Dominykas Vanhara: „Pakalbėkime apie praėjusius rinkimus"

(1)

Pradėkime nuo geros naujienos: partija Nacionalinis susivienijimas Vilniuje surinko 4,65 proc. balsų ir gaus 3 mandatus. Tai yra labai ilgo, sunkaus ir kryptingo darbo rezultatas. Taip, neslėpsiu, tikėjausi kiek geresnio pasirodymo, tačiau, kaip sakydavo senovės lietuviai: „3 mandatai yra geriau, nei 0 mandatų“.

O dabar, kaip sako karininkai ir karo analitikai – reikia vystyti sėkmę.

Nacionalinis susivienijimas, kaip Vilniaus savivaldybės taryboje dalyvaujanti partija, dabar turėtų gauti didesnį matomumą, didesnes galimybes viešai kelti pastebėtas problemas, pasiūlymus, viešai komunikuoti, kt., nei turėjo anksčiau.

Jei, pasinaudodami savo turima frakcija sostinės taryboje, efektyviai dirbs, gali pasikloti sau pamatus ir nacionalinio lygmens veikimui.

Jei apsiribos tik tuo, ką pasiekė – ištiks nunykusio Lietuvos sąrašo likimas.

Na, kaip sakoma, dabar jau viskas jų rankose.

Pereikime prie šių rinkimų laimėtojų.

Tai akivaizdžiai yra socialdemokratai, kurie pasinaudodami tuo, kad konservatoriai užkardė rinkiminių komitetų veiklą, iš esmės, susirinko daug rinkiminiams komitetams anksčiau tekusių balsų ir dominavo Lietuvos provincijoje, o taip pat su frakcijomis, nors ir nedidelėmis, sugebėjo grįžti į Vilnių bei Kauną, kur anksčiau neturėjo nieko.

TS-LKD. Surinko lygiai tiek, kiek ir prieš 4 metus vykusiuose savivaldos rinkimuose. Daug kas sako, kad tai labai geras jiems rezultatas. Aš irgi sakyčiau, kad neblogas.

Bet yra keli niuansai. Prieš 4 metus TS-LKD, surinkę virš 16 proc., buvo pirmi. Dabar yra antri ir nusileidžia socdemams.

Visų antra, prieš keturis metus rinkimuose partijų pasirodymas buvo toks, jog be TS-LKD pirmavimo, Vilniuje dominavo Šimašiaus komitetas, virš 5 proc. buvo ir Liberalų sąjūdis.

Tai yra potencialūs TS-LKD koalicijos partneriai. Dabar tik Liberalų sąjūdis surinko beveik 7 proc. Laisvės partija yra ryškiai žemiau 5 proc. barjero.

Atitinkamai, iš tų partijų, kurios yra opozicija TS-LKD, pirmauja socdemai, LVŽS renka virš 9 proc., Demokratai – beveik 7 proc., į 5 plius proc. zoną grįžta LLRA, virš 5 proc. iššoka ir Laisvė ir teisingumas.

Jei tai būtų Seimo rinkimų rezultatai, TS-LKD galėtų tikėtis iki 30 mandatų bei, su Liberalų sąjūdžiu, liktų opozicijoje.

Nemažiau svarbu ir tai, kieno sąskaita nutiko toks neblogas TS-LKD pasirodymas?

Nes provincijoje jie pasirodė ženkliai prasčiau, nei 2019 metais. Per praeitus savivaldos rinkimus TS-LKD laimėjo 11 merų.

Dabar VRK svetainėje rašo, kad TS-LKD 2 ture turi 18 kandidatų, bet toks užrašas yra klaidingas, kadangi 5 TS-LKD kandidatai liko antri, tačiau pirmą vietą užėmęs kandidatas jau po pirmo turo surinko daugiau, nei 50 proc., todėl ten antrų turų nebus.

Taigi, šiuo metu TS-LKD turi 13 kandidatų į merus, iš kurių 2 jau yra išrinkti, o likę 11 varžysis 2 ture.

Kad pakartotų praeitų rinkimų rezultatą, reikia, kad mažiausiai 9 TS-LKD merai laimėtų 2 turus. Kadangi dauguma konservatorių kandidatų antrame ture yra likę antri, sakyčiau, kad tikimybė TS-LKD po šių rinkimų turėti 11 merų nėra didelė.

Toliau, Kaunas. Konservatoriai per 2019 m. savivaldos rinkimus ten pasirodė ypač prastai, žinant, kad Kaunas kažkada buvo jų citadelė. Šiemet pasirodė dar prasčiau.

Negana to, konservatorių kandidatas į merus liko trečias, kas savo laiku Kaune būtų sunkiai įsivaizduojama.

Ir va visa TS-LKD sėkmė buvo sukurta Vilniuje. Kur per 2019 metų rinkimus TS-LKD surinko 15,80 proc., o šiemet – jau 29,35. Rezultatas praktiškai padvigubintas. Bet vėlgi, yra niuansas: 2019 m. Šimašiaus komitetas ir TS-LKD kartu surinko 43,93 proc. balsų. Dabar TS-LKD, kartu su Laisvės partija, bendrai surinko 42,43 proc. balsų.

Taigi, bendrai surinkta pusantro procento mažiau, o taip pat TS-LKD tiesiog puikų pasirodymą Vilniuje pasiekė suvalgiusi lygiai pusę turėto Laisvės partijos (buvusio Šimašiaus komiteto) elektorato.

Ir šioje vietoje galime pereiti prie to aspekto, apie kurį jau esu ne kartą rašęs anksčiau: Laisvės partija jau anksčiau nebuvo patenkinta savo veikla Seime, nes didieji koalicijos partneriai neduoda eigos esminiams Laisvės partijos pažadams rinkėjams. Rinkimų rezultatai parodė, kad Laisvės partija rinkėjų pasitikėjimą išbarstė, o jų elektoratą valgo tie patys didieji koalicijos partneriai. Jei jie lieka Seimo valdančiojoje koalicijoje, jie, kaip partija, greičiausiai išnyks po kitų Seimo rinkimų, o jų elektoratą galutinai perims TS-LKD.

Todėl klausimas dabar toks – ar nekils jiems noras trenkti durimis Seime? Ir ar tikrai Laisvės partija dirbs koalicijoje su TS-LKD Vilniaus mieste, kaip dabar daug kas prognozuoja? Jų vietoje, matant, kaip TS-LKD juos kaip smauglys po truputį valgo, bėgčiau nuo smauglio kuo toliau, o ne pulčiau į glėbį.

Toliau – Liberalų sąjūdis. Praeitų savivaldos rinkimų rezultatą pagerino.

Laimėjo nemažai merų iš pirmo turo. Bet ties šiuo aspektu geros naujienos ir baigiasi.

Visi jų laimėti merai arba kandidatai antrame ture yra provincijoje. Iš didžiųjų miestų jie turės tik tris mandatus Klaipėdoje, o daugiau jų niekur didžiuosiuose miestuose nėra iš viso.

Taigi, partija visiškai patapo „agroliberalais“.

LVŽS ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.

Per praeitus savivaldos rinkimus, kol dar nebuvo skilę, surinko beveik 11 proc. balsų. Dabar per abu surinko beveik 16 proc. balsų.

Rezultatas smarkiai paaugintas. Ypač rezultatas turėtų džiuginti LVŽS, parodant, kad partijos skyriai rajonuose gerai veikia.

tiesos.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder