Vyriškas požiūris į moteris virtuvėje

Vyriškas požiūris į moteris virtuvėje

Sakoma, kad geriausi kulinarai yra vyrai. Kartais dar pridedama, kad geriausi vyrai yra kulinarai. Ką apie tai mano patys kulinarai, paklausėme pačių vyrų.

Susitelkę į vieną

"Taip, tas tiesa, - nesikuklino virėjas Vilandas Ramanauskas, vienas iš žuvies restorano "Monte Cristo Cafe" įkūrėjų, puoselėjantis planus ateityje atidaryti žuvų turgų, kuriame būtų galima įsigyti "įdomios žuvies", pavyzdžiui, ryklienos. - Ir virėjai, ir kirpėjai, ir dizaineriai... geriausi yra vyrai. Ne todėl, kad moterys turėtų prastesnius gebėjimus, bet todėl, kad jos vienu metu daro daug darbų, o vyrai koncentruojasi į vieną sritį. Todėl jie turi daugiau galimybių tobulėti ir pasiekti didesnių aukštumų."

Kuo vyriškas požiūris į maisto ruošimą skiriasi nuo moteriško, V. Ramanauskas nesiryžo atsakyti, mat jo restorane dirba tik vyrai, tačiau praktikoje vis dėlto pastebėjęs, jog būtent vyrai virtuvėje priekabesni.

Didžiausią pėdsaką profesinėje srityje Vilandui vis dėlto paliko moteris - virėja Birutė, su kuria jiedu dirbo vienoje Nidos kavinėje.

"Pirmasis mokytojas turi daugiausiai įtakos tolesniam tavo keliui. Būdamas 17 metų iš Birutės išmokau virtuvės etikos pagrindų", - sakė jaunas verslininkas, šiaip jau negarbinantis autoritetų ir negalįs įvardyti jokio žmogaus pasaulyje, kuriuo norėtų sekti.

"Manau, kad kiekvienas turi eiti savo ieškojimų keliu, todėl neseku "popsu", noriu turėti savo veidą, nors tai ir sunkesnis pasirinkimas."

 

Anot žuvies restorano savininko, pasaulio tendencijos iki mūsų maitinimo įstaigų keliaus dar 20 metų. Užsienyje įsigalint skanavimo tradicijai - "mažiems trupinukams", lietuviai kavinėse nori prisivalgyti kaip namuose.

Teiginiu, kad geriausi vyrai yra kulinarai, V. Ramanauskas suabejojo: "Moterys galvoja, kad jeigu jau esi profesionalus virėjas, tai kulinarijos šedevrais stebinsi ir namiškius. Taip nėra. Išdirbęs 12-14 valandų per parą, pakeliui nusiperki kebabą arba namuose pavalgai, ką randi." Dažniausiai tai būna tėčio išvirta daržovių sriuba, kurią Vilandas ir pavadino mėgstamiausiu savo patiekalu. Primena vaikystę...

Ar virėju gimstama, ar tampama? "Nuo savo pomėgio gaminti nepabėgau, nors gyvenime nemažai blaškiausi, net elektriku dirbau. Sunku 15 metų žmogui rinktis specialybę, bet aš neprašoviau", - sakė Vilandas.

Turi daugiau ištvermės

Vasario 4 d. Klaipėdoje, Liepų g. 20, atsidarysiančio restorano "Momo grill" savininkas bei virtuvės šefas Vytautas Samavičius kategoriškiai paneigė prielaidą, jog vyrai kulinarai namuose ne kulinarai.

"Man tik vieną kartą gyvenime svečiuojantis pas savo kolegą teko valgyti mišrainę iš "Maximos". Tokių nesusipratimų pasitaiko, tačiau retai. Aš pats namuose gaminu ir į šį procesą bei rezultato kokybę žiūriu atsakingai, kaip profesionalas", - sakė pokalbininkas.


Paklaustas, kodėl vyrai iš virtuvės išstūmė moteris, V. Samavičius atsakė: "Todėl, kad tai fiziškai sunkus ir didelės išvermės reikalaujantis darbas. Vis dėlto nepasakyčiau, kad Lietuvoje dauguma virėjų profesionalų būtų vyrai. Manau, jog tik pusė. Pasaulio mastu - taip, vyrai dominuoja."

IŠTVERMINGI. "Darbas virtuvėje reikalauja daug fizinių jėgų ir ištvermės", - neslėpė Vytautas Samavičius. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Didžiausias autoritetas profesinėje srityje V. Samavičiui taip pat yra moteris - Aldona Gečienė, Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijos idėjinis vadas, pripažinta vyr. virėja visame Pabaltijyje.

Virtuvė - pagundų karalystė. Paklaustas, ar riboja save valgydamas, pavyzdžiui, dėl svorio, Vytautas juokėsi: "Tokių problemų neturiu, dietų nesilaikau, bet pasisakau už subalansuotą mitybą - dėl sveikatos." Virtuvės meistras sakė pastebėjęs, kad daugelis žmonių laikosi sveikos mitybos principų: mažiau riebalų, daugiau vaisių ir daržovių, įvairesnė mėsa - laukinių paukščių, žvėrių... Būtent įvairovės gali tikėtis ir naujojo restorano "Momo grill" lankytojai.

Kokias dar ambicijas puoselėja virtuvės virtuozas, mokęsis įvairiose pasaulio vietose, įskaitant geriausią restoraną "Noma" Kopenhagoje, dalyvavęs Pasaulinėje virėjų olimpiadoje? "Jokių, - trumpai atsako V. Samavičius. - Ambicijų neturiu, tik planų. Iš jų svarbiausias - asmeninis tobulėjimas virtuvėje."

Nori būti geriausi

"Su vyrais lengviau dirbti, jie mažiau konfliktuoja, - juokėsi Friedricho bistro virtuvės šefas Simas Kažiniauskas, nuo šios vasaros vadovausiantis "Meridiano" restoranui. - Vyrai virtuvėje ramūs, lengviau pakelia įtampą - žinoma, jeigu kalbėsime apie lietuvius. Užsienyje teko matyti ir skraidančių puodų. Ten apskritai virtuvės šefai daug sau leidžia. Ir dėl to, kad kitas temperamentas, ir dėl to, kad ši profesija labiau nei čia vertinama."

KONKURUOJANTYS. "Moterys virtuvėje labiau rūpinasi tvarka ir švara, jos kruopštesnės, o vyrai labiau konkuruoja, siekia aukštumų, nori tapti geriausiais", - sakė Simas Kažiniauskas. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Moterys, anot S. Kažiniausko, virtuvėje labiau rūpinasi tvarka, švara, jos kruopštesnės, o vyrai veržiasi konkuruoti, siekti aukštumų, tobulėti ir tapti geriausiais. Skonio gamoje moterys labiau linksta į saldumą, vyrai ima aiškią, koncentruotą, stiprią natą. Paklaustas, kuri iš moterų Lietuvoje virtuvėje pranoksta vyrus, pokalbininkas nedvejodamas paminėjo Aldoną Gečienę.

Kuo klaipėdietis virtuvės meistras vaišintų į "Meridiano" restoraną atvykusią, pavyzdžiui, Anglijos karalienę? "Manau, kad šviežios žuvies patiekalu. Žuvis būtinai turėtų būti ką tik sužvejota Baltijoje, o ne parduotuvėje, nes tai visiškai skirtingi skoniai", - sakė S. Kažiniauskas, ir asmeniniame valgiaraštyje pirmenybę dažniau teikiantis žuviai, o ne mėsai.

Kalbėdamas apie pasaulyje vyraujančias kulinarines tendencijas, pokalbininkas atskleidė, jog visiškai skirtingos virtuvės derinamos tarpusavyje, pavyzdžiui, japonų ir prancūzų arba molekulinė ir klasikinė. "Nebėra ryškių krypčių, kurioms atstovaujama, visi nori būti unikalūs."

13 metų patirtį sukaupęs S. Kažiniauskas sukosi ne tik Lietuvos virtuvėse, bet mokėsi ir iš garsiausių pasaulio virėjų - brito Stivo Balmerio (Stephen Bulmer), prancūzo Raimondo Blanko (Raymond Blanc), dirbo prestižiniame Anglijos restorane "Four Seasons", kartu su Adamu Saimondsu (Adam Simmonds) darbavosi prabangaus viešbučio "Daniesfield house" virtuvėje. Taip pat stebėjo meistrų darbą geriausiuose Ispanijos restoranuose "El Celler de Can Roca", "Kan Fabes".

"Domėtis ir mokytis reikia visą gyvenimą, antraip beviltiškai atsiliksi, - įsitikinęs S. Kažiniauskas. - Mes jau ir taip stipriai atsiliekame pasaulio kontekste, ypač Klaipėda, todėl turime kuo daugiau bendrauti su kolegomis tarpusavyje ir dalintis žiniomis bei patirtimi."

Klaipėdietis sakė pastebėjęs, jog lietuviai virtuvės meistrai noriai mokosi užsienyje, tačiau, deja, dalis besimokydami ten ir pasilieka. Jis taip pat neslėpė stažuotėse dažniausiai sutinkantis vyrus...

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder