Gintaras Furmanavičius: Eilinė santabarbarinė istorija pastaruoju metu jau pakeitė ir siegeliadą
(7)Tikriausiai dar yra pamenančių, kokie mūšiai vyko tarp dviejų vienodai nemokančių dainuoti Lietuvos žvaigždžių dėl nulaužto nago.
Mes be jokios abejonės turime būti dėkingi visur spėjančiai Lietuvos žiniasklaidai, nes visada būdavome operatyviai informuojami apie tai, ką viena žvaigždė pasakė apie kitą ir kaip tą dieną jaučiasi nulaužtas nagas.
2008 metų rugsėjo 23 dieną teisingų naujienų portalas rašė: „Praėjusį penktadienį Lietuvos pramogų žvaigždyne įvyko net labiausiai paslaptingas vestuves užgožęs įvykis - Stano jungtuvių vakarėlyje kraujais taškėsi ir daugybę klausimų bei juoko skaitytojams sukėlė „Yvos" Natalijos Zvonkės ir dainininkės Mios konfliktas".
Ši naujiena ilgam užėmė pirmuosius to meto naujienų puslapius.
Visai neseniai visa Lietuva sekė siegeliados reportažus, kur antraštės buvo viena už kitą juokingesnės.
Štai kelios jų: „Po 8 mėnesių Viktorija Siegel vėl pradėjo sūnų maitinti krūtimi"; „Aiškėja daugiau detalių apie Suodaičio smurtą prieš Siegel: įžymybė sunkiai renka žodžius"; „Pramogų pasaulį supurtė konfliktas Viktorijos Siegel namuose"; „V. Siegel nesulaikė ašarų: „Labai džiaugiuosi mažyliu, bet labai gailiuosi, kad nuo tokio vyro jį pagimdžiau" ir daugybė kitų juoką keliančių tekstų. Visi lengviau atsikvėpė, kai prieš kelias dienas pagaliau sužinojo, kad „Monake atostogaujanti V. Siegel laiką leido su milijonierių draugų pora: „Ilgai nesimatėme".
Eilinė santabarbarinė istorija pastaruoju metu jau pakeitė ir siegeliadą.
Pagrindinis jos veikėjas - konservatorių partijos top modelis, žurnalo L'Officiel žvaigždė, laisvu nuo pozavimo metu dar ir užsukantis į Krašto apsaugos ministeriją Arvydas Anušauskas.
Jei žurnalistai dažniau pakalbintų jo 27 metais jaunesnę žmoną, neabejoju, kad santabarbarų būtų tikrai daugiau, nes ji yra atvira, nuoširdi ir įdomi pašnekovė.
Štai L. Anušauskienė prieš metus LNK laidoje „Bus visko" minėjo, kad „kol niekas net negalvojo ir nekalbėjo, kad čia bus tikrai karas, tai jis, atsimenu, gal net pora savaičių iki to prasidėjusio karo man pasakė, sako, žinok, čia bus labai rimti dalykai, žodžiu, kad ne tik ten pasienyje žodžiu galbūt kažkoks ten konfliktas, bet bus realūs karo veiksmai. [...]
Jis nuramino, kad nebijok, Lietuvoje karo veiksmų nebus".
Suprantama, juk lovoje vyrai dar ne to prišneka.
O visai neseniai ji mums paaiškino, kaip žmonės sukuria poras: „Esame baigę tą patį fakultetą, galbūt bendros temos, bendri pažįstami, tikriausiai nuo to viskas prasidėjo.
Mes abu suprantame tuos pačius dalykus taip pat".
Smagu, kai dviejų dešimtmečių skirtumu tą patį fakultetą baigę kolegos, ypač esantys toje teisingoje partijoje tuos pačius dalykus supranta taip pat.
Šioje vietoje santabarbaros moteriškąją siužeto liniją ir nutraukime, nes mūsų laukia kvapą gniaužiantys vyriško siužeto, kurio pagrindinis herojus yra skaidriausios partijos top modelis, posūkiai.
Mes nekalbėsime apie 1997-2008 metų laikotarpį, kai modelis buvo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktorius ir prisirinko sočiai informacijos apie dėdules ir magnolijas.
Mes kalbėsime apie naujausią santabarbaros seriją, kuri pasakoja apie eilinį valstybės paslapties nutekinimą po prezidentūroje vykusio Valstybės gynimo tarybos posėdžio.
Dirbdamas vyriausybėje kelis kartus esu dalyvavęs prezidento Valdo Adamkaus vadovaujamuose VGT posėdžiuose ir ne iš nuogirdų žinau, kad visi ten svarstomi dokumentai bei tarybos darbotvarkė yra minimum su žyma „riboto naudojimo", o didžioji dalis dokumentų - su žyma „slaptai".
Taigi, liepos 24 dieną vyko VGT posėdis. Tik jam pasibaigus, feisbuko riteriu vadinamas konservatorių top modelis socialiniame tinkle paviešino informaciją, kad Lietuva iš Vokietijos ketina įsigyti tankų už du milijardus eurų.
Tikėtina, kad šį kartą mes tą informaciją sužinojome netgi anksčiau, nei top modelio sutuoktinė. Savo „Facebook" paskyroje, A. Anušauskas teigė, kad rinkdamasi tankus, Lietuva vertino „Leopard", amerikietiškų „Abrams" ir korėjietiškų „Black Panther" gamintojų pasiūlymus, taip pat pateikė daugiau detalių apie planuojamą įsigijimą.
Dėl to į prokurorus kreipėsi Seimo opozicijai priklausanti teisininkė Agnė Širinskienė. Ji prašė įvertinti, ar konservatorių top modelis neatskleidė valstybės paslapčių ir taip nepažeidė įstatymų.
Tam, kad užtikrinti posėdžio slaptumą, šalies vadovai įprastai prieš posėdį palieka mobiliuosius telefonus ir leidžiasi į rūsyje esančias saugias patalpas su geležinėmis sienomis be langų, o VGT priklauso ribotas skaičius žmonių: Respublikos prezidentas - vyriausiasis valstybės ginkluotųjų pajėgų vadas, premjeras, Seimo pirmininkas, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas.
Kad A.Anušausko paskelbtos informacijos VGT buvo sutarta neviešinti, teigė ir prezidentas Gitanas Nausėda, o į kolegos poelgį neigiamai sureagavo net jo bendrapartietis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas bei valdančiosios šaikos atstovas Raimundas Lopata.
Šioje vietoje santabarbaros siužetas įgavo netikėtą posūkį. Antradienį po VGT posėdžio Krašto apsaugos ministerija skubiai išplatino pranešimą, kuriame teigė, kad krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko „Facebook" įraše paskelbta informacija neturi įslaptinamos informacijos, susijusios su krašto apsaugos sistemos veikla bei detaliajame sąraše nustatytų įslaptintos informacijos požymių.
Žiūrovai gali tik pabandyti įsivaizduoti, kaip krašto apsaugos ministerijos klerkai galėtų parašyti pažymą, kuri paskandintų jų nevykėlį ministrą. Ar kas nors turi tokią lakią vaizduotę?
Trečiadienį santabarbara vyko toliau. Krašto apsaugos ministro žingsnį kritikavo ir retai į aplinką reaguojantis šalies prezidentas Gitanas Nausėda, kuris tvirtino, jog informacija, kuri yra „riboto naudojimo, ir turėtų būti riboto naudojimo, o ne išėjus tuoj pat skelbti feisbuke".
A. Anušauskas ketvirtadienį žiniasklaidai tvirtino neviešinęs informacijos turinčios slaptumo žymą, taip pat sakė informavęs VGT, jog viešai praneš apie planus su Vokietijos gamintojais pasirašyti ketinimų protokolą.
Tapo akivaizdu, kad kažkas meluoja. Po to, kai viešumoje pasirodė kelių nepriklausomų šaltinių informacija, paneigianti ir modelio ministro, ir jo ministerijos pezalus, prezidentas spaudė sūrį toliau: „Kiekviena institucija turi savo slaptumo žymas - riboto naudojimo žymą, konfidencialumo žymą. Ir jų turi būti laikomasi. Valstybės gynimo taryba yra viena iš tokių institucijų - labai svarbi institucija, kurioje susieiname visi šalies vadovai aptarti svarbiausius saugumo klausimus. Todėl sprendimai ir turi būti priimami institucijose, o ne socialiniuose tinkluose ar feisbuke", - pirmadienį žurnalistams sakė G. Nausėda.
Serialo scenarijus ir siužetinė linija akivaizdžiai vystėsi ne modelio naudai. Antradienį A.Anušauskas, dalyvaudamas Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vykusioje diskusijoje tuo pačiu metu nuotoliu dalyvavo ir „Lietuvos ryto" televizijos laidoje „Nauja diena". Paklaustas apie situaciją su nutekinta VGT posėdžio medžiaga, pagrindinis serialo veikėjas jau nebesivaldė: „Aš pasakau tai, ką noriu dabar pasakyti, ir turiu atsiprašyti, kad turiu grįžti į konferenciją. Sėkmės jums", - pasakęs šiuos žodžius A.Anušauskas atsijungė nuo pokalbio tiesioginėje laidoje.
Žibalo į ugnį šliūkštelėjo ir buvęs VSD vadovas Gediminas Grina: „Jei buvo grifas ir buvo atskleista, kas pažymėta grifu, automatiškai yra atsakomybė už tarnybinės paslapties atskleidimą".
Serialas tęsėsi toliau: trečiadienį top modelis blaškėsi po Seimo rūmus ir tiek pozicijai, tiek opozicijai sekė savo pasaką: „Žinoma, aš dabar negaliu pasakyti, kad ta informacija, kuri buvo viešumoje, galbūt buvo panaši, galėjo būti panaši, bet tai ne ta pati informacija, ne grifuota informacija.
Jokios įslaptintos informacijos nebuvau paskelbęs", - tikino ministras.
Žurnalistų įremtas į kampą ir paklaustas, ar ne per daug jis plepa, žavus vyriškis skilo: „Sutinku. Ne įslaptintos informacijos, bet ją galbūt galima traktuoti įvairiai.
Aš sutinku, kad žmonės ją traktuoja įvairiai".
Opozicija jam pasiūlė pasitikrinti melo detektoriumi.
Galiausiai ministras griebėsi paskutinio šiaudo - trečiadienį jis teigė, jog reikiamus duomenis dėl esą įslaptintos informacijos atskleidimo ministerija perdavė Generalinei prokuratūrai.
„Visa kita, kokia reikalinga informacija, pavyzdžiui, Generalinė prokuratūra mėgina atsakyti į klausimus, tai visą informaciją mes perdavę, saugumo specialistai įvertinę, nuomonės yra išsakytos".
Lauksime santabarbaros tęsinio. Žinote, kodėl neįdomu žiūrėti tokius serialus?
Taip, todėl, kad visada lengva atspėti jų pabaigą. Todėl ir šiuo atveju daugiausia, ką padarys prokuratūra - pagrūmos piršteliu.
Juk niekam ne paslaptis, kas galimai valdo teisėsaugą.
O tų pačių jėgų galimai valdoma žiniasklaida paruoš mums naują scenarijų. Juk čia ne Narkiewicziaus kotletukai.
Čia viso labo tik valstybės paslaptis.
Pirkite popkornus.
Rašyti komentarą