Kariuomenės imperatoriai: I. Šimonytė vs. A. Užkalnis bei visi kiti „kažkokie influenceriai“

(1)

Senovės Romos imperijos saulėlydyje buvo toks periodas, kuris istorijoje geriau žinomas kaip „kariuomenės imperatorių“ laikotarpis. Šis periodas apėmė maždaug 50 metų laikotarpį (235–285 m. A. D.), per kurį valdė 26 imperatoriai, iš kurių vos trys pas savo protėvius iškeliavo sava mirtimi. 

O kodėl būtent „kariuomenės imperatoriai“? Nes būtent kariuomenė tuo metu nuspręsdavo, kas bus imperatoriumi. Imperatoriumi tuo metu tapti būdavo visai nesunku – užtekdavo kariuomenei pažadėti aukso kalnus ir kariuomenė atimdavo imperatoriaus vainiką iš pažadų dalytojo konkurento (be abejo, kad su visa galva) ir imperatoriumi paskirdavo pažadų dalytoją.

Tačiau lygiai taip pat greitai nusivildavo naujuoju imperatoriumi, jam pažadų netesint (arba atsiradus kitam, kuris pažadėdavo daugiau), ir tuomet jau naujojo imperatoriaus laukdavo jo pirmtako likimas. Ir dažniausiai tai įvykdavo labai greitai (kartais – po vos kelių mėnesių).

Pavyzdžiui, atsiranda koks nors Emilianas, kuris pridalija pažadų kariuomenei, tuomet kariuomenė išsitraukia savo gladijus ir žygiuoja versti esamo imperatoriaus.

„Šlovė cezariui Emilianui Augustui! Mirtis išdavikui Trebonianui!“ O jau po kelių mėnesių ta pati kariuomenė žygiuoja šaukdama „Mirtis išdavikui Emilianui! Šlovė imperatoriui Valerianui!“

Na, daugiau mažiau supratote, kaip kas vykdavo.

Bet grįžkime prie šių dienų aktualijų. Šiomis dienomis nutiko toks dalykas, kad keli žymūs dabartinės valdančiosios koalicijos (buvę) simpatikai, konkrečiai – Andrius Užkalnis ir Arūnas Valinskas (vyresnysis) išsakė savo kritinį požiūrį į dabartinę valdžią. 

Jei A. Valinskas dar pasisakė nuosaikiai (kad Ingrida Šimonytė būtų tinkamesnė finansų ministrės poste nei premjerės poste), tai A. Užkalnis sau būdinga maniera dabartinę Vyriausybę sumaišė su žemėmis.

O tai konservatoriams pataikė labai skaudžiai.

Nes p. Užkalnio auditorija ženklia dalimi sutampa ir su TS-LKD elektoratu.

Be to, šis įrašas nuėjo labai plačiai (net Delfi.lt jį į pirmą vietą buvo įkėlę).

Ir ką – konservatorius Andrius Navickas pareiškė viešą kreipimąsi į premjerę, kuriame nurodė, kad „darbo liaudis ir partija yra vieningi, o darbo kolektyvai visiškai palaiko vyriausybę kelyje į komunizmą, oi, atsiprašau, kovojant su COVID virusu“, ar kažkaip taip, konservatorius Žygimantas Pavilionis nurodė, kad A. Užkalnis pasielgė labai nedraugiškai dabartinės valdžios atžvilgiu, todėl jį išmeta iš draugų, Andrius Kubilius irgi parašė savo įrašą, kuriame A. Užkalniui pritaikė „kažkokio influencerio“ epitetą.

O kaip susiję „kariuomenės imperatoriai“ senovės Romoje ir A. Užkalnio įrašas?

Labai tiesiogiai, nes dabartinė valdančioji koalicija valdžią gavo panašiais metodais: su žemėmis maišydama praeitos valdžios darbus ir dalydama nepagrįstus pažadus įvairioms rinkėjų grupėms. 

Visi puikiai atsimena dabartinės valdžios pažadus, kad „žmonės nori kitokios politikos“, „negalima su bizūnu kirsti per verslus ir per žmones, reikia remtis žmonių sąmoningumu“, „mes turime kitokį pandemijos valdymo planą, geresnį ir inovatyvesnį“, „pandemija nėra pagrindas riboti žmonių teises“ ir t. t., ir pan. Ir ką, įtikino įtakingus influencerius, kad va Šimonytės valdžia tai bus kažkas megasuper, nėra net ko lyginti su Skvernelio valdžia. 

Na ir ką – valdžią gavo. Ir jau praėjo gana nemažas laikas dirbant naujajai valdžiai, ir visi pradeda pamatyti, kad nieko, ką žadėjo ši valdžia, ji nepadaro, priešingai – taiko tuos pačius kažkada su žemėmis maišytus Skvernelio Vyriausybės metodus copy–paste principu, tik gerokai mažiau išmintingai ir gerokai mažiau sėkmingai.

Todėl dabar įvairūs viešosios erdvės lyderiai, ženkliai padėję dabartinei valdžiai per rinkimus, jau pradėjo galąsti kalavijus ant tų, kuriems patys padėjo laimėti rinkimus. Lygiai kaip senovės Romos legionai ant savo paskirtų imperatorių. 

O konservatorių pasipiktinimas yra gan sunkiai suprantamas – juk nesipiktino, kai tas pats A. Užkalnis su žemėmis maišė praeitą vyriausybę, šlovindamas Šimonytę ir Co

O visos šios istorijos moralas yra toks: jei labai greitai nebus pasiektas proveržis kovojant su pandemija, ta pati viešoji nuomonė, kuri šią valdžią iškėlė, ją ir sudaužys. Pirmąsias to kregždes jau matome.

Advokatas Dominykas Vanhara, APB „Vanhara ir partneriai“ vadovaujantis partneris. Pirmą kartą komentaras publikuotas autoriaus „Facebook“ paskyroje.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder