Virgilijus Noreika - mokytojas, pavyzdys, tėvas, žmogus

Virgilijus Noreika - mokytojas, pavyzdys, tėvas, žmogus

Po 55 metus trukusios profesionaliosios karjeros legendinis Lietuvos tenoras, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, profesorius, vokalo pedagogas Virgilijus Noreika pranešė apie savo pasitraukimą iš didžiosios scenos. Atsisveikindamas jis surengs koncertų turą „Ačiū už meilę“. Apie atsisveikinimo renginį, V.Noreikos pedagoginius gabumus, pavyzdį Lietuvos muzikai ir kultūrai pasakoja maestro mokiniai - Vaidas Vyšniauskas, Merūnas Vitulskis ir Edmundas Seilius.

- Maestro V.Noreika savo patirtį perdavė jums. Koks jis buvo pedagogas?

M.Vitulskis: Žaviuosi maestro, nes šis žmogus yra paprastai nepaprastas. Jis yra aukščiausio lygio diplomatas. Sugeba rasti bendrą kalbą tiek su mažu vaiku, tiek su prezidentais. Maestro man didelis autoritetas. Pirmosios lietuvių liaudies dainos išmoktos iš jo įrašų. Jo muzika darė man didelę įtaką gyvenime. Bet kokia jo pamoka ar žinia yra didelis iššūkis ir dovana. Aš jį labai gerbiu. Jo paskaitose niekada nesijausdavau, kad kažko neišmanau. Jis labai gražiai pasakydavo, kur yra klaidos. Viskas būdavo paaiškinama. V.Noreika kiekvieną kartą ateidavo į paskaitą pasiruošęs konkrečiam studentui, o ne masėms, kurios paskui nieko neišsineša. Jis net grįžęs namo galvoja apie mus. Kokie kūriniai mums tiktų. Maestro be galo pasitikėdavo mokiniais, net duodavo savo rankraščius su antspaudais ir parašais. Labai norėjau iš V.Noreikos išmokti muzikos interpretacijos. Širdis sako viena, tačiau realiai ant scenos tai sunku atkartoti. Tik maestro gali pakartoti. Nors kiekvieną kartą kūrinys juk skamba skirtingai. Tai lemia nuotaika, įkvėpimas, aplinka ir matyti vaizdai ar girdėti garsai. Mažai kas gali tiek daug papasakoti ir išmokyti kaip jis. V.Noreika tikras šviesulys, tenorų tenoras.

V.Vyšniauskas: Maestro V.Noreika mums ir vokalo dėstytojas, ir puikus solistas, ir kaip tėvas mūsų vokalinėje klasėje. Jis tikras žmogus, nesivaikantis veidmainystės. Tik jis visuomet mus suprasdavo atsidūrus keblioje situacijoje ir nuotaikai pakelti papasakodavo anekdotą. V.Noreika niekuomet nerėkdavo ant savo mokinių. Jei jis ir supykdavo, tai labai diplomatiškai pabardavo. V.Noreika inteligentiškos sielos žmogus. Neteko išgirsti nė vieno keiksmažodžio iš jo burnos.

E.Seilius: Lengviau buvo tenorui mokytis pas tenorą V.Noreiką. Iš maestro gavau didelės muzikinės ir gyvenimiškos patirties. Tie metai, praleisti su maestro, buvo smagūs ir įsimintini. Su maestro labai gerai sutariame ir dabar. Dažnai susitinkame dėl įvairių muzikinių klausimų. Sėdime, diskutuojame ir tariamės. Maestro patirtis ir patarimai man visada reikalingi. Tikiuosi, tas mūsų ryšys niekada nenutrūks. Maestro kvietimas užbaigti jo pasirodymus didžiojoje scenoje man buvo tikėtas.

- Kalbėdami apie V.Noreiką, akcentavote jo asmeninius bruožus. Koks jis yra kaip žmogus ir dainininkas?

V.Vyšniauskas: Noreika yra ne tik dainininkas, bet ir legenda. Tokios asmenybės kaip jis gimsta tik kartą per šimtmetį. Lietuva turėtų džiaugtis ir didžiuotis, kad turi laimę ir Dievo dovaną savo šalyje turėti tokį dainininką kaip jis. Jei ne geležinė uždanga, net neabejoju, kad V.Noreika būtų greta pasaulinių tenorų. Komunistinis režimas apribojo jo koncertinę veiklą ir teko koncertuoti tik socialistinėse šalyse. Jei jis būtų išvykęs į Maskvą ar bendravęs su KGB, tai galėjo būti įvairių išimčių išvykimui į Vakarų šalis. Gyvenimas Maskvoje suteikdavo daugiau galimybių dainininkui. Tačiau maestro to nereikėjo.

E.Seilius: V.Noreika yra sektinas pavyzdys ir etalonas, kaip Lietuvoje turėtų dainuoti muzikantas, kaip žmogus turėtų pasirodyti scenoje ir mylėti žiūrovus. Dainininko gyvenimas yra labai sudėtingas. Dabar galima matyti nevykusių pavyzdžių, kai bet kuris užlipęs ant scenos gali vadintis dainininku. Dainuoti profesionaliai gali tikrai ne kiekvienas, o vienas svarbiausių dalykų yra tinkamas pasirengimas. Žiūrovai ir klausytojai turi suvokti, kas yra tikroji scena ir tikras dainavimas.

- V.Noreikos dainų tekstus kartoja net mažas Lietuvos vaikas. Ar jo indėlis į Lietuvos muziką prisidėjo prie lietuvybės skleidimo?

V.Vyšniauskas: Kartą maestro atsiduso ir pasakė frazę: „Ne laiku gimiau“. Bet jam atsakiau, kad būtų labai gaila, jei jis būtų gyvenęs kapitalistinėje santvarkoje. Lietuva tuomet būtų netekusi V.Noreikos. Jis labai daug investavo į kultūros puoselėjimą Lietuvoje, studentų parengimą. Žinoma, visi nori būti kuo labiau įvertinti ir dažnai tiki, kad galėjo pasiekti dar daugiau.


V.Noreika pasiekė labai aukštą lygį. Tai liudija jo muzikiniai įrašai bei didžiausių kritikų pripažinimas, kad maestro turi didžiulį talentą. V.Noreika yra lyginamas su didžiausiais pasaulio tenorais, kaip Italijos operos legenda Lučianu Pavaročiu bei Johanu Štrausu. Žinau daugybę lietuvių emigrantų, kurie gyvena užsienyje, dainuoja už Lietuvos ribų, bet nėra labai garsūs. Jie teigia, kad garsina Lietuvos vardą. Bet jie dainuoja kažkur kitur, ne Lietuvoje. Jie duoda kitiems, bet ne savo gimtajam kraštui. Pripažįstu tas asmenybes, kurie atvyksta į Lietuvą koncertuoti, vaidinti ar ją puoselėti. Čia yra investicija į savo šalį, kuri užaugino ir davė nemokamą mokslą. V.Noreika gyveno Lietuvoje, dainavo ir padėjo savo šalies žmonėms. Lietuviai jį nuolat girdi per radiją ar televiziją. Jo pateikiama muzika keičia mūsų muzikinį skonį, supratimą. Jei to nebūtų buvę, Lietuva būtų kur kas skurdesnė.

M.Vitulskis: Keliaujant po pasaulį tenka dažnai išgirsti, kad būtent V.Noreiką daugelis žino iš Lietuvos. Jo dėka Lietuvą pažįsta kaip operos šalį. Rusų laikais buvo panaikinta, sutrypta, sudeginta daugybė maestro įrašų. Bet jo palikimas Lietuvai vis tiek yra milžiniškas. Ateinančiai operos kartai tai didelis paveldas. Buvusioms socialistinėms šalims V.Noreika yra kaip legenda. Be galo daug yra išlikusios medžiagos rusų kalba internete apie maestro. Jei Holivude pirmoje vietoje galėtų būti Frenkas Sinatra ar pasaulyje - Lučianas Pavarotis, Lietuvoje tokiu žmogumi būtų V.Noreika.

- Rudenį atsisveikinimo koncerte su didžiąja scena dalyvausite ir jūs. Kaip vertinate maestro sprendimą pasitraukti?

V.Vyšniauskas: Garbingam ir solidžiam žmogui turi būti garbingas ir solidus atsisveikinimas su didžiąja scena. Rudenį bus organizuojamas puikus renginys, kuriame dalyvausime ir mes, trys jo mokiniai tenorai. Jis palieka pavyzdį jaunesniajai kartai. Lietuvos žmonės galės dar kartą išgirsti V.Noreiką didžiausiose Lietuvos salėse. Dabar pats tinkamiausias laikas maestro atsisveikinti, nes jis yra puikios fizinės formos, geros sveikatos. Mano nuomone, visi talentai turi laiku atsisveikinti su savo gerbėjais ir reikia išdrįsti tai padaryti. Pavyzdžiui, XX a. pirmoje pusėje atsisveikinimo turas buvo tarsi privalomas dalykas kiekvienam garsiam dainininkui.

M.Vitulskis: Manau, V.Noreikos pasitraukimas iš didžiosios scenos yra gerai apgalvotas ir stipriai pasvertas. Maestro yra Lietuvos legenda. Šiaip jis toks žmogus, kuris nepriima sprendimų be reikalo. Jis išeina su pakelta galva ir naujais tikslais. V.Noreika klausytojams atidavė labai daug laiko, gyvenimo ir kūrybos. Tikiu, kad jis galutinai iš muzikos nesitrauks, nes šis dalykas yra jo širdyje. Muzika - jo gyvenimas. Maestro šiuo metu yra geros būklės, jo sveikata pagerėjusi ir jis jaučia patosą. Tokį žmogų labai gražu stebėti iš šono. Aš svajoju, kad tokio amžiaus būsiu toks stiprus kaip maestro. V.Noreika šalia savęs turi daug mokinių, todėl sunku patikėti, kad būtent aš taip pat dalyvausiu jo išlydėtuvėse. Tai didelis pliusas mano karjerai ir stebuklas man. Kada nors galbūt galėsiu papasakoti savo vaikams, kad dalyvavau maestro išlydėtuvėse.

E.Seilius: Kaip ir kiekvienas sportininkas turi palikti aikštelę, taip ir čia, V.Noreika turi išeiti iškėlęs galvą. Toks yra jau gyvenimas ir nieko nepadarysi. Džiugu, kad maestro sutiko padaryti atsisveikinimą labai gražia forma. Labai smagu dalyvauti maestro palydėtuvėse nuo didžiosios scenos. Maestro didžiulė patirtis išsirutuliojo į labai gražų projektą. Džiugu, kad mes esame pakviesti užbaigti maestro pasirodymus. Visi esame tos pačios balso kategorijos kaip ir V.Noreika - tenorai. Man tai atrodo simboliška - tenoriškos muzikos perdavimas jaunajai kartai, kad galėtume toliau tęsti jo pradėtus darbus. Toks pasirinkimas daro intriguojančią programą. Neabejoju, kad bus anšlaginiai koncertai.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder