taip pat ir Moldovos, reikalas", - kalbėjo D. Peskovas, žurnalistų paklaustas apie Kišiniovo sprendimą ir tuoj pat pridūrė, kad Moldova turi galimybių vystytis kitomis kryptimis bei apkaltino šalies politinę vadovybę klaidingai atmetant tokį pasirinkimą.

"Mes žinome, kad daugelis žmonių šioje šalyje mano, jog šalis turi vystytis visomis kryptimis ir kad šalies ateities interesai negali būti siejami tik su Europos Sąjunga, bet ir su tokiomis perspektyviomis rinkomis kaip Rusijos Federacija, taip pat su integracijos procesais buvusios Sovietų Sąjungos teritorijoje", - sakė D. Peskovas.

Ne tiek juokinga, kiek graudu. Kremlius vis stumia naratyvą, kuriame pabrėžiamas jo anksčiau okupuotų kaimynių priklausymas sovietiniam konclageriui.

Tai visiškai tas pats, jei, pavyzdžiui, Briuselis ar Vašingtonas nuolat pabrėžtų, kad Graikija, Vengrija ar Italija buvo nacių valdomos Vokietijos sąjungininkės.

Maskvos veikimas į žmonių protus Vakaruose čia visiškai akivaizdus. Norima parodyti, kad Moldova ir kitos Rusijos kaimynės yra jos įtakos sferoje, o tariamas galimas russkij mir pasirinkimas yra neva ekonomiškai labiau naudingas.

Kas yra russkij mir realybėje visi matome Ukrainos žemėje, o Rusijos Federacijos ekonominė perspektyva seniai nuskendo srutų duobėje.

Pigios žaliavos, be abejo, gali būti ir yra patrauklios ne tik Moldovai, bet ir visai Europai, tačiau turime atminti, kad didžioji jų dalis artimiausiais metais bus skiriamos kaip reparacijos nuniokotai Ukrainai atstatyti.

Be to, Vakaruose jau pradedama įsisąmoninti mintis, kad kol Rusijos Federacija nesubyrėjo, visomis ekonominėmis priemonėmis bus siekiama tą padaryti, tad kalbelės apie tarpstančias branduolinės pasaulio degalinės rinkas tėra rožinė drambliuko svajonė.

Postūmiai

Ìgoras Melicheris, Slovakijos gynybos ministerijos valstybės sekretorius ir valdančiosios partijos "Smer-SD" narys pareiškė, kad oro gynybos sistemos dovanojimas Ukrainai esą paliko Slovakijos oro erdvę nesaugomą ir sukėlė pavojų piliečiams.

Mes ir jūs puikiai suprantame, kad tai visiškos vapalionės, nes Slovakija, skirtingai nuo Baltijos šalių, neturi sienų su kariaujančiomis ar priešiškomis valstybėmis.

"Esu įsitikinęs, kad (Jaroslavas) Nadas (buvęs gynybos ministras) išdavė Slovakiją", - sakė Melicheras vaizdo transliacijoje "Facebook" soctinkle. Ir pridūrė: "Gynybos ministerija teikia baudžiamąjį skundą dėl įtarimų įvykdžius sabotažą arba išdavystę, piktnaudžiavimą įgaliojimais ir fiduciarinių pareigų nevykdymą."

Atrodo, kad Kremliaus agentūra, savo kanopom ir ragais įsiveržė į naująją ministro pirmininko Roberto Fico vyriausybę, kuri atėjo į valdžią 2023 m. spalio mėnesį.

Nusprendusi obuoliaut su velniu, ji padarė staigų politikos posūkį ir sustabdė karinės pagalbos tiekimą Ukrainai, o dabar atvirai ir aktyviai veikia vykdydami prokremlinę užsienio politiką.

Ankstesnė Slovakijos vyriausybė pernai padovanojo Ukrainai keliolika Rusijoje pagamintų naikintuvų MiG-29, kuriuos Slovakija buvo įšaldžiusi ir kurių dauguma buvo neveikiantys, taip pat oro gynybos sistemą KUB.

Veiksmai

Kupjansko kryptyje Ukrainos gynėjai suardė ordos planus pulti Borovos gyvenvietę. Puolimas sužlugdytas jam dar neprasidėjus.

Rusijos Federacijos Rostovo mieste, kažkam neatsargiai parūkius, užsiliepsnojo teroristinės valstybės vidaus reikalų ministerijos pastatas. Na, rūkymas apskritai labai kenkia sveikatai.

Ukrainos gynybos ministerija teigia, kad pagal ES mokymo misiją (EUMAM) jau apmokyta daugiau kaip 52 000 Ukrainos karių, seržantų ir karininkų. Šis skaičius tris kartus viršijo lūkesčius. Ukrainos gynybos ministro pavaduotojas Europos integracijai Oleksandras Balanutsas sako, kad šiuo metu Ukrainos ginkluotosios pajėgos formuoja naujas brigadas, todėl reikia kokybiškų karinių mokymų.

Tai yra geros žinios. Naujos parengtos brigados reiškia, kad ruošiamasi vyti driskius lauk iš okupuotų teritorijų ir jau labai greitai.

Lietuvoje 

Ilgasis Joninių savaitgalis.

Parduotuvės sausakimšos, o išvažiavimai iš miestų užkimšti birbiančiais automobiliais. Per abi rankas maišais tempiamos skrandžio gėrybės ir alkoholis.

Sodybas, miškus, upių pakrantes bei pajūrį nutūps poilsio išsiilgę tautiečiai. Degins laužus, kimš skilvius, prispangę garsiu bliovimu gąsdins lakštingalas.

Po šitokio trijų dienų poilsio, pervargę grįš rūškanais veidais ir skaudančiomis galvomis į darbus. Iki kito karto.

O jeigu... nuolankiai drįstame garsiai mąstyti, šįkart – kitaip? Tvarkingai, ramiai. Pabūti gamtoje. Pabūti jos dalimi, ne svetimkūniu.

Tyliai kartu su vandenį iš ežero geriančia stirna pamedituoti? Paklausyti paukščių giesmės? Nepalikti kalnų šiukšlių ir pridaužytų butelių, sutraiškytų skardinių, išraustų samanų?

Nepersivalgyti, neapsinuodyti, nekristi į komą. Paimti artimą savo už rankos, pasidžiaugti, tiesiog, kad esi, kad matai, užuodi, girdi.

Pabūti kitaip, be bėgimo, be užduočių, be tikslo, be mėgdžiojimo kaip visi, nes taip reikia.

To jums visiems nuoširdžiai linkime.

Nuotraukoje: ukrainiečių karys, kulkosvaidžiu „nuėmęs“ ordos paleistą raketą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder