Putinas

Įsivaizduojamos pergalės ir tikri pralaimėjimai: Rusija pralenkė Vokietiją, bet atsilieka nuo Baltijos šalių ir Turkijos

Rusijos valdžia gali pasigirti penktąja vieta pasaulinėse varžybose pagal pačių sugalvotą BVP dydį. Iš tikrųjų Rusijos ekonomikos rodikliai, tenkantys vienam gyventojui, yra prastesni už beveik visų Rytų Europos šalių ekonomikų rodiklius, o pagal bendrąjį vidaus produktą ji yra pasirengusi pralaimėti Indonezijai.

Džiugi žinia apie dar vieną Rusijos pergalę V. Putino rezidenciją pasiekė keliomis savaitėmis vėliau.

Pasaulio bankas vasaros įkarštyje atnaujino visų šalių BVP įverčius.

Rusijos valdovo atpasakojimas apie šiuos įverčius buvo toli gražu ne betarpiškas, tačiau V. Putinas tikrai išlaikė jam įprastą atradėjo toną:

"Pradėsiu nuo pagrindo, nuo mūsų uždavinių sprendimo pagrindo... Nepaisant, tiesiai šviesiai tariant, pesimistinių prognozių, kurios buvo ir tebėra girdimos iš kai kurių ekspertų, pirmiausia, žinoma, Vakarų ekspertų, Rusija 2022 m. pabaigoje - nepaisant visų šių prognozių - tapo viena iš penkių didžiausių pasaulio ekonomikų.

Pasaulio banko duomenimis, Rusijos Federacija pagal perkamosios galios paritetą, pagal ekonomikos dydį aplenkė Vokietijos Federacinę Respubliką. Tai vienas svarbiausių rodiklių". 

Pasiektas tikslas

Šis klausimas vyko kažkokiame eiliniame ekonomikos posėdyje, kaip įprasta, pačiame svarbiausiame ir reikšmingiausiame, tačiau būtent pasenusi Pasaulio banko naujiena užtikrintai nustelbė visa kita.

Į paieškos sistemą įveskite žodžius "Putinas: Rusija tapo viena iš penkių didžiausių pasaulio ekonomikų" ir pamatysite, kad tai yra antraštė visose Rusijos vyriausybės kontroliuojamose žiniasklaidos priemonėse - nuo "Kommersant" iki "Rossijskaja gazeta" ir nuo "Komsomolskaja pravda" iki "Vedomosti".

Interesas aplenkti kitas galybes buvo labai stiprus tarp sovietų vadovų. Tiesa, tada jie buvo suinteresuoti pirmąja, o ne penktąja vieta.

Ir Stalinas, ir Chruščiovas stengėsi "pasivyti ir aplenkti Ameriką".

Taigi Putinas tik atgaivino šią tradiciją, pakoreguodamas ją, kaip jam atrodo, realizmo dvasia.

Žmonijos ekonominę raidą jis laiko lenktynėmis, kurių rezultatai žinomi iš autoritetingų biurokratinių organizacijų ataskaitų ir pranešimų.

Tikslas "paversti Rusijos Federaciją viena iš penkių didžiausių pasaulio ekonomikų" 2018 m. gegužės 7 d. prezidento dekrete įrašytas kaip vienas iš Rusijos Federacijos "nacionalinių tikslų ir strateginių uždavinių".

Taigi tikslas, taip sakant, buvo nugalėtas. Nugalėta (vėl) Vokietija nustumta į šeštąją vietą.

Nepakartojamas triumfas

Griežtai kalbant, pirmą kartą tai įvyko dar 2022 m. vasarą, kai Pasaulio bankas apibendrino praėjusių metų rezultatus.

Jau tada Rusija sąraše buvo penkta - po Kinijos, Jungtinių Valstijų, Indijos ir Japonijos. Tačiau tuo metu užimtumas karu neleido režimui iš to padaryti atostogų. Jie nusprendė surengti iškilmes tik dabar.

Žinoma, 2022 m. paskelbti duomenys buvo ne tokie įtikinami kaip taikūs 2021 m. Šį kartą Rusijos ir Vokietijos BVP, apskaičiuotas pagal perkamosios galios paritetą (PGP), buvo atitinkamai 5,327 trilijono ir 5,310 trilijono JAV dolerių. Atsižvelgiant į apibrėžimo klaidą, tai, žinoma, tie patys, o ne skirtingi skaičiai.

Tačiau tai net ne svarbiausia.

BVP, apibrėžtas ne valiutos kursu, o pagal PGP, t. y. vidaus ir JAV kainomis, daug daugiau pasako apie skirtingų šalių gyventojų lyginamąją gerovę nei apie jų materialinės galios santykį.

Į ką perskaičiuotas šis maždaug penkis su viršum trilijonų siekiantis Rusijos BVP PPP?

Į karinę galią?

Karas prieš Ukrainą yra lygiavertis, nors Ukrainos BVP PPP yra vienuolika kartų mažesnis.

O gal į pasaulio ekonominę įtaką? Tačiau 2022 m. Rusijos užsienio prekybos apyvarta buvo 0,85 trilijono JAV dolerių, o Vokietijos - 3,25 trilijono JAV dolerių.

Tai realūs, o ne apskaičiuoti skaičiai, ir jie daug adekvačiau atspindi šių dviejų galybių pasaulinės ekonominės galios santykį.

Pakoreguota dėl atsilikimo

Iš BVP pagal PGP išskirkime tikrai naudingą informaciją, kurią ši informacija neša. Palyginkime PPP BVP vienam gyventojui Rusijoje ir kitose šalyse.

Tai tikrai padeda palyginti rusų ir kitų šalių gyventojų gerovę. Pavyzdžiui, kaimyninių šalių.

Naudosime duomenis apie BVP pagal PGP ir atitinkamų šalių gyventojų skaičių iš Pasaulio ekonomikos šaltinio. Šie duomenys pagrįsti Pasaulio banko ir TVF skelbiama informacija.

Tačiau, siekiant juos atnaujinti, jie buvo perskaičiuoti ir papildyti keletu pakeitimų, pavyzdžiui, informacija apie neoficialių sektorių, įskaitant nusikalstamą ekonominę veiklą, produkciją.

Todėl pagal Pasaulio ekonomikos versiją Rusijos BVP pagal PGP 2022 m. (5,5 trilijono JAV dolerių) yra šiek tiek didesnis nei pagal Pasaulio banko versiją, o Vokietijos (5,0 trilijono JAV dolerių) - šiek tiek mažesnis.

Kitos penketuke esančios galybės išliko ta pačia tvarka: Kinija (31,6 trln. JAV dolerių), JAV (23,1 trln. JAV dolerių), Indija (15,9 trln. JAV dolerių) ir Japonija (5,7 trln. JAV dolerių).

Kartoju, kad rimtai reikėtų vertinti ne šiuos skaičius, o BVP vienam gyventojui pagal PGP. 

Lyginant su Vokietija (59,7 tūkst. JAV dolerių) ir atsižvelgiant į tradicinį Rusijos atsilikimą nuo šios šalies, galima teigti, kad padėtis nėra tokia bloga.

Iš tiesų, palyginti su dešimtuoju dešimtmečiu, rusų gerovė labai išaugo. Tačiau taip pat pravartu palyginti su tuo, ką dabar turi buvę Sovietų Sąjungos pavaldiniai ir vasalai, taip pat tiesiog kaimynai.

Skriaudos didėja

Pradėkime nuo turkų. BVP pagal PGP vienam gyventojui Turkijoje dabar yra 43,2 tūkst. dolerių. Istorinį rusų ir turkų ginčą, kas iš jų labiau pažengęs, jei jis vyko, vienareikšmiškai laimėjo Turkijos Respublika.

O tą patį rusų ir lenkų ginčą ne mažiau įtikinamai laimi Lenkija (44,9 tūkst. USD).

Iš kitų buvusių sovietinių satelitų rusus lenkia ne tik anksčiau klestinčiais laikyti čekai (46,7 tūkst. dolerių) ir vengrai (43,9 tūkst. dolerių), bet net ir rumunai (40,1 tūkst. dolerių). 2022 m. tik viena buvusio sovietinio bloko šalis - Bulgarija (32,3 tūkst. dolerių) - pagal BVP vienam gyventojui pagal PGP vis dar akivaizdžiai atsiliko nuo Rusijos.

Iš Sovietų Sąjungos į Europos Sąjungą persikėlusių Baltijos šalių - Latvijos (41,6 tūkst. JAV dolerių), Estijos (47,2 tūkst. JAV dolerių) ir Lietuvos (51,2 tūkst. JAV dolerių) - sėkmė yra dar labiau įžeidžianti.

Palyginti su 1996 m., kai ekonominis nuosmukis buvo didžiausias, BVP vienam gyventojui pagal PGP Estijoje išaugo 2,8 karto, Latvijoje - 3,4 karto, o Lietuvoje - 3,7 karto.

Rusijoje per tą patį laikotarpį - tik 2,1 karto. 

Organizatorių nuotr.

Nusivylimas auga ne tik Vakaruose. Konkurencijoje su užtikrintai turtėjančiu Kazachstanu (35,2 tūkst. dolerių 2022 m.) Rusija greičiausiai pralaimės jei ne šiemet, tai kitąmet.

Tačiau vidutinio Kinijos gyventojo gerovė (21,8 tūkst. USD BVP vienam gyventojui pagal PGP 2022 m.) vis dar gana smarkiai atsilieka nuo Rusijos.

Vidutinis Kinijos pilietis taps turtingesnis už vidutinį Rusijos pilietį tik 2030-aisiais, o ir tada dar ne visai užtikrintai.

Tačiau kita etaloninė šalis jau gana aiški.

Kadaise, savo valdymo pradžioje, Vladimiras Putinas paskelbė nacionaliniu tikslu aplenkti Portugaliją pagal BVP vienam gyventojui.

Tačiau dabartinis Portugalijos gerovės lygis (44,0 tūkst. JAV dolerių) nepalieka rusams jokių šansų.

Nuo 1999 iki 2008 m. BVP vienam gyventojui pagal PGP Rusijoje sparčiai augo.

Tačiau per pastaruosius 15 metų jis beveik nedidėjo. Štai kodėl Rusijos Federacija sklandžiai, bet nenutrūkstamai praleidžia į priekį vis daugiau šalių.

Pasitraukimas iš pirmojo dešimtuko

Pažvelkime į netolimą ateitį. World Economics sudarė kažką panašaus į visų šalių BVP pagal PGP prognozę 2030 m. - iš esmės ekstrapoliavo pastarųjų dešimties metų augimo tempus.

Šie skaičiai yra gana preliminarūs, tačiau jie leidžia apytiksliai įvertinti, kaip pasikeis jėgų pusiausvyra iki šio dešimtmečio pabaigos.

Trys didžiausios galios (Kinija, JAV ir Indija) išliks tokios pat, kokios buvo, nors tikimasi, kad JAV ekonomika per septynerius metus išaugs 17 %, o Indijos ir Kinijos - daugiau kaip 50 %. Tačiau Indonezija užims ketvirtąją vietą, aplenkdama Rusiją ir Japoniją.

Numatomas jos ekonomikos augimas sieks 41 proc.

Penktą, šeštą ir septintą vietas užims atitinkamai Japonija, Rusija ir Vokietija. Visose trijose šalyse ekonomikos augimas bus labai nedidelis - 6-9 proc.

O mentalinėje kovoje dėl BVP pagal PGP dydžio Rusija liks tarp šių dviejų galybių.

Su penktąja vieta teks atsisveikinti visiems laikams. O šiek tiek vėliau ir su šeštąja vieta: Turkijos ekonomika per septynerius metus turėtų išaugti 44 proc. ir 2030 m. beveik prilygti Rusijos ekonomikai.

Pasitraukimas prieš indoneziečius ir turkus bus tik Rusijos Federacijos išstūmimo iš pasaulio dešimtuko proceso pradžia. Į eilę stos Vietnamas, Nigerija, Egiptas, Pakistanas ir kiti pretendentai į garbingas statistines vietas.

Tačiau daug svarbiau yra tai, kad iki 2030 m. numatomas BVP vienam gyventojui augimas Lenkijoje sieks beveik 30 %, o Baltijos šalyse - apie 20 %.

O Kazachstane, kur labai didelis natūralus prieaugis, BVP vienam gyventojui taip pat padidės apie 20 proc.

Turto atotrūkis tarp stagnuojančios buvusios metropolijos ir jos buvusių vasalų, daugelio provincijų ir vis daugiau kaimyninių šalių didės.

Pagal Europos standartus Rusija visada buvo neturtinga šalis.

Dabar jai teks tapti neturtinga ir pagal Azijos standartus.

Šaltinis: THE MOSCOW TIMES

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder