Gintaras Furmanavičius

Gintaras Furmanavičius. Žmogaus kova pries valdžią, yra atminties kova prieš užmaršumą

(2)

Visą gyvenimą aš esu vienaip ar kitaip susijęs su sportu. Pritariu Rimui Kurtinaičiui, kuris visada sako, kad sporte yra tik viena vieta – pirma, visa kita yra plepalai. Bet taip buvo seniau.

Visą gyvenimą aš esu vienaip ar kitaip susijęs su sportu. Pritariu Rimui Kurtinaičiui, kuris visada sako, kad sporte yra tik viena vieta – pirma, visa kita yra plepalai. Bet taip buvo seniau.

Dabar Lietuva, kurioje krepšinis vadinamas antrąja religija, savo rinktinei įvairiuose čempionatuose kelia tikslą jau tik papulti į aštuntuką arba į šešetuką. Apie prizines vietas seniai nebekalbama.

Išsigandusius, kad šis įrašas bus apie sportą, skubu nuraminti – nebus. Nesuteiksiu dar vienos galimybės savo karščiausiems „simpatikams” išvadinti manęs visų galų meistru.

Šis įrašas nebus ir apie Euroviziją, kur 14 vieta (diskvalifikavus Olandijos atstovą, kuris tikrai būtų užėmęs aukštesnę, nei lietuvis vietą) pasirodo taip pat yra didis valstybės pasiekimas.

Pakalbėkime apie varžybas, kuriose dalyvaujant aštuoniems varžovams ir joms jau pasibaigus, kiekvienas jų dalyvis pasakoja mums apie tai, kad jis jaučiasi nugalėtoju. Taip apie savaitgalį pasibaigusį Lietuvos prezidento rinkimų pirmąjį turą kalba visi pretendentai.

Skaitytojai jau mintinai žino visus procentus, per visas televizijas ir portalus praėjo ir apie tai pasisakė ne tik jau buvę pretendentai, bet ir visos urbonaitės bei kiti visažiniai ekspertai.

Taigi, jūsų dėmesiui – auksinės visų aštuonių „nugalėtojų” mintys.

„Svarbu, kad turbūt šiandien nebekyla abejonių, kad pirmąjį ratą aš laimiu, pažiūrėsime, kaip ten su tuo antruoju turu, bus, nebus. Man tai neturi didelės reikšmės, esu pasirengęs dalyvauti toliau ir eiti iki galo“, – žurnalistams sekmadienį sakė G. Nausėda.

Nuo prezidento neatsiliko ir premjeras, jau pasiekęs savo pergalę ir akivaizdžiai nesitikintis laimėti antrojo turo:

„Šią savaitę negalėsiu eiti atostogų, todėl kad turiu daug tarptautinių įsipareigojimų, baigiu konferenciją ir turiu Baltijos ministrų tarybą su savo dviem kolegėm, ketvirtadienį, penktadienį išvykstu į Briuselį ir Strasbūrą“, – sakė premjeras.

Pirmas už brūkšnio likęs mano rinkimų favoritas Ignas Vėgėlė buvo kuklesnis, bet irgi liko rezultatais patenkintas: „Rezultatus vertinu gerai, esu tikriausiai vienintelis Lietuvoje kandidatas, atėjęs iš ne sistemos ir neruoštas sistemos. (…)

Esu labai dėkingas kiekvienam žmogui už kiekvieną jo balsą, tas balsas mane įpareigojo. Veikiau atidaviau savo jėgas, dariau viską, kad pavyktų. Pavyko neblogai, bet stebuklo neįvyko“, – sakė I. Vėgėlė.

Daugeliu Igno Vėgėlės duobkasiu įvardinto Remigijaus Žemaitaičio nuomone, jo rezultatas taip pat puikus. Ketvirtas prezidento rinkimuose likęs buvęs Seimo narys sakė, kad rinkimų rezultatai – nuostabūs. „Mes padarėme sunkiai vertinamą dalyką“, – pirmadienio rytą teigė R. Žemaitaitis.

Ne tik save, bet ir visą teisingąją Eurovizijoje rinkimų išvakarėse pademonstruotas vakarietiškas vertybes išpažįstančią šviesuomenę nustebinęs ir atvirai prorusišku įvardintas bei naują partiją kuriantis Eduardas Vaitkus akivaizdžiai viršijo daugelio lūkesčius.

Jis gali pasigirti laimėjęs šiuos rinkimus net dviejose savivaldybėse – daugiausia balsų jis surinko Šalčininkų rajone (39,91 procento) ir Visagine (37,8 procento). Neįtikėtinai gerai jam rinkimai baigėsi ir Vilniaus rajone, kur jis surinko 19,24 procento balsų ir liko antras, aplenkdamas pačią Ingridą Šimonytę.

Net laisvės ir europietiškų vertybių prisotintame Vilniaus mieste jį palaikė daugiau nei 8 procentai rinkėjų. Dar netikėčiau atrodo jo pasiekimas Vilniuje, kai pažiūrime rezultatus atskirose sostinės apylinkėse, kuriose Eduardas Vaitkus aplenkė pačią Ingridą Šimonytę.

Daug rinkėjų savo balsus už šį kandidatą atidavė Švenčionių (16,02 procento), Zarasų (11,05 procento), Trakų (12,24 procento) rajonuose ir Klaipedoje (11,71 prococento).

Atrodo, kad šie skaičiai nejuokais išgąsdino valdžiukę. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas trečiadienį nusprendė, kad reikėtų detaliau įvertinti prezidento rinkimuose laimę bandžiusio ir prokremliško naratyvo skleidimu kaltinamo Eduardo Vaitkaus pasisakymų.

„Buvo užduotas klausimas dėl Vaitkaus pasisakymų prieš rinkimus. Tai mes ryt turėsime NSGK posėdį, kuriame tarp kitų klausimų pasitarsime, pasvarstysime, ar verta mums kaip komitetui inicijuoti kokį nors tyrimą ar užprašyti VSD kažkokio vertinimo“, – Eltai prieš komiteto posėdį teigė NSGK pirmininkas Arvydas Pocius.

Po trečiadienį įvykusio posėdžio Arvydas Pocius patvirtino, jog komitetas kreipsis į Valstybės saugumo departamentą, prašant įvertinti Eduardo Vaitkaus pasisakymus.

Ypatingai blogai šiuose rinkimuose pasirodęs labai sunkiai ir nerišliai mintis dėliojantis Dainius Žalimas irgi turėjo kuo pasigirti bei rado savo nesėkmės kaltininką: „Visada norisi turėti geriau, nes aš žmogus ambicingas ir, be abejo, ambicijų yra. Bet, aišku, reikia nenurašyti to, kas vadinama strateginiu balsavimu.

Tikrai buvo skleidžiamas toks naratyvas, kad už mane neverta balsuoti, kadangi yra kita dešinioji kandidatė“, – žurnalistams sekmadienį Laisvės partijos rinkimų štabe sakė kažkada per ilgai pareigose užsibuvęs Konstitucinio teismo pirmininkas.

Tragiški jo rezultatai nesuglumino ir kosmose užtrukusios partijos pirmininkės Aušrinės Armonaitės, kuri spinduliavo tikriems kosmonautams būdingu optimizmu: „Visiškai nesutinku, nes tai yra skirtingi rinkimai ir virš 50 tūkst. Dainiaus Žalimo surinktų balsų yra tik dalinis Laisvės partijos potencialas, kurį mes parodysime artėjančiuose rinkimuose“, – agentūrai BNS pirmadienį teigė A.Armonaitė, paklausta, ar, jos nuomone, šešta vieta prezidento rinkimuose nėra tam tikras signalas Laisvės partijai.

Laimėjo rinkimus ir toli nuo lyderių likęs Andrius Mazuronis: „Aš vertinu teigiamai šitą rezultatą, matyti galima keletą pamokų, kad iš pirmo turo laimėti nepavyks, net į antrą turą gali nepavykti patekti, kaip aš matau iš šitų rezultatų, tokias išvadas jau galime daryti. Bet čia pajuokaujant“, – kalbėjo baigiančių nuvysti „darbiečių“ lyderis.

Manote, kad laimėtoju nesijaučia paskutiniu rinkimuose likęs ir vos 1,6 procento balsų surinkęs buvęs NATO vadovo padėjėjas Giedrimas Jeglinskas? Klystate, jisai taip pat laimėjo.

Mums tai paaiškino Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ partijos lyderis Saulius Skvernelis, kuris sakė, kad pretendentas oriai atstovavo partijos vertybėms, tačiau jam pritrūko žinomumo.

„Reikėjo tiesiog žinomumą didinti, nors tam reikalingi didžiuliai finansai, partija tokių finansų neturi, bet mūsų kandidatas tą aiškią žinią, partijos linijai oriai atstovavo ir perteikė“, – BNS pirmadienį teigė Saulius Skvernelis.

Nesiimu vertinti šių rinkimų rezultatų. Visi turime savo nuomonę, juos jau įvertino daugelis visiems nusibodusių ekspertų tam skirtose laidose.

Žymiai įdomiau išgirsti nuomonę užsieniečio, kuris gyvena Lietuvoje kelis metus, domisi valstybės gyvenimu, bet niekaip nedalyvauja politiniuose procesuose.

„Jūs gyvenate nuostabioje valstybėje, kurioje yra viskas gerai. Jeigu į antrąjį rinkimų turą jūs pasiunčiate dabartinį prezidentą ir dabartinį premjerą, reiškia jie puikiai atstovauja jūsų šalį ir jus”. Ar įmanoma su tokia nuomone ginčytis?

Labai gaila, kad didžioji dalis Lietuvos gyventojų turi labai trumpą atmintį. „Žmogaus kova pries valdžią, yra atminties kova prieš užmaršumą.” Šie žodžiai, kuriuos pasakė čekų raštojas Milanas Kundera, puikiai paaiškina, kodėl šie rinkimai baigėsi būtent taip. Ar taip pat bus ir šį rudenį? Priklauso nuo kiekvieno iš mūsų.

Pirmą kartą šis įrašas paskelbtas jo autoriaus asmeninėje Facebook paskyroje.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder